تاریخ: 15:14 :: 2021/02/21
۱۰ ترفند فریبنده فروشندگان برای ترغیب شما به خرید بیشتر!

فکر می‌کنید شما یک خریدار باهوش هستید؟ اما متوجه نمی‌شوید که چگونه فروشندگان شما را ترغیب می‌کنند تا کیف پول خود را خالی کنید.

هر وقت وارد یک مرکز خرید، فروشگاه‌های مواد غذایی یا خرده فروشی‌ها می‌شوید، به یاد داشته باشید که شما به مانند یک جنگ تن به تن در برابر آن‌ها هستید.

خرده فروشان، بازاریاب‌ها، متخصصان فروش و مدیران عامل تصمیم دارند شما را بیش از آنچه برای خرید برنامه ریزی کرده اید، به خرید ترغیب کنند. علاوه بر این، خرده فروشان تاکتیک‌های فروشی دارند که ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما به عنوان یک ابزار سنگین برای جدا کردن شما از پولتان عمل می‌کند.

در ادامه ۱۰ ترفند که ممکن است فروشندگان در این خصوص استفاده کنند آورده شده است.

پیشنهاد ارسال رایگان
فروشندگان مجازی می‌دانند که بسیاری از ما در پرداخت هزینه‌های حمل و نقل بیزار هستیم، بنابراین آن‌ها اغلب در فروش‌های خود تبصره‌ی ارسال رایگان را ارائه می‌دهند. این ترفند ممکن است به ضرر خریدار تمام شود، زیرا برای اینکه ارسال رایگان مشمول خرید وی شود، مجموع خرید باید به حد نصاب مشخصی برسد.

همه ما وقت زیادی را صرف جستجوی موارد اضافی کرده ایم تا به سفارش خود اضافه کنیم تا به مبلغ مورد نیاز برای ارسال رایگان برسیم. یعنی فرد خریدار ممکن است حتی کالا‌هایی را که نیاز هم ندارد به سبد خرید خود اضافه کند تا هزینه‌ای بابت دریافت کالا پرداخت نکند.

خرید چندگانه
برخی فروشگاه‌ها به خصوص خرده فروشی‌های مواد غذایی در سطح شهر وجود دارند که به طور مثال می‌گویند اگر ۴ تا بخری ۵ تا می‌بری
این ترفند معمولا در حراجی‌ها صورت می‌گیرد و فروشندگان زمانی که به تعداد بسیار زیاد کالایی در انبار‌های خود داشته باشند معمولا این ترفند را پیاده می‌کنند.

شما به فروشگاه مراجعه می‌کنید و قصد خرید تنها یک کالای مورد نظر را دارید، اما با دیدن این ترفند فریب خورده و برای دریافت یک عدد رایگان، تعداد بیشتری خرید انجام می‌دهید و هزینه بیشتری نیز پرداخت می‌کنید.

 یکی بخر، یکی مجانی بگیر

در ترفند شماره ۲، فروشنده قیمت کالا را تا حدودی ارزان می‌کند تا خریدار به خرید تعداد بیشتر رغبت پیدا کند، اما این موضوع در خصوص ترفند شماره ۳ صدق نمی‌کند.

در ترفند یکی بخر یکی مجانی ببر قیمت نهایی محصول کم نمی‌شود بلکه ممکن است فروشنده با پیاده کردن چند ترفند قیمت محصول را بالاتر نیز ببرد تا کمتر ضرر ببیند.

بسته ترکیبی پیشنهادی

یک روش احمقانه دیگر که خرده فروشان ما را ترغیب به خرید بیشتر می‌کند، بسته‌های خرید ترکیبی است. به عنوان مثال به عنوان شما قصد خرید یک رایانه دارید و فروشنده پیشنهاد خرید یک چاپگر، کیف همراه و سیستم صوتی به شما می‌دهد و برای تمام این محصولات یک قیمت نهایی مشخص می‌کند.

در این ترفند در صورتی که شما قصد خرید هر چهار محصول را داشته باشید، قطعا خرید این بسته پیشنهادیذ به صرفه خواهد بود چراکه قیمت نهایی هر یک از محصولات بیشتر از قیمتی است که در پیشنهاد نهایی درج شده است.

اما اگر تنها قصد خرید و نیاز به رایانه را داشته باشید نباید بسته پیشنهادی را قبول کنید چراکه فروشنده قصد خدمت رسانی به شما را ندارد و فقط خواستار فروش بیشتر محصولات خود با سود کمتر است.

 ارائه کوپن

برخی فروشگاه‌ها پس از خرید شما و دریافت پول از شما، کوپن ارائه می‌دهند که ارزش این کوپن بسته به ارزش خرید فعلی شما دارد. شما نیز می‌تواند با استفاده از این کوپن در خرید‌های بعدی از این فروشگاه تخفیف دریافت کنید. این ترفند شما را ترغیب می‌کند تا بعد‌ها برای خرید مجدد حتما به این فروشگاه مراجعه کنید.

تخفیف در رویداد‌های تاریخ

فروشگاه‌هایی هستند که به مناسبت یک رویداد در تاریخ آن کشور، محصولات خود را به حراج می‌گذارند. این رویداد‌ها می‌تواند موارد، ولی ملی یا عقیدتی باشد که شهروندان عرق ملی به آن رویداد داشته باشند.

همین احساس طرفداری شهروندان به رویداد مورد نظر و اینکه یک فروشگاهی در نزدیکی آن‌ها به این رویداد اهمیت داده است، دلیلی می‌شود تا آن‌ها را به سمت فروشگاه راهی کند.

خرید بیشتر شانس بیشتر

فروشگاه‌هایی نیز در سطح شهر هستند که تبلیغات آن‌ها از نوع قرعه کشی است یعنی به یک یا چند تن از مشتریان و افرادی که از آن‌ها خرید کرده اند به قید قرعه، هدیه می‌دهد.

اغلب این قرعه کشی‌ها به این شکل است که هر چه خرید بیشتری انجام دهید، شانس برنده شدن در قرعه کشی نیز بیشتر می‌شود به طور مثال فروشگاهی ممکن است به ازای هر ۱۰ هزار تومان خرید، یک شانس برنده شدن در قرعه کشی به شما ارائه دهد.

 قیمت گذاری روانشناختی

ما به عنوان خریدار فکر می‌کنیم که به اندازه کافی هنگام خرید کالای مورد نظر خود زرنگ و دانا هستیم که با دیدن عدد ۹ در انتهای قیمت فریب نخوریم و با این وجود، همچنان فکر می‌کنیم چیزی با قیمت ۹۹ هزارو ۹۰۰ تومان معامله بهتری نسبت به کالایی با قیمت ۱۰۰ هزار تومان است.

این ترفند، تنها یکی از راه‌های استفاده مشاغل از قیمت گذاری روانشناختی به نفع خود است. همچنین توجه داشته باشید که دستکاری برچسب قیمت‌ها یک اقدام کاملا ساده توسط فروشنده است.

 بازی با کلمات
یک ترفند جالبی که ازسوی فروشندگان اجرا می‌شود، بازی با کلمات است یعنی فروشنده سعی دارد تا نظر مشتری را نسبت به محصولات داخل فروشگاه جلب کند.

هر فروشنده ترفند خاص خود را دارد تا نظر مشتری را به شخص خود، فروشگاه و محصولات فروشگاه جلب کنند به طور مثال از مشتری نباید پرسید: “آیا چیز دیگه‌ای نمی‌خواید” بلکه باید پرسید: “دیگه چه چیزی از این فروشگاه رو دوست دارید.”

 پول خردی که هیچ وقت بر نمی‌گردد
پول خرد شاید در نگاه اول برای خریدار پول ناچیزی به نظر برسد، اما همین پول خرد‌ها زمانی که از تعداد زیادی مشتری گرفته شود، ماهانه حجم زیادی پول در جیب فروشنده می‌رود.

فروش محصولاتی مانند آبنبات و چسب زخم در قبال پول خرد از جمله ترفند‌هایی است که بدون کلاه گذاشتن بر سر مشتری، سود زیادی را شامل حال فروشنده می‌کند.