تاریخ: 12:27 :: 2021/10/17
واکنش فرمانده ناجا به فیلم منتشر شده بازداشت خانمی در فضای مجازی

سردار اشتری به فیلم منتشر شده در فضای مجازی درباره بازداشت یک خانم واکنش نشان داد

سردار حسین اشتری فرمانده ناجا در برنامه تلویزیونی در پاسخ به این سؤال که چرا پلیس خودرو‌های ناایمن را شماره‌گذاری می‌کند، اظهار کرد: به تمام خودروساز‌ها اعلام کردیم که حداقل ها را باید داشته باشند و استاندارد‌های لازم را رعایت کنند، در سال‌های گذشته نیز برخی خودرو‌ها را مدتی پلاک نکردیم تا به طور مثال ترمز و ایمنی‌شان را اصلاح کردند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا با خودروساز‌ها مسامحه شده یا خیر؟ گفت: این موضوع را رد نمی‌کنم، اما پلیس در قبال سهم خودش، محکم و قاطع پای کار آمد، تمام تصمیمات دست پلیس نیست، اما انصافاً پلیس در این رابطه نمره خوب می‌گیرد.

سردار اشتری با تأکید بر اینکه پلیس در بحث سلامت مردم، امنیت راه‌ها و ایمن سازی خودروها، نقش خوبی داشته است، گفت: در این رابطه تولید برخی از خودرو‌ها را متوقف کرده و آن‌ها را شماره‌گذاری نکردیم، اکنون نیز برخی از خودرو‌ها تولید نمی‌شوند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا به پلیس برای تأیید خودرو‌ها نیز فشار وارد شد، بیان کرد: خود خودروساز‌ها نتوانستند بر ما غالب شوند به طور حتم ما قوی‌تر برخورد کردیم، اما برخی از مسئولان در زمان گذشته ورود پیدا کرده و نمی‌گذاشتند ما راه را تا آخر کامل طی کنیم.

فرمانده ناجا در واکنش به اینکه چرا شاهد صحنه‌هایی از برخورد پلیس هستیم که دستمایه دیگران می‌شود و اینکه چه اقداماتی باید صورت گیرد تا آستانه صبر و تحمل نیرو‌های پلیس افزایش پیدا کند، بیان کرد: همکاران بنده در اقصی نقاط کشور حضور دارند و با اختیارات و مسئولیت موجود باید با هر بی‌نظمی برخورد کنند.

وی با تأکید بر اینکه مبنای کار ما قانون و پلیس مجری قانون است، گفت: باید بر اساس قانون با هر ناهنجاری، کار خلاف قانون و جرم مشهود برخورد کنیم.

سردار اشتری ادامه داد: در اجرای این ماموریت‌ها، بیش از ۹۹ درصد می‌بینیم که همکاران با جدیت، رأفت همراه با مهربانی کار خود را انجام می‌دهد، به طور مثال نیروی انتظامی در برخورد با اوباش مقتدرانه برخورد کرد و گفتیم با هر کسی که به حقوق مردم تعدی کند و باعث سلب آسایش مردم شود، باید با اقتدار برخورد کرد.

وی افزود: اگر مجرمی به روی مردم سلاح کشید و اقدام به ایجاد رعب و وحشت در جامعه کند، در صورتیکه سلاحش را روی زمین انداخت و تسلیم شد که هیچ، اما اگر سلاحش را روی زمین نگذاشت باید با قاطعیت با وی برخورد شود، دستی را که به روی مردم کشیده و باعث رعب و وحشت می‌شود، اگر تسلیم قانون نشد باید قطع شود.

فرمانده ناجا اظهار کرد: البته اگر مجرم تسلیم ما شد، اسیر ما است و در آن زمان بحث فرق می‌کند، اما ما باید مقتدرانه برخورد کنیم، نمی‌توانیم از کنار سارق مسلح یا متجاوز به عنف بگذریم، اما چقدر از این افراد در جامعه وجود دارند، شاید یک درصد کل جامعه باشند، ۹۹ درصد از افرادی که با آن‌ها سر و کار داریم، مردم خوب ما هستند که به طور مثال ممکن است گاهی کمربند ایمنی خود را نبسته باشند، از چراغ قرمز عبور کنند، حین موتورسواری مقررات را رعایت نکنند که در اینگونه موارد گفتیم با رأفت برخورد شود.

وی افزود: حتی درباره موتورسوار‌ها تخفیفی داریم، موتورسیکلت برای برخی از افراد وسیله ای برای امرار معاش است، اما در جایی تخلفی مانند عدم استفاده از کلاه ایمنی یا یک طرفه رفتن مسیر را مرتکب شوند باید متوقف شوند، اما موتورسیکلت آن‌ها توقیف نشود.

سردار اشتری با بیان اینکه حتی حق نداریم با یک متهم برخورد خارج از قانون، مسائل شرعی و اخلاقی انجام دهیم، گفت: در جایی ممکن است اتفاقی روی دهد که متاسفانه به سرعت در فضای مجازی منعکس می‌شود، ما نیز ناراحت می‌شویم و به سرعت بررسی خود را انجام می‌دهیم.

وی افزود: به طور مثال مدتی قبل همکاران من آقایی را بازداشت کرده و به شکل سختی وی را داخل خودرو می‌بردند، تصور من این بود که شاید این فرد به دلیل سوار شدن بر موتورسیکلت بدون استفاده از کلاه ایمنی متوقف شده یا تخلفی داشته است، بعد از پرس‌وجو متوجه شدم، وی سارقی بود که چند دقیقه قبل از بازداشت، کیف خانم را به طرز خشنی در حالیکه این خانم به زمین خورده بود، سرقت کرده و این خانم را به بیمارستان برده بودند همچنین دختر این خانم در محل حضور و حالت نگران‌کننده‌ای داشت، اما آن لحظه توسط فیلم‌برداری اعلام شد که پلیس وی را به دلیل عدم استفاده از کلاه ایمنی حین استفاده از موتورسیکلت بازداشت کرده است.

فرمانده نیروی انتظامی با تأکید بر اینکه برخورد‌ها باید با رعایت تمام مسائل و حال مردم باشد، بیان کرد: با بزه‌کار‌ها که مرتکب جرم شده و باعث رعب و وحشت برای مردم باشند، باید بدون اغماض، با سرعت و قدرت برخورد کنیم.

وی درباره فیلم منتشر شده از بازداشت یک خانم نیز گفت: این موضوع توسط بازرسی پلیس در حال بررسی است و نتیجه آن فردا یا پس‌فردا به من اعلام می‌شود البته باید بگویم موضوع بازداشت این خانم ربطی به حجاب نداشت و موضوع دیگری بود و حکمی برای بازداشت وی وجود داشت.

گفتنی است که چند روز گذشته فیلمی در فضای مجازی مبنی بر دستگیری خانمی منتشر شد که در آن فیلم خانمی توسط ماموران پلیس امنیت اخلاقی سوار بر خودور ون پلیس شده و به دلیل ممانعت از انجام این کار توسط این فرد، برداشت‌های متفاوتی از این صحنه توسط کاربران در فضای مجازی مطرح شد.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران