پایتخت سوریه با آرامش کامل چقدر فاصله دارد؟
گروه: /
تاریخ: ۳:۴۷ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۷
آخرین تحولات میدانی غوطه شرقی دمشق

از محور شرقی شهرک دوما ( مرکز تجمع تروریست ها در غوطه شرقی دمشق) خبر می رسد، نیروهای سوری تمامی مزارع شرقی، جنوبی و شمالی شهرک « الریحان» را از اشغال تروریست ها خارج کردند.

به گزارش مشرق، آخرین تحولات میدانی از غوطه شرقی دمشق حاکیست، نیروهای ارتش و گارد ریاست جمهوری سوریه پس از تثبیت مواضع در شهرک « جسرین»، عملیات گسترده ای را علیه مواضع گروه های تروریستی « جبهه النصره و فیلق الرحمن» برای آزادسازی شهرک های « سقبا و کفربطنا» انجام دادند.

براساس اطلاعات به دست آمده این عملیات از غرب شهرک « جسرین» آغاز شده و نیروهای سوری با پشتیبانی جنگنده های روسی تاکنون موفق شدند ۷۵ درصد شهرک های « سقبا و کفربطنا» را از اشغال عناصر تروریستی خارج کنند؛ به نظر می رسد تا ساعاتی دیگر این دو شهرک به کنترل نیروهای سوری درآیند.

در جریان درگیری ها برای پاکسازی این دو شهرک، حدود ۴۰ تن از عناصر تروریستی به هلاکت رسیدند و سایر تروریست ها هم به سمت شهرک های غربی از جمله « حزه، زملکا و عین ترما» متواری شدند.از محور شرقی شهرک دوما ( مرکز تجمع تروریست ها در غوطه شرقی دمشق) خبر می رسد، نیروهای سوری تمامی مزارع شرقی، جنوبی و شمالی شهرک « الریحان» را از اشغال تروریست ها خارج کردند.در ادامه عملیات پاکسازی شهرک « الریحان»، نیروهای سوری موفق شدند یک پایگاه نظامی تروریست ها را در شرق شهرک آزاد کنند و به کنترل خود در بیاورند؛ تاکنون ۶۰ درصد شهرک الریحان از اشغال تروریست ها خارج شده است.

به گزارش مشرق، عناصر تروریستی جیش الاسلام با اعزام نیروهای کمکی به شهرک « الریحان» تاکنون از سقوط این شهرک مهم و راهبردی جلوگیری کرده اند؛ تروریست ها در تلاش هستند از نزدیک شدن نیروهای سوری به دروازه شرقی شهرک دوما جلوگیری کنند.

در حال حاضر، نیروهای ارتش و گارد ریاست جمهوری ارتش سوریه از محور شرقی با شهرک دوما ۱٫۵ کیلومتر فاصله دارند؛ در محور شمالی ( شهرک مسرابا) فاصله با شهرک دوما به ۷۰۰ متر کاهش یافته است.

در جریان عملیات سه هفته گذشته نیروهای سوری تاکنون ۲۶ شهرک از لوث وجود عناصر تروریستی پاکسازی شده که مساحتی در حدود ۱۰۵ کیلومتر مربع و معادل ۷۵ درصد کل غوطه شرقی دمشق است.

یک منبع میدانی در گفت وگو با مشرق به مساحت تحت اشغال تروریست ها در غوطه شرقی اشاره کرد و گفت: در محور شمالی ( غرب شهرک الریحان و شهرک دوما) مساحت ۱۸ کیلومتر مربع در اشغال تروریست ها است.

براساس این گزارش، عناصر تروریستی محاصره شده در بخش جنوبی ( شهرک های  جوبر، عین ترما، زملکا، عربین، حزه ) مساحتی در حدود ۱۱ کیلومتر مربع را همچنان در اشغال خود دارند.تاکنون حدود ۲۰ هزار نفر از مردم غوطه شرقی دمشق موفق شدند از چنگ عناصر تروریستی فرار کنند و خود را از طریق گذرگاه امن به نیروهای سوری برسانند؛ دهها هزار تن دیگر همچنان توسط تروریست ها به عنوان سپر انسانی به گروگان گرفته شده اند.