تاریخ: ۹:۳۸ :: ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
آغاز ساخت ۶۰۰۰ مسکن امید با مشارکت قرارگاه خاتم

مدیرعامل شرکت عمران پردیس با اعلام این که قیمت مسکن این شهر با قیمت برخی مناطق تهران برابری می کند و بیان این که ساخت ۶۰۰۰ واحد مسکن مهر امید با ورود قرارگاه خاتم الانبیاء آغاز شده است، گفت: به مردم توصیه می کنم مسکن مهر خود را نفروشند.

مهدی هدایت در اولین نشست خبری خود به تشریح جدیدترین وضعیت پروژه های مسکن مهر شهر پردیس پرداخت.

وی با بیان این که شهر جدید پردیس و مسکن مهر آن از اهمیت بسیاری برخوردار است، گفت: حدود ۳ درصد از مسکن مهر در شهر پردیس بارگذاری شده، اما با بررسی های صورت گرفته حدود ۹۷ درصد اخبار مسکن مهر در کشور مربوط به این شهر است و این نشان می دهد که باید این طرح را در پردیس با نگاه ویژه تری ببینیم.

وی یادآور شد: در شهر پردیس با حضور جدی وزیر راه و شهرسازی و اهتمام جدی و عملیاتی برای اتمام واحدها تا پایان سال جاری اتفاقات خوبی افتاده است. بسیاری از پروژه ها متوقف شده بود که با تلاش های متعدد توانستیم آنها را فعال کنیم.

حل تمام مشکلات فاز ۱۱ 

وی با بیان این که ۳۳۳۰۰ واحد در کوزو در حال ساخت است، افزود: موانع بسیاری پیش روی این پروژه بود که توانستیم طی ۴ ماه اخیر مسائل را حل کنیم و کوزو برای پروژه باقیمانده و نصبیات مورد نیاز را خریداری کرد. اگر این گونه نمی شد این پروژه ها ۱۰ سال دیگر نیز به اتمام نمی رسید.

وی با بیان این که بر اساس برنامه در مراحل نهایی زون ۵ کوزو هستیم، ادامه داد: بعد از آن نوبت به زون یک، ۴ شمالی، زون ۲ و ۳ را تحویل می دهیم.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس با اشاره به این که در فاز ۸ پیمانکار داشتیم اما منابع مالی نداشتیم، اظهار کرد: برای این پیمانکاران منابع مالی را تامین کردیم، در عین حال برخی شرکت ها نیز ورود دادستان تعیین تکلیف شدند و سازنده های خوشنام در پروژه ها مستقر شدند.

هدایت با بیان این که مشکل جدی در فاز ۵ و ۹ داشتیم، گفت: این پروژه  را شرکت توسعه شهرسازی ایرانیان بر عهده داشت که  حدود یکسال متوقف شده بود. با ورود جدی وزیر راه و شهرسازی و سایر عوامل، اقاله ار به سازنده واقعی انجام شده که بخشی از آن در حال انجام است.

وی با تاکید بر این که روند ساخت و ساز در این فازها به زودی تسریع می شود، افزود: برای آماده سازی، محوطه سازی و … از محل منابع داخلی شرکت عمران پردیس تامین می شود.

وی با بیان این که بخش زیادی از هزینه ها را در قالب تهاتر تامین می کنیم، تاکید کرد: در بخش تکمیل زیرساخت های پردیس قرارداد دو بخشی با قرارگاه خاتم امضا شد. از سوی دیگر طی ۴ ماه اخیر حدود ۶۴۰۰ متقاضی داشتیم که از سال ۹۱ برای مسکن مهر ثبت نام کرده بودند اما تخصیصی برای آنها صورت نگرفته بود. با برنامه ریزی های خوبی که ورت گرفت ظرفیت در پردیس ایجاد شد به طوریکه تخصیص به صورت روزانه در حال انجام است.

وی از حل معارض زمین ۱۳۰۰ واحد خبر داد و ادامه داد: این تعداد را به متقاضیان فاقد واحد اختصاص دادیم، از سوی دیگر در این منطقه ۳۰۰۰ واحد جانمایی شده است.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس با تاکید بر این که مشکل کسری واحد ۶۴۰۰ مسکن مهر حل شد، اظهار کرد: در حوزه قراردادهای ۵ برگی تمام سازنده ها را پای ار آوردیم و همه در حال امضای این قراردادها هستند. کل قراردادهای فاز ۱۱ توسط سازنده اما شده و به صورت روزانه به مردم تحویل می شود. در فاز ۸ نیز این گونه است و به مردم توصیه می کنیم این قراردادها را اما و تحویل بگیرند.

واگذاری قرارداد ۵ برگی تمام واحدهای مسکن مهر 

هدایت با تاکید براین که قرارداد ۵ برگی تمام پروژه ها به جز پروزه ها معارض دار را تا آخر خرداد به مالکان واگذار می کنیم، گفت: امسال تنها سالی است که هیچ مانعی در بحث قوانین و بودجه در تکمیل مسکن مهر وجود ندارد. انصافا با پیگیری وزیر و نمایندگان مجلس ظرفیت های خوبی در لایحه بودجه برای تکمیل مسکن مهر پردیس پیش بینی شده به طوریکه می توانیم از محل منابع داخلی به بخش ساخت کمک کنیم.

وی با اشاره به این که امسال می توانیم به پروژه های مسکن مهر قیر هم تحویل دهیم، افزود: برای اتمام مسکن مهر پردیس، باید تامین مالی آنرا تامین کنیم. از این به بعد باید ظرفیت های پیش بینی شده در لایحه بودجه توسط دستگاه های ذی ربط دیده شود. در بند ۴ لایحه بودجه مجوز ترهین اراضی پردیس از بانک ها پیش بینی شده تا بر اساس آن بتوانیم وام با هر نرخ سودی را دریافت کنیم. این وام در تکمیل در ساخت و ساز مورد استفاده قرار خواهد گرفت و  قرار است وزیر راه و اقتصاد و سازمان برنامه در تدوین آیین نامه اجرایی مشارکت کنند.

وی با یادآوری این که پروژه مترو در مرحله تهیه نقشه اجرایی است، تصریح کرد: بر اساس تفاهمنامه با قرارگاه خاتم عملیات اجرایی این پروژه امسال آغاز می شود. کارهای نهایی قرارداد مشارکت و تهیه نقشه اجرایی در دست پیگیری است.

بسته ۱۰۰۰ میلیارد تومانی سرایه گذاری در زیرساخت های پردیس

وی همچنین افزود: بسته ۱۰۰۰ میلیارد تومانی سرمایه گذاری در شهر پردیس به زودی با حضور وزیر راه و شهرسازی به زودی رونمایی می شود. مالکان نباید نگران امکانات روبنایی واحدهای مسکن مهر باشند، چون همه آنها از محل منابع داخلی و تهاتر تامین می شود.

مدیرعامل عمران پردیس با یادآوری ای که سهم پردیس از ساخت ۲۰۰۰۰۰ واحد مسکن امید ۱۵۰۰۰ واحد است، اظهار کرد: این برنامه طی سه ساله عملیاتی کنیم، به دلیل ظرفیت ها و حضور قرارگاه تا امروز توانستایم عملیات اجرایی ۶۰۰۰ واحد از این پروژه را آغاز می کنیم.

هدایت با بیان این که قرارگاه خاتم آماده سازی بخشی از این واحدها را انجام می دهد، افزود: مجوز ساخت تصفیه خانه شماره ۲ پردیس دریافت شده که عملیات اجرایی آن امسال آغاز خواهد شد.

وی همچینین با اشاره به واگذاری عرصه واحدهای مسکن مهر، گفت: به جز تخفیفات لایحه بودجه، ۱۵ درصد برای واگذاری عرصه تخفیف گرفته ایم. دنبال آن هستیم تخفیفی هم برای مالکان اولیه مسکن مهر تخصیص دهیم، با توجه به این که هدف مسکن مهر خانه دار کردن این طیف از هموطنان بوده به دنبال ایجاد راهکارهایی هستیم تا بتوانیم به مالکان اولیه کمک کنیم به این شرط آن که مابه التفاوت را خریدار بعدی پرداخت کند.

وی با بیان این که در فاز ۱۱ کوزو ۱۹ تا ۲۵ میلیون تومان قیمت عرصه واحدهای مسکن مهر است،  گفت: بعضا گروه های مختلفی در فضای مجازی فعالیت می کنند که منافع آنها در ناامید کردن مردم برای سودجویی بوده است. به مالکان محترم توصیه می کنم به هیچ وجه تحت تاثیر این فرار نگیرند. همین مسئله باعث شده ۷۰ تا ۸۰ درصد مسکن مهر از دست گروه های هدف خارج شود و به دست افراد دوم، سوم و بعضا محتکران افتاده است.

مخالف فروش ارزان واحدهای مسکن مهر هستیم

وی با بیان این که با قیمت های نجومی مسکن مهر مخالفیم هم با فروش با قیمت ارزان این واحدها، گفت: وظیفه داریم مالکان واقعی مسکن مهر خانه دار شوند، به هیمن دلیل هدف ما در شرکت عمران پردیس رساندن قیمت مسکن مهر به قیمت های واقعی است و از آن حمایت می کنیم.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس با بیان این که قیمت فروش برخی واحدهای مسکن مهر با قیمت برخی واحدهای شمال شهر تهران برابر می کند، افزود: به اعتقاد من قیمت های مسکن مهر به قیمت های واقعی نزدیک می شود.

هدایت با اشاره به این که فروش عرصه در قیمت مسکن مهر تاثیر می گذارد، گفت: در حال حاضر به عنوان مثال عرصه واحدهای مسکن مهر فاز ۸ یک پنجم قیمت واقعی آن است، مطمئنا قیمت این واحدها بالاتر از واحدهای ۹۹ ساله مسکن مهر خواهد بود.

خرید نصبیات از تولیدکنندگان داخلی

هدایت از خرید نصبیات بر اساس فرمایش رهبر معظم انقلاب از تولیدکنندگان داخلی خبر داد و اظهار کرد: در شهر جدید پردیس امسال ۴۰ هزار واحد را به مردم تحویل خواهیم داد. از این رو از دستگاه های اجرایی می خواهیم زیرساخت های مربوط به انشعابات را تامین کنند.

وی همچنین از برنامه ریزی برای افتتاح ۵۰۰۰ مسکن مهر پردیس خبر داد و گفت: در پردیس هیچ مشکلی که برای حل آن برنامه نداشته باشیم، نداریم. البته باید همه دستگاه ها به ما کمک کنند تا بتوانیم پردیس را که به نظرم برترین شهر جدید ایران است به معنای واقعی بعد از انقلاب ساخته شده به عنوان الگوی واقعی مطرح شود.

وی با بین این که یک سری بنگاه شرافتمند در پردیس داریم، اظهار کرد: این در حالی است که حدود ۱۰۰۰ دلال سرپایی داریم، با توجه به این که به زودی عملیات اجرایی مترو پردیس آغاز می شود این مسئله باعث واقعی شدن قیمت مسکن مهر می شود از این رو به مردم توصیه می کنیم واحدهای خود را نفروشند.

وی با بیان این که تاکنون ۳۰ هزار واحد مسکن مهر در پردیس تحویل شده، اظهار کرد امسال ۴۰ هزار واحد تحویل می شود و باقیمانده نیز سال آینده به اتمام می رسد که ۶۴۰۰ واحد متقاضیانی که به آنها واحد تخصیص نیافته بود شامل این واحدهاست.

وی با یادآوری این که ۴۳۰ میلیارد تومان از آورده متقاضیان را به بخش زیرساخت ها برده بودیم که البته به نفع مردم بود چون نمی توانستیم امروز با چند هزار میلیارد تومان آنهارا تامین کنیم، تاکید کرد: از محل منابع داخلی شرکت در حال برگرداندن این پول به ساخت و سازهای مسکن مهر هستیم.