تاریخ: 11:51 :: 2023/11/14
افتتاح سومین ترمینال فرودگاهی بزرگ و مدرن ایران/ پایانه جدید فرودگاهی کیش چه ویژگی‌هایی دارد؟

پایانه فرودگاه بین‌المللی کیش با قابلیت پذیرش سالانه ۶میلیون مسافر و با زیربنای ۴۹هزار مترمربع به‌عنوان سومین ترمینال بزرگ فرودگاهی کشور‌ با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح شد.‌

مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی که صبح امروز ‌وارد جزیره کیش شد‌‌ و به همراه حجت‌الله عبدالملکی دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی در مراسم افتتاح ترمینال جدید مسافری فرودگاه بین المللی کیش حضور یافت. پایانه فرودگاه بین‌المللی کیش با قابلیت پذیرش سالانه ۶ میلیون مسافر و با زیربنای ۴۹ هزار مترمربع به‌عنوان سومین ترمینال بزرگ فرودگاهی کشور، با حضور وزیر راه و شهرسازی راه‌اندازی شد.

صدور نخستین کارت پرواز اتوماتیک برای وزیر راه و شهرسازی ‌‌

پس از افتتاح پایانه جدید مسافری فرودگاه بین‌المللی کیش به عنوان مدرن‌ترین فرودگاه کشور با حضور مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی، اولین کارت پرواز اتوماتیک برای وی صادر شد. این پایانه مسافری مکانیزه‌ترین پایانه فرودگاهی کشور محسوب می‌شود.

پایانه فرودگاه بین‌المللی کیش با قابلیت پذیرش سالانه ۶ میلیون مسافر و با زیربنای ۴۹ هزار متر مربع به عنوان مدرن‌ترین فرودگاه کشور به شمار می‌آید.فرودگاه مدرن کیش به دست متخصصان داخلی کشور احداث شده و شرکت‌های دانش بنیان داخلی با نقش آفرینی در احداث مکانیزه‌ترین فرودگاه کشور،‌ توانایی‌های خود را در عرصه بین المللی به رخ کشیدند.

پایانه جدید فرودگاهی کیش چه ویژگی‌هایی دارد؟

این پروژه ملی با رویکرد ارتقاء ظرفیت و بهبود ارائه خدمات به مسافران و گردشگران و بر اساس ضوابط و استانداردهای روز پایانه‌های فرودگاهی معتبر دنیا ساخته شده است و با پشت‌سر گذاشتن فرایندهای آزمایشی پذیرش مسافر و نیز اخذ مجوزات لازم از سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی سه‌شنبه ۲۳ آبان با حضور مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی گشایش می‌یابد.

این پروژه ملی حاصل زحمات و تلاش مهندسان، متخصصان، شرکت‌های تخصصی و دانش‌بنیان کشور است و وجه تمایز آن در قیاس با سایر پایانه‌های فرودگاهی کشور وسعت و ظرفیت پذیرش سالانه ۶ میلیون مسافر و نظام یکپارچه “پذیرش مسافر و انتقال بار” است.

حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و متخصصان داخلی در طراحی و ساخت تجهیزات پایانه مسافربری جدید فرودگاه کیش از جمله سیستم انتقال بار مسافر، ۱۰ پل تلسکوپی، تأسیسات الکتریکی، مکانیکی و ناوبری از جمله شاخص‌های پایانه جدید فرودگاه کیش است.

این پایانه با زیربنای ۴۹ هزار مترمربع در ۴ طبقه و در ارتفاع بیش از ۳۱ متر بالاتر از سطح دریای آزاد ساخته شده و دارای ۴۸ دستگاه میز پذیرش مسافر، سیستم هوشمند انتقال بار همراه مسافر، سیستم‌های پیشرفته تجهیزات فرودگاهی، ۱۰ دستگاه پله برقی، ۱۲ دستگاه آسانسور و پارکینگ با ظرفیت ۵۲۰ خودرو است.

همچنین پایانه جدید فرودگاه بین‌المللی کیش دارای سیستم CUTE یکپارچه است که این سیستم جهت استفاده اشتراکی از تسهیلات پایانه فرودگاه و میز پذیرش با راه‌اندازی “سیستم کنترل عزیمت مسافر” بدون توجه به نرم‌افزار پایه شرکت هواپیمایی به‌صورت عام مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند تا ۳۰ درصد هزینه‌ها را در زیرساخت‌های ارتباطی برای فرودگاه و شرکت‌های هواپیمایی کم کند و معمولاً توسط فرودگاه برای یکپارچگی امور چک ارائه می‌شود و کنترهای چک پروازی به‌صورت عام قابل استفاده برای تمامی شرکت‌ها می‌شود و مدیریت میزهای پذیرش را آسان‌تر می‌کند.

گفتنی است ازآن‌جایی که ۵۱ درصد کاربری‌های جزیره کیش به امر سیاحت اختصاص یافته است و رونق اقتصادی این منطقه وابسته به حضور گردشگر است؛ سازمان منطقه آزاد کیش در دوره دولت سیزدهم توانست ساخت پایانه جدید فرودگاه کیش را که از سال ۱۳۹۲ آغاز شد و در تابستان ۱۴۰۰ به حدود ۷۴ درصد پیشرفت فیزیکی رسید؛ به پایان برساند.

ترمینال جدید مسافری فرودگاه بین‌المللی کیش سومین ترمینال بزرگ فرودگاهی کشور با ۶ درگاه ورودی مسافری است که در این سفر توسط وزیر راه و شهرسازی افتتاح شد. مساحت کل زمین این فرودگاه ۲۵ هکتار، زیربنای ساختمان ترمینال ۴۹ هزار مترمربع، زیربنای موتورخانه یک‌هزار و ۸۶۵ مترمربع و مساحت محوطه ۱۶ هکتار است.

همچنین بذرپاش در این سفر در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه مسکن سایه‌سار کیش شرکت می‌کند.

دیدگاه ها بسته شده اند.