گروه: .
تاریخ: ۱۵:۱۸ :: ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
چشم تیزبین پدافند هوایی در رصد تحرکات نیروهای فرامنطقه‌ای در کشورهای همسایه/ ماجرای تاکتیک‌‌ عقلانیت شهید ستاری در عملیات والفجر ۸+ فیلم

فرمانده منطقه پدافند هوایی شمال‌شرق امام رضا(ع) با بیان اینکه تمام تحرکات هوایی نیروهای فرامنطقه‌ای (بیگانگان) در کشورهای همسایه تحت رصد پدافند هوایی است، گفت: پدافند هوایی ۲ بار کاملا تجهیزات نیروی هوایی بعثی را منهدم کرد.

امیر سرتیپ دوم ستاد سیدمحمد احمدیان‌پور در گفت‌وگو با ویژه برنامه تلویزیونی سیمای خراسان‌رضوی به‌مناسبت هفته دفاع‌مقدس در محل نمایشگاه استانی «دستاوردهای دفاع مقدس و جبهه مقاومت» اظهار داشت: ۳۱ شهریور افتخار داشتیم به‌صورت ویدئو کنفرانس محضر مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا بودیم که ایشان چند نکته را تاکید کردند و یکی از آن‌ها، «عقلانیت جنگ» بود که ایشان فرمودند دفاع‌مقدس یکی از عقلانی‌ترین حوادث کشور بود.

فرمانده منطقه پدافند هوایی شمال‌شرق امام رضا(ع) با اشاره به تاکتیک‌های پدافند هوایی در دوران جنگ تحمیلی گفت: جوانان باید بدانند ما هم اهل ایثار و شهادت بودیم و هم از سوی دیگر تفکر و ابتکار عمل در تاکتیک‌ها داشتیم؛ چندین کشور دشمن زبون را حمایت می‌کردند و اگر تاکتیک ‌نمی‌داشتیم دچار مشکل می‌شدیم. اگر معجزه‌ای در جنگ ما رخ داده تاکتیک‌ها را رعایت‌کرده‌ایم و درست جنگیده‌ایم. مقام معظم رهبری فرمودند: دفاع‌مقدس عقلانی‌ترین حرکت بوده و در حوزه پدافند هوایی نیز فرمودند دفاع هوایی مبتکرانه شهید ستاری در عملیات والفجر ۸ یکی از تاکتیک‌های عقلانیت جنگ بود.

امیر احمدیان‌پور با تاکید بر‌اینکه ۷۰ فروند هواپیمای رژیم بعث را با تاکتیک نظامی مشخص در عملیات والفجر ۸ زمین‌گیر کردیم، گفت: شهید ستاری در عرصه پدافند هوایی و عملیات‌های مختلف، تاکتیک‌های گوناگون داشت؛ سامانه‌ها چابک‌سازی شد و کارهای پیچیده و مبتکرانه‌ای در تعمیر و نگهداری سامانه‌ها رخ داد.

وی با بیان اینکه پدافند هوایی یک نیروی تجهیزات‌محور است، تصریح کرد: جنگ تحمیلی بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی اتفاق افتاد و این در حالی بود که از نظر تجهیزاتی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی وابسته بودیم؛ پدافند هوایی بلافاصله وارد جنگ شد و در این شرایط دفاع جانانه‌ای انجام داد. در جنگ اگر برتری هوایی نداشته باشیم و برتری هوایی را از دست می‌دادیم، نیروهای سطحی و رزمندگان در خط مقدم جبهه با مشکل جدی مواجه می‌شدند.

فرمانده منطقه پدافند هوایی شمال‌شرق امام رضا(ع) با تاکید مجدد بر عقلانیت جنگ و تاکتیک‌ها خاطرنشان کرد: دشمن درصدد از بین بردن «اقتصاد جنگ» بود و یکی از محل‌های صادرات نفت ما جزیره خارک بود که ۲۴۰۰ بار به آن حمله شد در حالی که ۵۰ فروند هواپیما فقط در خارک ساقط و صادرات نفت ما یک روز هم متوقف نشد.

وی با اشاره به اینکه باید در جنگ‌ها «جو، زمین و دشمن» را شناخت، اظهار داشت: مردم ما تصور نکنند فقط با ایثار تنها جلو رفتیم بلکه اطلاعات صحیح از منطقه نبرد و عملیات‌های تاکتیک‌مدار نیز دخیل بود. اگر امروز دشمن نمی‌تواند چشم چپ به ما داشته باشد به دلیل رشادت‌ها و ابتکارات همه نیروها از جمله پدافند هوایی است.

امیر احمدیان‌پور با تاکید بر‌اینکه پدافند هوایی کارهای بزرگی در جنگ‌ها صورت داده است، افزود: ۷۰۰ فروند هواپیما را در طول ۸ سال ساقط کردیم در حالی که نیروهای بعث در آغاز جنگ ۳۵۰ فروند هواپیما داشتند و از این حیث دوبار به‌صورت کامل تجهیزات نیروی هوایی آن‌ها منهدم شده است.

فرمانده منطقه پدافند هوایی شمال‌شرق امام رضا(ع) ضمن بیان اینکه رادار سوباشی در دوران جنگ تحمیلی ۱۵۷ بار مورد حمله واقع شد اما موفق نشدند آن را منهدم کنند، تاکید کرد: آژیرهای زرد، سفید و قرمز که در جنگ تحمیلی در شهرها زده می‌شد توسط رادارهای پدافند هوایی و با خطوط هات‌لاین به صدا و سیما ابلاغ می‌شد؛ اکنون نیز تمام تحرکات هوایی نیروهای فرامنطقه‌ای (بیگانگان) در کشورهای همسایه تحت رصد پدافند هوایی است.

امیر احمدیان‌پور با اشاره به اینکه آخرین عملیات علیه ایران که در جنگ تحمیلی بعد از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ اتفاق افتاد، عملیات مرصاد بود، تصریح کرد: در این عملیات، بالگردهای ایرانی شاهکار کردند. نیروهای رژیم بعث که بارها تلاش کرده بودند تا برای کسب برتری هوایی در جنگ تحمیلی رادار سوباشی را بزنند و موفق نشده بودند، بعد از قطعنامه هم که جنگ با صدام تمام شده بود، تلاش کردند و به‌صورت ناجوانمردانه به رادار سوباشی حمله کردند اما به محض اینکه رادار سوباشی را زدند، نیروهای ما سه رادار دیگر را مستقر کرده و برتری هوایی را کسب کردیم و فضا برای استفاده بالگردها ایجاد شد.

فرمانده منطقه پدافند هوایی شمال‌شرق امام رضا(ع) با اشاره به وضعیت دفاعی کنونی نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: یکی از برکات جنگ، باورهایی بود که برای جوانان، صنعت، دانشگاه ‌و جهاد پدافند هوایی رخ داد. اینک در عرصه رادار؛ گیرنده، فرستنده و ‌آنتن ‌می‌سازیم. امروز شاهدیم رادارهای پیشرفته و سامانه‌های موشکی مختلف توسط نیروهای پدافند هوایی ساخته می‌شود. این خودباوری و آمادگی دفاعی در تمام کشور متبلور بوده و در پدافند هوایی نیز رشدهای خوبی رخ داده است؛ بدانید ماهیت جنگ‌ها تغییر کرده و پدافند هوایی باید آماده باشد زیرا ماهیت جنگ‌ها هوایی شده است؛ لذا باید کشور ما به پدافند هوایی بپردازد.