تاریخ: 12:27 :: 2021/10/30
شرط انبوه‌سازی چینی‌ها در ایران اعلام شد

عضو هیئت رئیسه مجلس با اعلام شرط ورود شرکت‌های چینی در طرح نهضت ملی مسکن گفت: توقف طرح مسکن مهر، قیمت مسکن را چند ۱۰۰ درصد افزایش داد.

«مجتبی یوسفی» درباره حضور شرکت‌‌های چینی در “طرح نهضت ملی مسکن” اظهار داشت:‌ ساختار نظام مهندسی و بنیه فنی و مهندسی کشور در طول سال‌های بعد از انقلاب با وجود تحریم‌های ظالمانه نه تنها نیاز داخلی را به راحتی رفع کرده است بلکه در علوم “های تِک” نیز در میان کشورهای جهان حرف برای گفتن دارد و قابلیت ساخت نیروگاه و پالایشگاه در کشورهای دیگر را دارد. از این رو می‌توانیم نیاز خودمان را در تولید مسکن و خدمات فنی و مهندسی برطرف کنیم.

وی افزود: از طرفی به دلیل وجود متخصیص و نیروهای توانمند داخلی، علم و تکنولوژی فنی و مهندسی بسیار خوبی در اختیار داریم اما به دلیل نبود حمایت کافی، در حوزه صنعتی سازی ساختمان تجربه نداریم. از این رو پروژه مسکن مهر نیز به دلیل تجربه پایین، به صورت سنتی ساخته شد و دارای مشکلات مختلفی در حوزه فنی و مهندسی نیز بود و این ضعف در کنار تمامی محاسن پروژه مسکن مهر وجود داشت؛ هرچند باید توسط دولت بعد تکمیل و اصلاح می‌شد اما بدون معرفی جایگزین به صورت کامل متوقف شد و زمینه رشد چند ۱۰۰ درصدی مسکن در سال‌های اخیر را فراهم کرد.

وی اضافه کرد: اگر همکاری با شرکت‌های چینی در طرح نهضت ملی مسکن با هدف انتقال فناوری و استفاده از تجریبات آنها در موضوعات حقوقی مانند اجاره‌داری حرفه‌ای، عرضه مسکن در بورس، ساخت و ساز توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری و صنعتی سازی ساخت مسکن باشد، در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت ایرادی نخواهد داشت.

عضو کمیسیون عمران مجلس بیان کرد: مسکن، پیشران و موتور محرکه اقتصاد و فعال‌کننده ۱۸۶ رشته شغلی اعم از نیروهای حمل و نقلی، شرکت‌های تولید مصالح و… است و ساخت سالانه یک میلیون خانه بر اساس قانون جهش تولید مسکن ظرفیت بسیاری خوبی برای کشور در شرایط فعلی که با مشکلات تأمین ارز و تأمین منابع مالی مواجه هستیم، فراهم کرده است. بنابراین اگر قرار باشد مانند دولت سابق به دلیل عدم توجه به توانمندی‌های داخلی به جای دریافت تکنولوژی به واردکننده لوازم غیر ضروری تبدیل شویم با آن مخالف هستیم.

یوسفی تأکید کرد: اگر ساخت و ساز با منابع مالی که مجلس بر اساس قانون جهش تولید مسکن پیش‌بینی کرده است، محلی برای اشتغال و درآمدزایی شرکت‌های خارجی شود به شدت با آن مخالف هستیم اما اگر بنا به استفاده از فناوری و تجربه حقوقی آنها در مدت‌زمانی کوتاه باشد، مشکلی وجود ندارد.

 

منبع:تسنیم