تاریخ: ۲:۵۵ :: ۱۳۹۷/۰۶/۱۲
اژه‌ای: ۵۰ تن سکه بدون ساز و کار به فروش رسید

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای عصر یکشنبه در همایش تخصصی فرماندهان و مدیران نیروهای مسلح و ائمه جماعات استان تهران در شهرری افزود: زیان هایی که بر اثر برخی سوء مدیریت ها در امور جاری کشور به ملت وارد شده است از اختلاس ها، رشوه و فساد بیشتر است.

به گزارش ایرنا، سخنگوی قوه قضاییه با طرح این سئوال که آیا قوه قضاییه با سوء مدیریت نیز باید مانند سایر فسادها برخورد کند، اظهار داشت: امروز اکثریت قریب به اتفاق مردم و مسئولان دلسوز نظام از قوه قضاییه انتظار برخورد با فساد را دارند، اما مقابله با سوء مدیریت ساز و کار خاص خود را می طلبد.
سخنگوی قوه قضاییه به شرایط کنونی کشور اشاره کرد و گفت: مسئولان به جای اینکه در این شرایط حساس، پیش بینی های لازم را در خصوص صیانت از ارز و ذخایر بانکی کشور انجام دهند، تمامی محدودیت های گشایش اعتبارات و ثبت سفارش واردات کالاهای لوکس را برداشتند.
وی تصریح کرد: برخی افراد نیز از این شرایط سوء استفاده کرده و در اندک زمانی با ثبت شرکت، مجوز واردات کالاها و خودروهای لوکس را گرفتند که این سوء مدیریت موجب شد تا بخش قابل توجهی از ذخایر ارزی کشور صرف واردات کالاهای غیر ضروری شود.
وی در ادامه به سوء مدیریت در فروش ذخایر طلا نیز اشاره کرد و اظهار داشت: بیش از ۵۰ تن طلا در قالب سکه بدون هیچگونه ساز و کار خاصی در مدت کوتاهی بین مردم به فروش رسید و در نتیجه برخی از متخلفان با خرید ۳۸ هزار سکه یک شبه ده ها میلیارد تومان ثروت باد آورده کسب کردند.
وی ادامه داد: اگر فرض بر فروش سکه، جذب نقدینگی بازار تلقی می شد؛ بهترین روش پرداخت سکه به جای حقوق کارکنان و بازنشستگان بود، تا از باند بازی جلوگیری شود.
محسنی اژه ای در ادامه به نوسانات بازار ارز در چند ماه گذشته نیز اشاره کرد و افزود: بانک مرکزی برای اینکه با این نوسانات برخورد کند از میان ۶۰۰ صرافی دارای مجوز فقط به ۱۶ صرافی اجازه فعالیت و از میان ۲۸ بانک کشور به ۱۶ بانک اجازه داد و ستد داد.
اژه ای گفت: علاوه بر این شبکه غیر رسمی بازار ارز ایجاد شد که هیچکدام از این اقدامات جوابگو نبود و نشان می داد که سوء مدیریت در تمامی کارها وجود دارد.
اژه ای با اشاره به اینکه در شرایط بد اقتصادی ۶ هزار و ۴۸۱ خودروی لوکس وارد کشور شده است، تصریح کرد: قوه قضاییه ساز و کار و قانونی برای برخورد با این گونه سوء مدیریت ها ندارد، در حالی که این قبیل اقدامات بزرگترین ضربه را به اقتصاد کشور وارد کرده است.
وی در مورد تحریم های آمریکا نیز عنوان کرد: کاملا مشهود است که دولت جدید آمریکا در مقابل توافق هسته ای موضع منفی اتخاد کند و به توافق دولت اوباما پایبند نباشد.
سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: آمریکایی ها با رهنمودهای عناصر ضد انقلاب در خارج از کشور، معیشت ملت ایران را هدف قرار داده و سعی دارند سیستم بانکی کشور را در مبادله با ارزهای خارجی، فروش نفت و میعانات گازی دچار مشکل کنند.
محسنی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروز دشمنان ملت ایران جنگ اقتصادی همراه با جنگ روانی را در دستور کار خود قرار داده اند، اظهار داشت: امروز در اولین قدم باید ابزارها، نحوه دفاع و اهداف حمله دشمنان را در این نوع جنگ شناسایی کنیم.
سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه دشمنان نظام اسلامی امروز با ایجاد صدها شبکه ماهواره ای بر علیه نظام جمهوری اسلامی به دنبال سلب اعتماد مردم از نظام و ناکارآمد جلوه دادن عملکرد مسئولان هستند، عنوان کرد: هدف نهایی دشمنان ایجاد شورش های مردمی و سپس کمک نظامی به شورشگران و انجام اقدامات نظامی بر علیه کشور است.
وی تصریح کرد: وظیفه اصلی مسئولان و ملت در شرایط فعلی شناخت دقیق برنامه های دشمنان و انجام یک سلسله کارهای اثباتی و جهادی است.
محسنی اژه ای یادآور شد: امروز باید در وهله اول تمام ظرفیت و توان اقتصادی و نیروی انسانی کشور شناسایی و سپس از این ظرفیت ها به خوبی در جهت بهبود امور کشور استفاده شود.
وی یادآور شد: مسئولان کشور نباید فریب لبخند دشمنان را بخورند و به آنان اعتماد کنند، بلکه باید با تکیه بر نیروهای داخلی و توکل به خداوند کشور را از این وضعیت عبور دهند.