گروه: . / فرهنگی
تاریخ: 16:48 :: 2021/07/19
آغاز طرح تابستانه کتاب با اعتبار یارانه بیشتر، از ۹ مرداد

همزمان با ایام عید غدیرخم و از تاریخ ۹ مردادماه، طرح فصلی و حمایتی از کتابفروشان با عنوان «تابستانه» برگزار می‌شود.

همزمان با ایام عید غدیرخم و از تاریخ ۹ مردادماه، طرح فصلی و حمایتی از کتابفروشان با عنوان «تابستانه» برگزار می‌شود.

علیرضا اسماعیلی مشاور اجرایی معاونت فرهنگی در گفتگو با فارس با اعلام این خبر اظهارداشت: با توجه به استقبالی که از طرح بهارانه کتاب از سوی مخاطبان انجام شد، رقم اعتبار یارانه بیشتری برای تابستانه تخصیص یافت.

وی با تاکید بر اینکه سقف مجاز خرید برای هر خریدار در بهارانه کتاب ١٤٠٠، دویست هزار تومان بود، اما در تابستانه رقم‌ها و اعتبار افزایش یافته اعلام کرد: تابستانه کتاب ۱۴۰۰ با افزایش ۵۰ درصدی اعتبار یارانه همراه شده از این رو مخاطبان و علاقه‌مندان به کتاب می‌توانند تا سقف ۳۰۰ هزار تومان از این طرح خریداری کنند.

وی افزود: در واقع سقف خرید کتاب هم ۵۰ درصد افزایش یافته تا هم کتابفروشی‌ها و هم مخاطبان در شرایط کنونی رضایت داشته باشند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۱۳۹۴ برای هدفمندکردن یارانه نشر طرح‌های فصلی فروش کتاب را آغاز کرد؛ در این طرح‌ها کتابفروشی‌ها می‌توانند روی فروش کتاب به خریداران تخفیف بدهند و مبلغ تخفیف داده شده را از وزارتخانه دریافت کنند.

در این طرح‌ها که با نام طرح‌های فروش فصلی مشهور شده‌اند، کتابفروشی‌هایی که شرایط لازم را داشته باشند، پس از ثبت نام، می‌توانند کتاب‌های خود را که با شرایط تعیین شده مطابقت داشته باشند به خریداران بفروشند. این طرح‌ها از جمله مزیت‌هایی است که کتابفروشان حضور آن را در ایام رکود فروش کتاب در همه‌گیری کووید ۱۹ ضروری می‌دانند.

طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰ از ۹ تا ۱۵ مردادماه در کتابفروشی‌های سراسر کشور آغاز خواهد شد و بزودی شرایط و زمان ثبت نام از سوی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران اعلام می‌شود.