تاریخ: ۱۱:۳۸ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
ایست قلبی ۴۵۰۰ تهرانی به دلیل آلودگی هوا

شهردار تهران با اشاره به اینکه تنها در سال 94، بیش از 4500 نفر به دلیل آلودگی هوا ایست قلبی کرده‌اند، گفت: سهم دوچرخه در حمل و نقل عمومی باید توسعه یابد.

پیروز حناچی در چهارمین کنفرانس جامع مدیریت شهری ایران با رویکرد حمل و نقل پاک اظهار داشت: در حال حاضر سهم دوچرخه در حمل و نقل عمومی کمتر از یک درصد است که باید این رقم افزایش یابد و به نظرم لازم است که به سال‌های گذشته که دوچرخه اصلی‌ترین مد حمل و نقل بود بازگردد.

وی افزود: در دهه ۴۰ ماشین شخصی زیاد نبود و در تهران حتی بسیاری از کسبه با دوچرخه به محل کار خود می‌آمدند. شهرهای موفق به گذشته برگشته و مسیر خود را اصلاح کرده‌اند و ما نیز باید به این سمت پیش رویم.

وی با اشاره به اهداف مدیریت استراتژیک این است که منابع را به اولویت‌ها اختصاص دهیم، گفت: باید این منابع را در راستای حفظ سلامت و جان انسان‌ها به کار بریم.

* موتورسیکلت‌ها عامل ۱۰ درصد آلودگی تهران

وی به موضوع موتورسواران اشاره کرد و گفت:‌موتورسواران هم به نوعی دوچرخ‌اند ولی ۱۰ درصد آلودگی تهران مستقیم از آنها نشأت می‌گیرد همچنین در تهران حدود ۷۰۰ نفر سالانه جان خود را از دست می‌دهند که نیمی از آنها مستقیم موتورسوار و نیمی دیگر عابرین پیاده هستند که با آنها برخورد می‌کنند و این آمار بسیار تکان‌دهنده است.

حناچی تصریح کرد: موتورسواران اکثراً از هیچ قاعده‌ای تبعیت نمی‌کنند و باید فضای سنگین اجتماعی علیه این موضوع شکل گیرد.

وی بیان داشت:‌۳ میلیون موتورسیکلت در تهران تردد می‌کنند که هر چند همه آنها متخلف نیستند ولی قاعده تخلف با قاعده موتورسواری در حال یکی شدن است.

شهردار تهران گفت: زمانی صادق‌خان شهردار لندن که عهده‌دار مسؤولیت در این شهر شد آمارهایی را منتشر کرد که نشان از وضعیت سلامت مردم داشت با همین نگاه نیز من آمار سلامت شهروندان‌مان را بررسی کردم و متأسفانه سالانه ۵۷ هزار فوتی در تهران داریم که در روزهای آلوده به ویژه فاصله آذر تا دی به شکل معناداری آمار فوتی‌ها تغییر می‌کند و این نشان می‌دهد آلودگی هوا ارتباط مستقیم با آمار فوتی دارد.

* ایست قلبی بیش از ۴۵۰۰ تهرانی به دلیل آلودگی هوا

وی در ادامه با اعلام اینکه در سال ۹۴، بیش از ۴۵۷۳ نفر به دلیل استنشاق ذرات معلق ناشی از آلودگی هوا ایست قلبی کرده‌اند، گفت: هر اقدامی برای کاهش این آمار لازم است.

شهردار تهران بیان داشت:‌ زمانی در رادیو به شوخی گفتند شهردار تهران آمار وزارت بهداشت را اعلام می‌کند اما به نظرم این موضوعات بسیار حائز اهمیت است؛ بیش از ۹ میلیون تهرانی دیابت دارند و مسؤولین بهداشتی باید نگران‌تر از من باشند و نیمی از این دیابتی‌ها از بیماری خود خبر ندارند. تعداد زیادی از تهرانی‌‌ها نیز کلسترول و تری گلیسیرید بالا داشته که همه عوامل با عدم تحرک در ارتباط است.

حناچی عنوان کرد: از هر ۵ نفر تهرانی یکی مبتلا به فشار خون است و دیابت و چاقی و فشار خون بالا نقشه راه را در حوزه کاری و سلامت نشان می‌دهد.

* تهران شهری هوشمند می‌شود

حناچی با بیان اینکه تلاش کرده‌ایم در تهران به سمت شهری هوشمند با ارائه سرویس‌های برتر پیش رویم گفت: در این راستا تفاهم‌نامه با معاونت فناوری ریاست جمهوری داشته‌ایم و اقداماتی در این زمینه در حال انجام است.

وی ادامه داد: همچنین باید به سمت استفاده از خودرو و موتورهای برقی و دوچرخه‌های باطری‌دار پیش رویم.

شهردار تهران تصریح کرد: برخی معتقدند که تهران شیب دارد و استفاده از دوچرخه سخت است در حالی که این چنین نیست از طرفی باطری‌های دوچرخه‌ها در کشور تولید شده و از بن‌بست در این زمینه خارج شده‌ایم.

حناچی خاطرنشان کرد: در کنار توجه به همه این موضوعات توجیه مردم برای استفاده از دوچرخه نیز لازم است و نمی‌توان شعار هوای پاک را داد ولی مسیر جاده‌ای را توسعه داد.تداوم تصمیمات ما را به هدف نزدیک می‌کند و زیرساخت‌های استفاده از دوچرخه را باید هر چه بیشتر گسترده‌تر کنیم.

شهرداری تهران خاطرنشان کرد:‌آمار تلفات کشور ما چرا باید از هند که جمعیت بیشتری دارد فزونی یابد یکی از دلایل آن این است که آنها بیشتر حمل و نقل‌شان از طریق ریل صورت می‌گیرد ولی در کشور ما حمل و نقل جاده‌ای در اولویت بوده و باید اقدامات لازم در این راستا صورت گیرد