ادعای جدید نماینده آمریکا در آژانس انرژی اتمی
تاریخ: ۸:۵۳ :: ۱۳۹۷/۱۲/۱۵
آمریکا آماده است همه تحریم ها علیه ایران را رفع کند

نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، با تکرار اتهام های نخ نما پیرامون فعالیت های منطقه ایران گفت: همانطور که رئیس جمهوری ترامپ مشخص کرده است، واشنگتن به دنبال توافق جامع با این کشور هستیم.

«جکی والکات» نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از گزارش جدید آژانس در راستی آزمایی و نظارت بر (تاسیسات هسته ای) ایران استقبال کرد و گفت: دبیرخانه (آژانس) می تواند روی حمایت کامل آمریکا از اجرای وظایف مهم آن در ارتباط با ایران حساب کند.
والکات سپس با بیان اینکه آمریکا دلیل خروج خود از این توافق را پیشتر اعلام کرده، افزود: رئیس جمهوری ترامپ تصریح کرده که ما در انتظار توافقی جامع با ایران هستیم که به نگرانی های ما بپردازد و ایران را به طور کامل از لحاظ سیاسی و اقتصادی با جامعه بین المللی همگرا کند.
نماینده آمریکا ادامه داد: از طریق چنین توافق جامعی به ایران امکان عادی سازی کامل روابط با جامعه بین المللی را پیشنهاد می دهیم (که شامل): پایان همه و نه تنها بخشی از تحریم های آمریکا، روابط کامل دیپلماتیک و تجاری، کمک به دستیابی به فناوری پیشرفته متناسب و حمایت از مدرن سازی اقتصاد ایران و ادغام آن در نظام اقتصادی بین المللی.
وی با بیان اینکه در صورت نبود تضمین برای راستی آزمایی موثر فرصتی برای موفقیت دیپلماسی وجود نخواهد داشت، تاکید کرد: به همین دلیل است که همچنان که منتظر توافق جدید جامعی هستیم، ایران باید صادقانه توضیح دهد که چرا آرشیو عظیمی از فایل های مربوط به فعالیت های تسلیحات هسته ای گذشته خود را نگه داشته است.
اشاره نماینده آمریکا به ادعای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی است که اوایل سال جاری با نمایش حجم انبوهی از لوح های فشرده و پرونده مدعی شد اینها اسناد فعالیت ایران در ارتباط با تسلیحات هسته ای است که این رژیم از تهران ربوده است.
مقام های آژانس بین المللی انرژی اتمی با وجود تکرار چندباره این ادعاهای نتانیاهو و تکرار آن از سوی مقام های آمریکایی اعتنایی به آن نکرده و همچنان بر پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای تاکید کرده اند.
والکات با تکرار این ادعا افزود: واقعیت های مربوط به فعالیت های تسلیحات هسته ای ایران در گذشته همچنان بر پرسش های جاری درباره احتمال وجود مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده ایران تاثیر دارد. این مسائل باید به طریقی روشن و بی پرده و بدون تاخیر بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
وی بار دیگر خواستار بررسی اسناد مورد ادعای نخست وزیر رژیم صهیونیستی از سوی آژانس بین المللی انرژی هسته ای و مدعی ارتباط این اسناد با فعالیت های آژانس تحت توافقنامه های پادمانی و یا قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد شد.
نماینده آمریکا تاکید کرد: هیچ چیز به جز همکاری کامل ایران با آژانس این امکان را نمی دهد که جامعه بین المللی را از پایبندی ایران به وظایف و تعهدات خود مطمئن کند.
والکات از اظهارات یوکیا آمانو مدیر کل آژانس مبنی بر بازرسی های تکمیلی براساس پروتکل الحاقی از همه سایت ها و اماکن در ایران استقبال کرد و افزود: آژانس مسئولیتی بنیادین برای پیگیری هر نگرانی جدید درباره مواد و فعالیت های اعلام نشده مرتبط با پادمان ها در همه کشورها دارد.
وی همچنین حمایت آمریکا از تامین بودجه برای ماموریت راستی آزمایی و نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران و ادغام هزینه های راستی آزمایی در بودجه عادی را اعلام کرد و افزود: واشنگتن یک میلیون دلار برای بودجه راستی آزمایی و نظارت این آژانس در ایران اعطا می کند.
والکات در پایان با این ادعا که خروج آمریکا از برجام نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل نبوده، اضافه کرد: آمریکا به مشارکتش در برجام پایان داد. در این قطعنامه شورای امنیت هیچ الزام حقوقی برای تداوم حضور یا حمایت آمریکا از توافق هسته ای نیست و برجام یک توافق سیاسی غیرالزام آور است. به همین شکل، توقف مشارکت آمریکا در برجام نقض منشور سازمان ملل نیز محسوب نمی شود.