عصبانیت ذوالفقار نسب!
تاریخ: ۱۵:۴۵ :: ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
سیرک همان تیم ملی بزرگسالان است!

بیژن ذوالفقارنسب، مربی پیشین تیم ملی در پاسخ به اظهارات دستیار کارلوس کی‌روش گفت: سیرک, همان تیم ملی بزرگسالان است که بازیکنی بدون دعوت در تمرینات شرکت می‌کند.

یژن ذوالفقارنسب درباره اینکه کادر تیم فوتبال امید مدعی شده اجازه استفاده از پِک و زمین کمپ تیم ملی از سوی کی‌روش داده نمی‌شود, اظهار داشت: فکر می‌کنم هرکدام از تیم‌های مختلف ملی در همه بخش‌ها و رده‌های مختلف باید کادر فنی و مدیریت جداگانه و با برنامه‌های خاص خودشان داشته باشند. همه این برنامه‌ها باید جداگانه  از جانب فدراسیون حمایت شود چرا که هرکدام از این تیم‌ها سیاست‌های مستقل و خاصی دارند.

وی با اشاره به وجود کمیته فنی در فدراسیون فوتبال, عنوان کرد: چند سالی‌ است که کی‌روش این کمیته را عملاً تحریم کرده است و به هیچ وجه وجود این کمیته را تائید نمی‌کند و تاکنون با اعضای آن جلسه‌ای برگزار نکرده است. در بحث مشکلات به وجود آمده بین تیم امید و تیم بزرگسالان دو مشکل وجود دارد. ابتدا اینکه اختیاراتی که به کی‌روش داده شده نامحدود است و دوم اینکه فدراسیون فوتبال یک کمیته فنی مقتدر و توانمند ندارد که به فدراسیون برای تیم‌ها برنامه بدهد و بخواهد که اجرا شود.

مربی پیشین تیم‌ ملی ایران در ادامه به نقش فدراسیون فوتبال در جلوگیری از این بروز این مشکلات اشاره و تصریح کرد: تیم‌های بزرگسالان, امید, جوانان و تیم‌های بانوان هرکدام باید جایگاه خاص و مستقل خودشان را داشته باشند اما در فدراسیون همه مسائل ادغام شده است و عملاً نظر و اظهار وجودی دیده نمی‌شود. وجود کمیته فنی جزو اساسنامه فدراسیون جهانی و آسیایی است. این کمیته باید از فدراسیون امکانات و بودجه را برای تیم‌های مختلف درخواست کند نه اینکه حمید استیلی (مدیر تیم امید) با جایگاهی مشخص و تعریف شده به دنبال زمین, بازی تدارکاتی و هماهنگی با تیم ملی بزرگسالان باشد. همه این مسائل کار کمیته فنی است وگرنه استیلی فرد توانمندی است.

بیژن ذوالفقارنسب با اشاره به اظهارات تند میک مک درموت (دستیار کی‌روش در تیم ملی) که گفته بود «استیلی, تیم ملی را با سیرک اشتباه گرفته است» به تسنیم گفت: مربی تیم ملی به این صورت بی احترامی می‌کند اما اگر در فوتبال ایران سیرکی وجود داشته باشد, این سیرک همان تیم ملی بزرگسالان است که بازیکنی جزو فهرست دعوت‌ شدگان نیست اما به اردو می‌آید و در تمرینات شرکت می‌کند. این سیرک است نه درخواستی که یک مدیر برای فراهم شدن نیاز‌های تیمش دارد. طبیعی است که امکانات فدراسیون فوتبال برای همه تیم‌هاست اما زمانی که حتی کی‌روش و تیم ملی در ایران هم نیستند, کسی نباید بازهم از این امکانات استفاده کند.

وی خاطرنشان کرد: مطمئناً این وظیفه فدراسیون فوتبال است که باید در موضوعات دخالت و مشکلات را مدیریت کند. درست است که تیم ملی بزرگسالان باید در اولویت باشد اما این تیم که دیگر در همه ساعات نمی‌خواهد از زمین چمن و پِک استفاده کند. باید یک هماهنگی صورت بگیرد تا همه بتوانند از امکانات کمپ تیم ملی استفاده کنند. پِک فقط مخصوص ۲۴-۲۵ نفر نیست و دو تیم می‌توانند به راحتی از تمام امکانات این مجوعه استفاده کنند. کی‌روش هیچ فردی را در ایران قبول ندارد و به نظر من فدراسیون باید در این موضوعات قاطعیت نشان دهد و اوضاع را مدیریت کند تا دو تیم بتوانند از امکانات ساختاری فدراسیون فوتبال استفاده کنند. اگر دو تیم با تعامل و همکاری تمرینات‌شان را برگزار کنند, هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد.

پیشکسوت فوتبال ایران راجع به اینکه قرار بود با اعزام تیم زیر ۲۱ سال به بازی‌های آسیایی این تیم برای راهیابی به المپیک آماده شود اما الان به نظر حمایت‌های لازم نمی‌شود, عنوان کرد: در آن زمان هم من گفتم که اعزام تیم زیر ۲۱ سال به بازی‌های‌ آسیایی کار اشتباهی است. دیدید که این تیم در بازی‌هایش نتیجه نگرفت و خیلی زود به کشور بازگشت و باعث شرمساری فوتبال ایران شد. بازهم من برمی‌گردم به کمیته فنی و فدراسیون فوتبال که باید این تصمیمات را بگیرد. من به ظرفیت بالای فوتبال ایران اعتقاد دارم اما برای اینکه این تیم به المپیک راه پیدا کند, باید یک دگرگونی در تفکرات فنی, بازیکنان و کادر فنی ایجاد شود. چون این تیم در بازی‌های آسیایی نمایش ضعیفی داشته است.