گروه: . / سیاسی / دولت
تاریخ: 14:13 :: 2021/11/10
“حجت‌الاسلام ایمانی‌پور” به عنوان “رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی” انتخاب شد

شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات با اکثریت آرا حجت‌الاسلام محمدمهدی ایمانی‌پور را به عنوان رئیس جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی انتخاب کردند.

شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ۹ رأی موافق از ۱۴ رأی اخذ شده، حجت‌الاسلام محمدمهدی ایمانی‌پور را به عنوان منتخب خود برای ریاست بر این سازمان، جهت تنفیذ این انتخاب محضر مقام معظم رهبری معرفی کرده‌اند که مورد تنفیذ معظم‌له نیز قرار گرفته است، بنابراین حکم رئیس جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بزودی توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر خواهد شد.

بنا بر این گزارش گزینه‌های دیگری برای تصدی این پست در شورای عالی مطرح بوده‌اند که از جمله محتمل‌ترین آنها حجت‌الاسلام سید کمیل باقرزاده بود که توانست ۵ رأی از ۱۴ رأی اخذ شده را به خود اختصاص دهد و بدین ترتیب انتخاب وی به ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی منتفی شد.

شورای عالی نخستین رکن این سازمان است که اعضای آن مرکب از ۱۵  نفر از  وزراء و شخصیت‌های علمی و فرهنگی است که با حکم مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) منصوب می‌شوند و عبارتند از: ۵  نفر از شخصیت‌های علمی و فرهنگی به انتخاب مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) و ۱۰ نفرمتشکل از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (رئیس شورا) ، وزیر امور خارجه،  رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، دبیرکل مجمع‌جهانی تقریب مذاهب اسلامی، دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع)، رئیس جامعه المصطفی(ص) العالمیه و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی.

پیش از این ریاست سازمان را ابوذر ابراهیمی ترکمان برعهده داشت و حجت‌الاسلام ایمانی‌پور معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی وی بود.

ایجاد و گسترش شناخت، علاقه و باور نسبت به اسلام ناب، انقلاب اسلامی، مزیت‌های جمهوری اسلامی ایران و فرهنگ و تمدن اسلامی – ایرانی در جوامع دیگر به منظور گسترش پرتوِ اسلام و تحکیم همگرایی و پیوندهای اسلامی، دینی و معنوی؛ اهداف کلان و  آشناسازی، علاقه‌مندسازی و ایجاد باور نسبت به اسلام ناب، انقلاب اسلامی، مزیت‌های جمهوری اسلامی ایران، فرهنگ و تمدن اسلامی – ایرانی اهداف اصلی مأموریت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را تشکیل می‌دهد.

مأموریت‌های سازمان نیز عبارت است از: مدیریت و راهبری ِروابط فرهنگی بین المللی و سیاستگذاری، هماهنگی، هدایت، حمایت و نظارت برفعالیت‌های فرهنگی – تبلیغی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به منظور تحقق اهداف نظام در این روابط .