ولیعهد عربستان مادر خود را ربوده است
گروه: سیاسی
تاریخ: ۲۱:۴۱ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
شاهکار ولیعهد خرفت

۱۴ مقام سابق و کنونی آمریکایی اعلام کردند ولیعهد عربستان سعودی به مدت بیش از دو سال است که از دیدار میان پدر و مادرش ممانعت می‌کند.

به گزارش گروه سیاسی و  به نقل از سی‌ ان بی سی، پیش‌بینی می‌شود هنگامی که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، در روزهای آینده از کاخ سفید بازدید کند، از وی به عنوان فردی استقبال شود که به ظاهر، به حقوق زنان در یکی از محدودترین کشورهای جهان احترام می‌گذارد؛ اما یک زن سعودی در این میان هست که به گفته مقامات آمریکایی از این حقوق بهره‌مند نشده است: او کسی نیست جز مادر بن سلمان.

این مقامات آمریکایی اعلام کرده اند بن سلمان که یکی از متحدان اصلی دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا محسوب می‌شود، در طی این سال‌ها توضیحات گوناگونی درباره محل اقامت مادرش ارائه کرده است؛ به عنوان مثال، وی گفته است مادرش به دلایل پزشکی از کشور خارج شده و تحت درمان است؛ تا به این صورت ملک سلمان متوجه نشود پسر خود در پس این ماجرا بوده است.

این مقامات آمریکایی در مصاحبه‌های خود افزودند دلیل این‌که بن سلمان مادر خود را پنهان کرده است، نگرانی وی از مخالفت مادرش با برنامه او برای به دست آوردن ناگهانی قدرت بوده است که می‌توانست در خاندان سلطنتی سعودی شکاف ایجاد کند. به این ترتیب، بن سلمان که از احتمال استفاده نفوذ مادر خود بر پادشاه عربستان نگران بود، وی را پنهان کرده است.

همچنین اعلام شده است مادر بن سلمان دست‌کم برای مدتی در یک کاخ در محلی در عربستان سعودی در حبس خانگی بوده و پادشاه عربستان نیز از این موضوع آگاهی نداشته است.

در ماه ژوئن سال گذشته میلادی، محمد بن سلمان به یکباره جایگزین پسر عموی خود در سمت ولیعهدی عربستان شد. در ماه نوامبر، بن سلمان بیش از ۲۰۰ مقام و تاجر سعودی، از جمله شاهزادگان مشهور و اعضای خاندان سعودی را که از رقبای وی محسوب می‌شدند، دستگیر کرد. رژیم سعودی مدعی شده است این دستگیری‌ها در راستای مبارزه با فساد مالی انجام شده است.