گروه: .
تاریخ: 14:08 :: 2021/07/25
پوشش ۴ میلیونی دانش‌آموزان در ۳۰ هزار پایگاه تابستانی “شاد”

کلاس‌های 30 دقیقه‌ای در طول 6 هفته تابستان برای فعالیت‌های اوقات فراغت دانش آموزان در نظر گرفته شده است.

کلاس‌های ۳۰ دقیقه‌ای در طول ۶ هفته برای فعالیت‌های اوقات فراغت در نظر گرفته شده است.

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد با ثبت نام دانش‌آموزان در سامانه همگام برای شرکت در فعالیت‌های اوقات فراغت، کلاس بندی‌ها در شبکه شاد آغاز و در روز ششم تیرماه به طور رسمی پایگاه‌های اوقات فراغت به میزبانی استان زنجان در سراسر کشور افتتاح شد.

اغلب جوانان و نوجوانان به ویژه دانش‌آموزان در ایام تعطیلات تابستان با مشکل نحوه گذراندن اوقات فراغت روبرو هستند و از طرفی دیگر به دلیل نقش و تاثیر بالای فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در زندگی آحاد جامعه، این فضاها به اشتباه جای زمان فراغت و استراحت جوانان را گرفته و این امر هم تهدید و هم فرصتی بزرگ محسوب می‌شود.

میزان حضور دانش‌آموزان در فضای مجازی و پرسه زدن آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی، یکی از موضوعاتی است که می‌توان آن را به لیست دغدغه‌های والدین اضافه کرد، چرا که کمتر پدر و مادری را می‌توان سراغ داشت که از وقت تلف کردن‌های فراوان فرزندش در فضای مجازی شکایتی نداشته باشد، موضوعی که شاید بتوان نام اعتیاد اینترنتی را هم برآن گذاشت.

آسیب جدی که باید بیش از گذشته مورد توجه باشد، نفوذ شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، واتساپ و تلگرام در بین دانش‌آموزان است که به نظر می‌رسد، نمودار سنی استفاده کنندگان از شبکه‌های اجتماعی رنگارنگ با کاهش مواجه شده و سن کاربران این شبکه‌ها را کمتر از گذشته نشان می‌دهد تا جایی که در بین کاربران اینترنتی شبکه‌های مجازی، شاهد حضور بی حد و حساب دانش‌آموزان هستیم.

فصل تابستان که از راه می‌رسد دغدغه پرکردن اوقات فراغت دانش‌آموزان مطرح می‌شود، امسال هم با شیوع ویروس کرونا اوقات فراغت دانش‌آموزان باید در فضای مجازی گذرانده شود که این نیز خود یک دغدغه برای این قشر از جامعه و والدین آنها است.

به گزارش پانا، معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش برای اوقات فراغت دانش‌آموزان برنامه‌های وسیعی را تدارک دیده است؛ حدود ۳۰ هزار پایگاه هدفگذاری و در شبکه شاد زیرساخت‌های لازم در این باره ایجاد شده است. پیش بینی شده است امسال حدود ۳ میلیون دانش‌آموز در این بستر در فعالیت‌های اوقات فراغت شرکت کنند.

کانون‌های ورزشی، کانون‌های فرهنگی تربیتی، دارالقرآن‌ها، مدارس، پژوهشسراها و کتابخانه‌ها دست به دست هم دادند تا با ظرفیت‌هایی که در شبکه شاد ایجاد می‌شود فعالیت‌های اوقات فراغت دانش‌آموزان به خوبی رقم بخورد. بعد از اتمام ثبت نام دانش‌آموزان در سامانه همگام، در شبکه شاد کلاس بندی‌ها آغاز و در روز یکشنبه ۶ تیرماه نیز مراسم افتتاحیه این برنامه با حضور وزیر آموزش و پرورش و پخش زنده از شبکه شاد، به میزبانی استان زنجان برگزار شد.

در شبکه شاد پنجره ای با عنوان «پایگاه تابستانی من» ایجاد شده است تا با انتقال اطلاعات از سامانه همگام به شاد، شبکه شاد قادر شود طبق کلاس‌های تعریف شده در سامانه همگام توسط مدیران، پایگاه‌های تابستانی گروه‌های کلاسی را ایجاد و در دسترس قرار دهد.

علی رمضانی درباره جزئیات فعالیت‌ پایگاه‌های تابستانه اوقات فراغت دانش‌آموزان به پانا گفت: «یکی از سیاست‌های جدی آموزش و پرورش مشارکت با سازمان‌ها و نهادهای دیگر است چرا که قرار نیست برای اوقات فراغت ۱۵ میلیون دانش‌آموز آموزش و پرورش به تنهایی برنامه‌ریزی کند.»

وی با تاکید بر اینکه نیاز است وزارتخانه‌ها و نهادهای دیگر به بحث اوقات فراغت دانش‌آموزان ورود پیدا کنند افزود: «با مشارکت تمام شرکت‌ها و هم افزایی نهادهای مرتبط برنامه خوبی را برای اوقات فراغت دانش‌آموزان در تابستان پیش رو در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهیم.»

رمضانی تاکید کرد دغدغه داریم اوقات فراغت ۱۵ میلیون دانش‌آموز ردیف بودجه مستقلی داشته باشد چرا که در آموزش و پرورش برای معاونت‌ها و سازمان‌های مرتبط ردیف بودجه خاصی داریم اما برای ۱۵ میلیون دانش‌آموز در ۳ ماه که مسئولیت آن به معاونت پرورشی و فرهنگی واگذار شده ردیف بودجه مستقلی در نظر نگرفته شده است.»

پوشش ۴ میلیون دانش‌آموزان در ۳۰ هزار پایگاه تابستانی

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی با بیان اینکه برنامه ریزی برای اوقات فراغت ۱۵ میلیون دانش‌آموز کار سنگینی است عنوان کرد: «امسال سیاست ما این است بتوانیم برای ۴ میلیون دانش‌آموز در ۳۰ هزار پایگاه تابستانی برنامه داشته باشیم که این تعداد ۳۰ درصد از ظرفیت دانش‌آموزان را شامل می‌شود و باید تمام دانش‌آموزان تحت پوشش این پایگاه‌ها قرار بگیرند.»

رمضانی با اشاره به اینکه امسال شبکه شاد به بحث پایگاه‌های تابستانی ورود پیدا کرده است گفت: «در شبکه شاد برنامه‌های متنوعی برای اوقات فراغت دانش‌آموزان خواهیم داشت لذا انتظار داریم مدیران واحدهای آموزشی و پرورشی در رشته‌های مختلف در قالب گروه‌های تخصصی برنامه‌هایی را در شبکه شاد برنامه‌ریزی کنند.»

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی ادامه داد: «در این صورت هر دانش‌آموز بر اساس علاقه خود وارد رشته مورد نظر می‌شود. ما امسال با همکاری کانون مساجد و انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر آموزش و پرورش برنامه‌های متنوع فرهنگی را خواهیم داشت.»

گفتنی است تاکنون در ۱۵ هزار پایگاه تابستانی بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانش‌آموز فعالیت دارند که این آمار مرتبط با مدارس، دارالقرآن‌ها، کانون‌های فرهنگی تربیتی و سالن‌های ورزشی است و بخش مهم ظرفیت‌ها تشکل‌های دانش‌آموزی هستند.

همچنین برای راه اندازی «پایگاه تابستانی من» در شبکه شاد تیم فنی همگام و شبکه شاد در حال طراحی هستند تا هرچه زودتر در اختیار مدیران پایگاه‌های تابستانی قرار گیرد.

طول فعالیت پایگاه‌ها امسال ۶ هفته و زمان برگزاری کلاس‌ها ۳۰ دقیقه است؛ تمام دانش‌آموزان از طریق صفحه اول شاد می‌توانند در این پایگاه‌ها ثبت نام کنند.