گروه: : / وبگردی
تاریخ: ۱۰:۰۲ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
پلاک معلول به چه معلولیتی تعلق می‌گیرد؟

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: دادن پلاک به معلولان و خانواد‌های آن‌ها امری است تعریف شده که بین سازمان بهزیستی و راهنمایی و رانندگی وجود دارد.

محمد نفریه، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور، در خصوص برخی انتقاداتی که به نحوه توزیع پلاک ویژه معلولین مطرح می‌شود، گفت: اگر در خانواده‌ای فرزندی وجود داشته باشد که معلول ذهنی یا معلول حرکتی باشد به پدر و مادر یا مرکز توانبخشی پلاک مخصوص عبور و مرور تعلق می‌گیرد.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: ارائه مجوز و پلاک مخصوص معلولین امری است که بین سازمان بهزیستی و راهنمایی و رانندگی به صورت یک تعامل بر قرار شده است، که اولا به چه معلولیتی پلاک معلولین بدهند و دوما به خود اشخاص معلول بدهند و این که به اصطلاح به چه خانواده‌هایی این طرح تعلق می‌گیرد. همه این موارد از قبل تعریف شده است.

وی افزود:ممکن است شما فردی را مشاهده کنید که از لحاظ ظاهری سالم است و پشت فرمان نشسته باشد. این فرد، والدی است که فرزند معلول دارد که باید هر روز فرزند خودش رابه مرکز توانبخشی روزانه‌ای ببرد که در طرح محدوده ترافیک است و تردد متعدد در آن منطقه انجام می‌شود. بعضی از معلولیت‌ها مثل شنوایی قابل رصد با چشم نیست شاید طرف ناشنوا باشد که پشت فرمان است که وقتی از دور می‌بینیم تصور می‌کنیم که سالم است و دارد از این طرح سواستفاده میکند، درحالی که این طور نیست.