بررسی دیدارهای مدعیان در ۸ هفته پایانی
تاریخ: ۱۳:۳۸ :: ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
شانس کدام تیم برای قهرمانی بیشتر است؟

تیم‌های صدرنشین لیگ هجدهم در حالی بازی‌های خود در این رقابت‌ها را پیگیری خواهند کرد که شرایط تراکتورسازی نسبت به سایر رقبا بهتر است.

هفته بیست و سوم لیگ برتر فوتبال کشورمان در حالی از روز پنجشنبه، ۸ فروردین‌ماه آغاز می‌شود که تیم‌های صدر جدولی خود را از میانه جدول جدا کرده و به نوعی تیم‌های مدعی از هفته‌های گذشته مشخص شده‌اند.

علی‌رغم شکست پدیده در مصاف با تراکتورسازی، این تیم هنوز هم روی کاغذ شانس رسیدن به صدر جدول را دارد، اما همان‌طور که یحیی گل‌محمدی، سرمربی این تیم عنوان کرد، پدیده‌ای‌ها تا همین جای کار هم عملکرد قابل توجهی داشته‌اند و در ادامه برای کسب سهمیه آسیایی به میدان می‌روند.
تیم‌های پرسپولیس، استقلال تهران، تراکتورسازی و سپاهان هم ۴ تیم صدر جدولی هستند که در هفته‌های باقی‌مانده رقابت حساسی برای صدرنشینی و قهرمانی در لیگ هجدهم خواهند داشت. در ادامه دیدارهای باقی‌مانده این ۵ تیم تا پایان فصل را بررسی می‌کنیم.
پرسپولیس؛ ۳ دیدار ۶ امتیازی با اصلی‌ترین رقبا
تیم فوتبال پرسپولیس در نخستین دیدار خود در سال ۹۸، باید در چارچوب دیدارهای هفته بیست و سوم لیگ به مصاف استقلال تهران برود. دیداری ۶ امتیازی که پرسپولیس می‌تواند با پیروزی در آن ضمن افزایش اختلاف امتیازی خود با آبی‌های پایتخت، سال جدید را با تزریق روحیه مضاعف به سکوها آغاز کند.
در صورت برد پرسپولیس مقابل استقلال، شاگردان برانکو می‌توانند به دور شدن حریف مستقیم خود از صدر امیدوارتر شوند تا دیدارهای آتی خود را با آرامش بیشتری دنبال کنند. این تیم پس از دربی، دو دیدار ۶ امتیازی دیگر مقابل سپاهان و تراکتورسازی دارد. دیدارهایی که هر کدام در حکم فینال است و لغزش در هر کدام، اشتباهی نابخشودنی برای این تیم محسوب می‌شود.
پیکان، سایپا، ذوب‌آهن، ماشین‌سازی و پارس جنوبی هم دیگر حریفان پرسپولیس تا پایان لیگ هجدهم هستند. پیکان، سایپا و ذوب‌آهن در هفته‌های اخیر نتایج قابل توجهی کسب کرده و نشان داده‌اند در دور برگشت مسابقات حریفی سرسخت برای رقبا خواهند بود.
ماشین‌سازی هم پس از شروع خوبی که در نیم‌فصل دوم داشت، دچار افت شد، اما دوباره به روزهای خوبش بازگشته و قطعاً برای بازی با پرسپولیس انگیزه‌های مضاعفی خواهد داشت. هواداران این تیم هم امیدوار هستند سبزقبایان تبریزی با برتری یا کسب حداقل امتیاز در مصاف با پرسپولیس، فرصتِ کاهش اختلاف امتیازی با شاگردان برانکو را به تراکتورسازی بدهند.
رقیب هفته پایانی پرسپولیس هم، پارس جنوبی جم خواهد بود، تیمی که نتایجش در هفته‌های اخیر چنگی به دل نمی‌زند. اما شاگردان تارتار هم با امید پیروزی در دیدار با پرسپولیس به میدان می‌روند تا لیگ هجدهم را با سربلندی به پایان برسانند.
با توجه به اینکه پرسپولیس پیش از این پدیده را شکست داده، خیالش تا حدودی راحت‌تر است، اما می‌توان گفت: این تیم سخت‌ترین راه را در ادامه لیگ دارد و کوچک‌ترین لغزش برای شاگردان برانکو می‌تواند گران تمام شود.

استقلال تهران، ۳+۲ فینال نفس‌گیر

تیم استقلال تهران در هفته بیست و سوم لیگ به مصاف پرسپولیس می‌رود. این تیم با پیروزی در مصاف با پرسپولیس می‌تواند علاوه بر کاهش اختلاف امتیازش با صدر جدول، به لغزش تراکتورسازی و سپاهان هم امیدوار باشد تا حداقل برای یک هفته صدرنشین لیگ باشد.
از سوی دیگر علی‌رغم اینکه استقلال برای برد در دیدار با پرسپولیس به میدان می‌رود، شاگردان شفرحتی اگر حداقل امتیاز را در مصاف با حریف خود کسب کنند، به جذابیت و حساسیت لیگ در هفته‌های آتی کمک کرده‌اند. استقلال پس از پرسپولیس باید به مصاف سایپای با روحیه برود، تیمی که در هفته‌های اخیر نتایج قابل توجهی کسب کرده و امیدوار است در ادامه هم این نتایج را تکرار کند. سایپا در حال حاضر رده ششم جدول را در اختیار دارد.
استقلال پس از دیدار با سایپا باز هم باید به مصاف یک تیم صدر جدولی برود. این بار شاگردان شفر در مصاف با سپاهان محکوم به برد هستند. این تیم که در دیدار رفت با گل دقیقه ۸۱ کی روش استنلی بازی را واگذار کرده بود، در این دیدار باید مقابل تیمی قرار بگیرد که شانس زیادی برای صدرنشینی دارد.
ماشین‌سازی تبریز، دیگر حریف استقلال در ادامه مسابقات است. تیمی که شروع خوبی در دور برگشت لیگ هجدهم داشت و امیدوار است این روند را ادامه دهد. این تیم معمولاً مقابل تیم‌های بالای جدولی سرسخت بوده، اما باید دید شاگردان شفر می‌توانند از سد شاگردان مهاجری بگذرند یا خیر.
شاگردان وینفرد شفر پس از ماشین‌سازی به مصاف پدیده‌ای می‌روند که این روزها از صدر فاصله گرفته، اما هنوز هم روی کاغذ امیدوار است. این تیم بیشتر تلاش می‌کند تا سهمیه آسیایی بگیرد و می‌تواند روز سختی برای استقلال رقم بزند. پس از این بازی، استقلال تهران به ترتیب به مصاف استقلال خوزستان، صنعت نفت آبادان و سپیدرود رشت می‌رود. ۳ تیمی که شرایط چندان مناسبی در جدول ندارند، ولی می‌توانند برای آبی‌های پایتخت خطرآفرین باشند.

تراکتورسازی؛ آسان‌ترین راه برای رسیدن به صدر جدول

شاگردان جرج لیکنز از هفته بیست و سوم تا بیست و پنجم لیگ به ترتیب باید به مصاف استقلال خوزستان، صنعت نفت آبادان و سپیدرود رشت بروند که در رده‌های شانزدهم، سیزدهم و پانزدهم جدول قرار دارند. علی‌رغم جایگاه نامناسب این ۳ تیم در جدول، تراکتورسازی می‌تواند روزهای سختی در مصاف با هر یک از این ۳ تیم داشته باشد.

پیکان و ذوب‌آهن دو تیم دیگری هستند که تراکتورسازی باید برای رسیدن به صدر جدول با آنها دیدار کند. تیم‌هایی سرسخت که این روزها نتایج خوبی کسب کرده و به صعود در جدول امیدوار هستند. حساس‌ترین دیدار تراکتورسازی در ادامه لیگ، بازی با پرسپولیس در هفته بیست و هشتم لیگ است. دیداری سرنوشت‌ساز که می‌تواند تا حدودی امید هر دو تیم به قهرمانی را پررنگ‌تر یا کم‌رنگ‌تر کند.

تراکتورسازی در دو هفته پایانی هم باید به مصاف پارس جنوبی جم و فولاد خوزستان برود. بدین ترتیب به نوعی می‌توان گفت تراکتورسازی روی کاغذ آسان‌ترین مسیر را برای رسیدن به قهرمانی طی می‌کند. اما شاگردان لیکنز به خوبی می‌دانند این راه هرقدر هم که آسان باشد، هیچ تیمی در فوتبال از پیش برنده یا بازنده نیست.

سپاهان؛ شاگردان ژنرال امیدوارتر از همیشه

تیم فوتبال سپاهان در حالی در رده چهارم جدول قرار گرفته که یک بازی کمتر از سایر رقبا انجام داده و در صورت پیروزی مقابل ذوب‌آهن می‌تواند به صدر جدول بازگردد. این تیم پس از برگزاری دیدار معوقه خود، باید به مصاف نفت مسجدسلیمان و نساجی مازندران برود. دو دیداری که روی کاغذ چندان سخت و نفس‌گیر به حساب نمی‌آید اما شاگردان امیر قلعه‌نویی در هفته بیست و پنجم باید با استقلال تهران دیدار کنند. این بازی که حساسیت‌های خاص خود را دارد، ترکیب تیم‌های صدر جدولی را هم دست‌خوش تغییر می‌کند. به همین دلیل علی‌رغم تلاش دو تیم برای پیروزی، دیگر رقبا امیدوار به تساوی این دو تیم هستند.

پس از دیدار با استقلال تهران، سایپا، پرسپولیس، ماشین‌سازی و پدیده ۴ تیمی هستند که سپاهان برای قهرمانی باید امتیازات لازم در دیدار با آنها را کسب کند. سایپا و ماشین‌سازی در حالی به مصاف سپاهان می‌روند که نه خطر سقوط آنها را تهدید می‌کند و نه آن‌طور که باید شانس کسب سهمیه دارند اما هر دو تیم انگیزه‌های مضاعفی برای کسب بیشترین امتیازات در دیدارهای آتی خود دارند.

پرسپولیس و پدیده هم حریفانی هستند که در دیدارهایی ۶ امتیازی به مصاف سپاهان می‌روند و هر یک از این بازی‌ها حکم فینال را برای آنها دارد. سپاهان در هفته پایانی هم به مصاف استقلال خوزستان می‌رود.

پدیده؛ امیدوار به لغزش رقبا

تیم فوتبال پدیده در هفته بیست و سوم لیگ به مصاف پارس جنوبی می‌رود. تیمی که در هفته‌های اخیر نتایج قابل توجهی کسب نکرده است. فولاد خوزستان دومین حریف پدیده در سال ۹۸ خواهد بود. در این دیدار شاگردان افشین قطبی برای بازگشت به روزهای خوب خود تلاش می‌کنند تا جایگاهشان را در جدول ارتقا دهند. اما شاگردان گل محمدی هم می‌خواهند در جدول ارتقا یابند. اما شاگردان گل محمدی هم برای حضور در جمع تیم‌های بالای جدول و حفظ شانس خود برای کسب سهمیه، محکوم به پیروزی هستند.

نفت مسجدسلیمان و نساجی مازندران هم دو تیمی هستند که پدیده پیش از دیدار حساس مقابل استقلال با آنها بازی می‌کند. شاگردان گل محمدی در نهایت باید در هفته بیست و هفتم لیگ و در دیداری سخت به مصاف استقلال تهران بروند. سایپا، سپاهان و ماشین‌سازی هم دیگر حریفان پدیده تا پایان لیگ هستند تا این تیم در هفته‌های پایانی لیگ شرایط سختی تجربه کند.
بدین ترتیب با توجه به شرایط جدول و برنامه بازی‌ها، در میان مدعیان قهرمانی، تراکتورسازی روی کاغذ بازی‌های آسان‌تری تا پایان لیگ برگزار می‌کند. اما هر یک از ۵ تیم بالای جدول، علاوه بر کسب بیشترین امتیاز ممکن، باید به لغزش دیگر مدعیان امیدوار باشند تا در پایان مسابقات، در جایگاه بهتری قرار بگیرند.