گروه: / / سیاسی / دولت
تاریخ: ۱۴:۴۹ :: ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
روحانی: توهین به پیامبر اسلام(ص)، توهین به همه انبیا و ارزش‌های انسانی است

روحانی در واکنش به اهانت به پیامبر(ص) در فرانسه و حمایت رئیس‌جمهور این کشور از آن گفت: غرب، اروپا و فرانسه اگر راست می‌گویند و واقعاً دنبال این است که در جامعه امروز بشری صلح و برادری و امنیت حاکم شود، باید دست از دخالت در امور داخلی مسلمانان بردارد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت (چهارشنبه ۷ آبان) طی سخنانی بیان کرد: هفته وحدت را پیشِ‌رو داریم که از ۱۲ الی ۱۷ ربیع المولود است. اساس زندگی پیامبر گرامی اسلام(ص) تنها برای هدایت جامعه مسلمانان آن روز نبود و بلکه پیامبر اکرم(ص) معلم بشریت بود. پیامبر اسلام، رحمتی برای همه جهانیان بود و این در قرآن کریم اشاره شده است. این‌که در دنیای امروز می‌بینیم علم به امتیاز تبدیل شده و این‌که در دنیای امروز می‌بینیم عدالت و عدم تبعیض به‌عنوان ارزش است و این‌که بخشی از زندگی جامعه بشری بر مبنای پیمان است و این‌که در جوامع امروز افتخار می‌کنند به‌دنبال دموکراسی و مشورت با مردم هستند، این‌ها ارزش‌هایی است که پیامبر اسلام(ص) در آن روزگار برای بشریت آورد.

وی افزود: ما سخن از هفته وحدت می‌گوییم که به‌معنای وحدت شیعه و سنی است و البته که این‌چنین است و همه مسلمانان و خانواده بزرگ اهل قبله، همه کنار هم هستیم و امامان بزرگوار به شیعیان خود تأکید کرده‌اند نسبت به آن‌هایی که حتی مخالف اهل‌بیت(ع) بودند، مسلمان بودند ولی به‌دلایلی مخالف ائمه اطهار(ع) بودند؛ سفارش کردند که در تشییع جنازه، عیادت بیماران آن‌ها بروند و حقوق مردم را مورد احترام قرار دهند.

رئیس‌جمهور گفت: اساس دعوت پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) بر مبنای برادری و اخوت میان همه مسلمانان و حتی آن‌هایی که دارای نوعی انحراف در تفکر بودند اما مسلمان بودند، می‌باشد و این درس بزرگی برای ماست.

روحانی اظهار داشت: از طرف دیگر در سراسر قرآن کریم و کلمات پیامبر اسلام(ص) می‌بینیم که نوعی وحدت میان همه ادیان الهی وجود دارد و در قرآن در آیات مختلف نام ادیان و نام انبیا ذکر شده است. مسلمان بودن به این نیست که ما فقط نبوت پیامبر گرامی اسلام(ص) را می‌پذیریم؛ بلکه ما به همه انبیا احترام می‌گزاریم، ما به حضرت موسی، عیسی، ابراهیم، نوح و همۀ انبیا احترام می‌گزاریم.

وی تصریح کرد: در دنیای امروز در صورتی می‌توانیم کنار یکدیگر زندگی کنیم و صلح و ثبات در جامعه ما برقرار باشد که همه به هم احترام کنیم. بی‌احترامی به یک پیامبر هنر نیست و بلکه ضد اخلاق و تشویق به خشونت است و تحریک احساسات میلیون‌ها و میلیاردها نفر در سراسر جهان از مسلمانان و غیرمسلمانان هنر نیست. جای تعجب است که آن‌هایی که ادعای فرهنگ و دموکراسی دارند و به‌نحوی ولو ناخواسته به خشونت و خونریزی تشویق می‌کنند. کجای آزادی آمده است که آزادی به‌معنای تعطیلی درس اخلاق است؟ اتفاقاً آزادی زمانی می‌تواند برای جامعه مفید باشد که همراه با احترام به ارزش‌ها باشد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: مگر می‌شود ارزش‌ها و اخلاق را زیر پا بگذاریم و به شخصیتی که به گردن همه حق دارد، توهین کنیم؟ پیامبر اسلام(ص) به گردن تک‌تک اروپایی‌ها و کسانی که در غرب و شرق زندگی می‌کنند، حق دارد و ایشان معلم بشریت است. کشورهایی که ادعای آزادی، حقوق و قانون دارند، مردم را به توهین به یکدیگر و بزرگان و کسانی که مردم با همه وجود به آنان عشق می‌ورزند، تشویق می‌کنند. غربی‌ها بفهمند پیامبر گرامی اسلام(ص) مورد عشق سراسر مسلمانان و آزادی‌خواهان جهان است.

روحانی افزود: توهین به پیامبر اسلام(ص) توهین به مسلمانان، توهین به همه انبیا و ارزش‌های انسانی و زیرپا گذاشتن اخلاق است. جای تعجب است که غرب، اروپا و فرانسه اگر راست می‌گوید و واقعاً دنبال این است که در جامعۀ امروز بشری صلح و برادری و امنیت حاکم شود، باید دست از دخالت در امور داخلی مسلمانان بردارد. مشکلاتی که به وجود آمده به‌خاطر ظلم و مداخلۀ نابجای غرب در طول تاریخ به‌ویژه در قرن‌های ۱۸ تا ۲۰ و امروز در امور مسلمانان است. در دوران استعمار جدید و شرایط امروز دنیا مسلمان‌ها را تحت ستم قرار دادند و نمونه بارز این نیز امروز یمن است که مردم فقیر و گرفتار یمن زیر بمب‌های مخلتف غربی‌ها و هواپیماهایی که غربی‌ها در اختیار کشورهای متجاوز قرار داده‌اند، هستند. فحاشی، توهین، سخن ناروا گفتن و کاریکاتور زشت‌کشیدن جزو اخلاق و دموکراسی و انسانیت نیست.

وی بیان کرد: دنیای اسلام عکس‌العمل بسیار بموقع و قاطعی در برابر سخنان ناروای برخی مسئولین غربی نشان داد و این نشان می‌دهد که دنیای اسلام همواره پیرو راهبر بزرگ خود که در جهان امروز پیروان دارند و مورد احترام انسان‌ها هستند، بوده است و امیدواریم آن‌ها که اشتباه کردند، اشتباه خود را جبران کنند و به مسیر عدالت، اخلاق و عقاید ادیان آسمانی برگردند.

رئیس‌جمهور در ادامه به جلسه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا در حضور مقام معظم رهبری پرداخت و گفت: رهبر معظم انقلاب بیانات بسیار مهمی را در این دیدار ایراد فرمودند که تقریباً همه بیانات ایشان، الهام‌گرفته از مکتب پیامبر(ص) و امام صادق(ع) و توصیه‌هایی است که دین راجع‌به سلامت مردم، اخلاق و برادری با یکدیگر توصیه کرده است. ایشان در این جلسه نکات بسیار مهمی را برای تکمیل و تصحیح راهی که ستاد ملی کرونا طی می‌کند، بیان کردند.

روحانی با بیان اینکه “کار بسیار عظیمی در این ۸ ماه انجام گرفته است و کار بزرگی نیز پیشِ‌رو داریم”، یادآور شد: این کار بزرگ و سنگین بر دوش کادر درمان است که در این مدت ‌فداکاری کرده با توان، دانش و تجربه به میدان آمدند و باعث حفظ جان ده‌ها هزار نفر از جامعه شدند و از آنها سپاسگزاری می‌کنیم. همچنین از تمامی دستگاه‌هایی که تا امروز برای عبور راحت‌تر و سریع‌تر از این دوران سخت کمک کردند تا جامعه به شرایط عادی و معمولی خود برای هرگونه فعالیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی برگردد، قدردانی می‌کنیم. مقام معظم رهبری دستور دادند که یک قرارگاه تشکیل شود که این قرارگاه همه مصوبات را به‌دقت دنبال کند. نقصی که وجود داشت این بود که ستاد مصوبات زیادی را می‌گذراند و آن را ابلاغ می‌کرد ولی برخی از این مصوبات به‌صورت دقیق اجرا نمی‌شد و برخی از این مصوبات هم خیلی کم اجرا می‌شد و یا اجرا نمی‌شد. یک قرارگاه به‌عنوان نگاهبان و ناظر دقیق که موظف باشد برای اینکه همه این مصوبات به‌دقت اجرا و عملیاتی شود و کار ستاد برای سلامت جامعه مثمرثمر باشد و حرف ستاد ملی کرونا یک زبان واحد داشته باشد.

وی عنوان کرد: گاهی سخنان مختلف در استان‌های مختلف و افراد به‌مناسبت‌های مختلف در مصاحبه‌های خود بیان می‌شود که مردم دچار یک سردرگمی می‌شوند که کدام حرف درست است. طبق نظر رهبر معظم انقلاب، ما سخنگویی را منصوب کردیم که مردم حرف مورد اعتماد را فقط از سخنگو بشوند. سخنگو همۀ آنچه را جزو برنامه‌ها و مصوبات ستاد است برای مردم تشریح می‌کند و سخن او از این پس به‌عنوان مرجع خواهد بود.

رئیس‌جمهور با ابراز اینکه “من در این هفته تأکید کردم که کارانه کادر درمان پرداخت شود”، خاطرنشان کرد:  سازمان برنامه و بودجه در این‌زمینه اقدام کرد و ۵۵۰۰ میلیارد تومان بدهی و معوقات پرداخت شد. هر نیازمندی و وزارت بهداشت و درمان برای سلامت مردم به‌ویژه در بخش کرونا و همچنین افرادی که کسب‌وکارشان را از دست می‌دهند و نیازمند می‌شوند و شرکت‌های دانش‌بنیان که پشتیبان تأمین نیازمندی‌ها هستند، نیازهایشان رفع خواهد شد.

روحانی گفت: ما امروز در شرایط عادی نیستیم و حتی اگر در شرایط عادی بودیم هم به وحدت و انسجام نیاز داشتیم؛ حتی اگر تحریم و کرونا هم نبود و اگر هیچ مشکلی نسبت به مردم ما وجود نداشت، باز هم برای توسعه، پیشرفت و کمال جامعه نیاز به برادری، الفت و اخوت داشتیم.

وی تصریح کرد: هیچ‌کس نیست که بگوید “من معصوم هستم و کار و برنامه من قابل نقد نیست”، یکی از برنامه‌های ما این است که صدای همه را بشنویم و با نخبگان، دانشگاهیان و اهل‌نظر مشورت کنیم، البته نقد لازم است ولی مهم است که نقد برای چه باشد، نقد نباید برای این باشد که امید مردم از بین برود و روحیه مردم مشوّش بشود. این چگونه نقدی است که خوبی‌ها و نقاط قوت را اصلاً نمی‌بیند؟ نقد آن‌جایی است که نقاط ضعف و قوت کنار هم دیده شود و راهکار پیشنهاد شود. تمام مسئولان می‌توانند مورد نقد مردم قرار بگیرند و نقد همان نصیحت و خیرخواهی دلسوزانه است. روی سخن ایشان با همه ماست. نقد آری؛ دلسوزی کار خوبی است اما توهین، اهانت، سوءظن، حرف ناروا و ایجاد شکاف و اختلاف چیزی نیست که نظام و جمهوری اسلامی بربتابند، همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند این کارِ آمریکایی‌هاست.

رئیس‌جمهور گفت: از مقام معظم رهبری به‌خاطر تفقد از دولت و رئیس‌جمهور در این شرایط تشکر می‌کنیم و بار مسئولیت ما توسط مقام معظم رهبری سنگین‌تر شد؛ وقتی ایشان از دولت و قوه مجریه حمایت می‌کنند، بار ما سنگین‌تر می‌شود. اگر مشکلی وجود دارد، آن را حل و اگر گره‌ای هست، آن را باز کنیم. از دو قوه دیگر، نیروهای مسلح، نخبگان و کسانی که می‌توانند نقش ارزشمندی داشته باشند می‌خواهم که یکدیگر را یاری کنیم.

روحانی بیان کرد: مجلس نماینده مردم است و دولت هم نماینده مردم است. منافع مردم، رفع گرفتاری‌ها و مشکلات مردم مهم است. مردم این مسئولیت را بر دوش ما گذاشتند تا بتوانیم خدمت بیشتری به مردم کنیم. از مجلس تقاضا می‌کنیم ما را در این شرایط سخت یاری کنند، اولین یاری آنها هم تصویب لوایح ما است. مجلس دنبال رفع مشکلات مردم است و ما ۶۷ لایحه مهم تقدیم مجلس کردیم که بزرگترین کمک به ما این است قانونی را برای ما تصویب کند و برای رفع مشکلات مردم همفکری کرده و یکدیگر را یاری کنیم. کانال‌های خارجی پول می‌گیرند که نظام را تضعیف کنند و کارشان این است.

وی اظهار داشت: دولت به‌دنبال رفع مشکلات مردم است؛ گاهی وقت‌ها برای این که خیری به مردم برسد اگر همه جوانب مدنظر قرار نگیرد خدای نکرده ممکن است مشکلی از طرف دیگر ایجاد شود و درخواستم از قوه مقننه و قضاییه این است که همدیگر را یاری کنیم که سریعتر از این مشکلات را عبور کنیم و چهره دولت آن‌گونه که هست به مردم معرفی شود.

رئیس‌جمهور راجع به جلسات ستاد اقتصادی دولت در این هفته و جلسه صبح و عصر این ستاد در روز گذشته گفت: ما در این هفته بحث مهمی را با اعضای ستاد اقتصادی دولت داشتیم که راحت‌تر از برخی از مسائلی که با آن مواجه هستیم، عبور و نیازهای کشور را تأمین کنیم. در سابق که شرایط تحریم نبود، اقتصاد ما عمدتاً متکی به نفت بود. امروز اتکای بودجه به نفت ۵۰ درصد نیست بلکه ۱۰ درصد است. یکی از مشکلات ما این است که در مسیر عبور از اقتصاد نفتی به اقتصاد غیرنفتی هستیم که مسیر سختی است، تحریم و کرونا هم هست و همه این‌ها کار ما را سخت کرده است که باید با تدبیر این کار را حل کنیم. این‌که می‌بینید در سیاست خارجی موفق هستیم، و آمریکا عصبانی می‌شود و وزیر نفت را تحریم می‌کند، نشان از موفقیت ایران و استیصال آمریکاست؛ می‌بینید که در مناظره‌هایشان چه می‌گویند و در سیاست خارجی هیچ چیز ندارند و در روابط خارجی با دوستان خودشان هم مشکل دارند.

روحانی عنوان کرد: ما در جلسات هفته گذشته و در جلسه دیروز درباره هماهنگی بین وزارت صمت، وزارت نفت، بانک مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی و دیگرانی که امروز مسئولیت و بار اصلی تأمین مواد مورد نیاز جامعه و کالاهای اساسی را بر دوش دارند، به جمع‌بندی خوبی دست یافتیم. با این جمع‌بندی، منابع ارزی بانک عمدتاً بر نفت، میعانات و گاز پتروشیمی و فولاد بیشتر متکی می‌شود و وزارت صمت هم تلاش می‌کند در مابقی بخش‌ها ارز را به کشور برگرداند و در موارد لازم تهاتر را انجام دهد و در مواردی که لازم است، صادرات و واردات را به‌هم وصل کند.

وی در ادامه گفت: برخی افراد مردم را با گفتار خود متزلزل نکنند، قرار ما این است که کالاهای اساسی ما یک بخش بزرگ آن هم سال گذشته و هم در سال ۹۹ با ارز ۴۲۰۰تومانی وارد شده است، که همچنان هست و ادامه دارد. یک نفر یک حرفی را می‌زند به‌دنبال آن موجی در جامعه به‌راه می‌افتد و گرانی‌هایی ایجاد می‌شود برخی افراد کالاهای خود را پنهان و احتکار می‌کنند. درباره تأمین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی تا پایان سال ۹۹ حدود ۸ میلیارد برای کالاهای اساسی در نظر گرفته شده و بیش از ۶٫۲ میلیارد دلار ارز کالای اساسی تأمین و وارد شده و در حال ورود است و مابقی هم در هفته‌های آینده تأمین و تمام می‌شود. هرگونه حرف زدن از اینکه کالای اساسی با ۴۲۰۰ تومان نیست به‌معنای این است که عده‌ای که کالاها را وارد کردند به‌دنبال سود بادآورده هستند، در این مقطع سخن گفتن در مسائل اقتصادی باید به مسئولان واگذار شود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: کسی که از طرف دولت درباره ارز سخن می‌گوید بانک مرکزی است و وزارت صمت درباره کالاهای اساسی و رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره بودجه کشور سخن می‌گوید و مردم زندگی خود را بر این مبانی برنامه‌ریزی کنند. ما می‌دانیم که مردم در سختی هستند و کاملاً برای ما مشهود و ملموس و روشن است. وقتی در کشوری ۵۰ میلیارد دلار پول را غایب می‌کنید و درآمدی که از نفت به دست می‌آمده است، امروز نیست، در شرایط تحریم سخت، معلوم است که بر زندگی مردم فشار می‌آید و ما در شرایط جنگی هستیم و معلوم است که زندگی مردم دچار مشکل می‌شود. ما مشکل مردم را لمس و حس می‌کنیم و تلاش‌مان این است که مشکلات کمتر شود و من مطمئن هستم که در این مسیر به پیروزی دست خواهیم یافت.

روحانی بیان کرد: آمریکایی‌ها نمی‌توانند این مسیر را ادامه دهند و این نفس‌های آخری  است؛ تحریم‌های افراد و اشخاص نفس‌های آخر است و خودشان هم می‌گویند که “چیزی نمانده است که بخواهیم تحریم کنیم”. آن‌ها از این مسیر خواهند برگشت و دولت توان خود را برای تأمین حقوق مردم و منافع ملی به‌کار گرفته است.

وی در پایان با یادآوری اینکه “ما هر هفته افتتاح داریم و بخشی از افتتاح این هفته برای آب آشامیدنی مردم است”، خاطرنشان کرد:  آب گواراتر و باکیفیت بهتر در اختیار مردم قرار می‌گیرد و با طرحی که از فردا اجرا می‌شود، آب برخی از مردم تهران که از چاه‌ها تأمین می‌شد، مردم از آب سالم‌تر استفاده می‌کنند و چاه‌ها بسته می‌شود و در طول امسال تا امروز ۱۱۷ پروژه آب و برق افتتاح شده که ۳۱هزار میلیارد تومان برای آن هزینه شده است و تا پایان سال نیز ۵۰هزار میلیارد تومان دیگر در زمینه آب و برق افتتاح خواهیم داشت. مردم بدانند که دولت برای معیشت و سلامت آن‌ها از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.