گروه: . / سیاسی / دولت
تاریخ: 12:37 :: 2021/09/05
بازتاب جهانی سخنان رئیسی؛ آماده برای مذاکره اما نه تحت فشار غرب

رسانه های جهان اظهارات رئیس جمهوری ایران را در اولین گفت و گوی تلویزیونی با مردم با تاکید او بر آمادگی برای مذاکره اما فارغ از فشارهای غرب و نیز نیاز به رفع تحریم های آمریکا علیه مردم ایران بازتاب دادند.

رسانه های جهان اظهارات رئیس جمهوری ایران را در اولین گفت و گوی تلویزیونی با مردم با تاکید او بر آمادگی برای مذاکره اما فارغ از فشارهای غرب و نیز نیاز به رفع تحریم های آمریکا علیه مردم ایران بازتاب دادند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز اعلام کرد: رئیس جمهوری ایران روز یکشنبه گفت که کشورش آماده مذاکره با قدرت های غربی برای احیای توافق هسته ای است اما آن را تحت «فشار»های غرب انجام نخواهد داد.

وی افزود ایران به دنبال مذاکراتی است که به لغو تحریم های آمریکا منجر شود.

رویترز افزود: فرانسه و آلمان از ایران خواسته اند به دنبال توقف در مذاکرات در پی انتخابات ریاست جمهوری ژوئن (خرداد) گذشته به مذاکرات بازگردد. پاریس خواستار از سرگیری فوری مذاکرات همزمان با نگرانی های غرب درباره توسعه برنامه هسته ای ایران است.

ماه گذشته فرانسه، آلمان و انگلیس درباره گزارش های آژانس بین المللی انرژی هسته ای درباره غنی سازی ۲۰ درصدی در ایران برای اولین بار و افزایش ظرفیت تولید اورانیوم ابراز نگرانی کردند.

ایران می گوید برنامه هسته ای این کشور صلح آمیز است و آژانس از فعالیت های این کشور مطلع بوده است و اگر آمریکا تحریم های ایران را بردارد به مذاکرات باز می گردد.

رئیسی در این اظهارات گفت: غربی ها و آمریکایی ها به دنبال مذاکره از طریق فشار هستند… این چه مذاکره ای است؟ من تاکنون گفته ام مذاکره را در دستور کار داریم اما نه تحت فشار. ما به دنبال مذاکرات هدفمند هستیم، بنابراین تحریم های ظالمانه علیه مردم ایران باید برداشته شود و زندگی و معاش مردم رونق گیرد.

فرانس پرس نیز با این تیتر اظهارات رئیسی را بازتاب داد: «ایران از آمریکا می خواهد دست از اعتیاد خود به تحریم ها بردارد»

این رسانه نوشت: ایران روز شنبه از آمریکا خواست دست از اعتیاد خود به تحریم جمهوری اسلامی بردارد و جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا را به پیروی از سیاست های «به بن بست رسیده» دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده متهم کرد.

فرانس پرس همچنین نوشت: رئیس جمهوری ایران در اولین نطق تلویزیونی از زمان روی کار آمدن در ماه گذشته اظهار داشت تلاش برای احیای توافق هسته ای در دستور کار دولت قرار دارد اما این برنامه را تحت فشار غرب دنبال نخواهد کرد.

وی گفت: بارها آمریکایی ها و اروپایی ها تلاش کرده اند به زور ما را وادار به مذاکره کنند اما این تلاش بی حاصل بوده است.

رئیسی گفت ما در مذاکرات به دنبال لغو تحریم های ظالمانه هستیم و در مقابل حفظ منافع ایران بزرگ تسلیم نخواهیم شد.

فرانس پرس نوشت: تهران خواستار لغو همه تحریم های اعمال شده علیه این کشور و یا تحریم هایی است که دوباره از سال ۲۰۱۷ اعمال شده اند .