گروه: . / سیاسی / دولت
تاریخ: ۱۳:۵۳ :: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
روحانی: آمریکا به برجام ضربه سیاسی بزند اقدام قاطع ایران را خواهد دید

جت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز در جلسه دولت با اشاره به توطئه‌های آمریکا گفت:‌ در این سه سال و نیم که دولت جدید آمریکا در کاخ سفید مستقر شده است همواره اعمال با بی‌قانونی و اعمال ضدقانونی و ضدحقوق بشر در طول این مدت علیه جمهوری اسلامی ایران را شاهد بودیم.

رئیس‌جمهور گفت: در این سه سال و نیم که دولت جدید آمریکا در کاخ سفید مستقر شده، همواره اعمال بی‌قانونی و اعمال ضدقانونی و ضدبشر، ضدحقوق بشر در طول این مدت علیه جمهوری اسلامی ایران را رقم زده است.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز در جلسه دولت با اشاره به توطئه‌های آمریکا گفت:‌ در این سه سال و نیم که دولت جدید آمریکا در کاخ سفید مستقر شده است همواره اعمال با بی‌قانونی و اعمال ضدقانونی و ضدحقوق بشر در طول این مدت علیه جمهوری اسلامی ایران را شاهد بودیم.

روحانی با اشاره به ۱۲ تیر سالروز سرنگونی هواپیمای مسافربری ایرباس توسط آمریکا گفت: این جنایت بسیار بزرگی بود که در تاریخ کشور ما به‌وقوع پیوست، این‌که یک نیروی نظامی به‌تعمد، آن هم در میدان جنگی که به‌ظاهر جنگ ما و عراق بود و آمریکا در ماه‌‌های آخر وارد این جنگ شده بود، بعد هم بگوید “اشتباه کرده ‌بودیم”، ولی نه‌تنها عذرخواهی نکند بلکه مدال هم بدهد به کسی که هواپیما را سرنگون کرده و ۲۹۰ فرد بیگناه را به شهادت رسانده است.

وی افزود: این شیوه و اخلاق آمریکایی‌هاست، این مسیری است که آن‌ها از آن روز تا امروز مدنظر داشته‌اند، وگرنه اگر یک دولت معمولی بود، حالا فرض می‌کنیم که آن‌ها اشتباهی هواپیمای ما را زده بودند، اگرچه چنین چیزی واقعیت ندارد، امّا به‌فرض که اشتباه کرده بودند، لااقل عذرخواهی می‌کرد و فردی که هواپیما را زده بود محاکمه می‌کرد نه اینکه مدال بدهد.

وی اضافه کرد:‌ حالا شاید از نظر آنها در مسائل اقتصادی موفقیت‌هایی به‌دست آوردند اما از نظر سیاسی در طول این سه سال و نیم در برابر ایران شکست خوردند.

رئیس‌جمهور گفت: اگر از همین فردا ۴ به‌علاوه یک حاضر شود و به تعهدات خود در قبال برجام عمل کند، ایران نیز به تعهدات خود از همین فردا باز خواهد گشت. ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره به همه تعهدات خود پایبند بوده و امروز هم پایبند است. البته اگر آمریکایی‌ها باز هم به برجام بخواهند بزنند که تاکنون ضربه اقتصادی بوده است و ما نیز بخشی از تعهدات را کنار گذاشتیم اما اگر بخواهند ضربه سیاسی به برجام بزنند بدانند جمهوری اسلامی تحمل نخواهد کرد و اقدام قاطع خودش را در این زمینه نشان خواهد داد.

به گزارش تسنیم، روحانی ادامه داد: آمریکایی‌ها در طول هفته‌های اخیر دو شکست بزرگ سیاسی را متحمل شده‌اند، یکی درباره پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران که تا امروز همه کشورهایی که در شورای امنیت فعال هستند به‌نحوی با آن مخالفت کردند و آمریکایی‌ها موفقیتی برای  زمینه‌سازی در شورای امنیت و در افکار عمومی جهان هم به دست نیاوردند.

وی گفت: روز گذشته هم در صحن شورای امنیت که غیر از خود آمریکا، ۱۴ عضو دیگر همگی از برجام تعریف کردند و پشتیبانی کردند. آمریکایی‌ها در سه سال و نیم گذشته تلاش کرده‌اند برای اینکه برجام را بشکنند اما بعد از این مدت باز هم شورای امنیت سازمان ملل تشکیل می‌شود به‌جز خودشان، ۱۴ عضو دیگر از برجام  و قطعنامه ۲۲۳۱ حمایت می‌کنند.

وی همچنین ابراز کرد: از لحاظ حقوقی و اخلاقی آنها همواره با شکست مواجه بوده‌اند و امروز هم با شکست مواجه هستند. جمهوری اسلامی ایران هر روز و هر ساعتی که طرف مقابل در برجام که الآن ۱+۴ هستند حاضر شوند به تعهدات خود در برجام عمل کنند ما بلافاصله به‌طور کامل به تعهدات خود برمی‌گردیم.

رییس دولت تدبیر و امید اظهار داشت: ما یک سال تمام صبر کردیم و به تمامی تعهدات خود عمل کردیم اما آنها نتوانستند کاری را پیش ببرند، در سال دوم هم گام به گام در ۵ مرحله پیش رفتیم و باز هم آنها نتوانستند کاری انجام دهند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: اگر اعضای ۱+۴ فردا برای انجام همه تعهدات خود عمل کنند ایران هم همان فردا به تعهدات خود عمل می‌کند؛ ایران به تعهدات سیاسی و حقوقی و اخلاقی در طول تاریخ مخصوصاً بعد از انقلاب اسلامی همواره پایبند بوده است و امروز هم پایبند هستیم.

روحانی گفت: تاکنون ضربه آمریکایی‌ها به برجام اقتصادی بوده است، و ما هم بخشی از تعهدات خود را کنار گذاشتیم و تحمل کردیم؛ اما اگر آمریکایی‌ها بخواهند ضربه سیاسی به برجام بزنند جمهوری اسلامی تحمل نخواهد کرد و اقدام قاطع خود را نشان می‌دهد.

روحانی همچنین با تأکید بر اینکه گفتمان دولت تدبیر و امید در داخل، اعتدال و میانه‌روی و در جهان، تعامل سازنده بوده و هست، جلسه ویدئوکنفرانسی عصر امروز با رؤسای جمهوری روسیه و ترکیه را در راستای گفتمان تعامل سازنده دولت در عرصه جهانی برشمرد.

رئیس‌جمهور با تصریح به ضرورت تقویت گفتمان اعتدال و میانه‌روی در عرصه داخلی گفت: در داخل افراط و تندروی را نمی‌پسندیم و می‌دانیم به‌ضرر کشور تمام خواهد شد و در همین راستا از همه دوستان درخواست می‌کنیم در این شرایط پیچیده و سخت، راه وحدت، تعامل و مهربانی را برگزینند.

روحانی ادامه داد: امروز روز وحدت و انسجام است و باید کنار یکدیگر باشیم. کاه را کوه کردن هنر نیست و در طرف خودشان، کوه را کاه کردن اخلاقی نیست. کشور با توجه به تحریم‌ها و کرونا مشکلات سختی دارد که همه باید کنار هم در صدد رفع این مشکلات برآییم.

متن کامل سخنان روحانی به‌شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در ایام باسعادت میلاد امام هشتم علی‌بن موسی‌الرضا(ع) هستیم؛ مردم کشور ما به همه خاندان رسالت و ائمه هدی(ع) و راه و مسیر آنها عشق می‌ورزند، اما مولای ما علی‌بن موسی الرضا(ع) یک ویژگی خاصی دارد و آن اینکه او میهمان مردم بسیار خوب و ولایتمدار ایران است.

از آن روزی که علی‌رغم خواست و میل خودش و علی‌رغم برنامه‌ای که خودِ ایشان داشت، مجبور شد که از مدینه هجرت کند و وارد ایران شود، در مسیر راه از اهواز گرفته تا نیشابور، همه جا مردم از بیانات آن حضرت بهره و استفاده بردند و در دورانی که آن حضرت در مرو و خراسان بود؛ بیانات و مباحثات آن حضرت، شرکت او در جلسات رسمی و مهم آن زمان، در مباحث اعتقادی، دینی، تاریخی و قرآنی بسیار تأثیرگذار بود؛ تا جایی که امام هشتم را به‌عنوان عالِم آل‌محمد(ص) لقب دادند و فرصتی که امام هشتم پیدا کرد برای تبیین احکام دین، در جلسات رسمی بی‌نظیر بود.

و این نکته را اینجا تأکید کنم؛ امام صادق(ع) را به‌عنوان مؤسس مکتب و مذهب خود می‌شناسیم؛ درست است که در دوران امام باقر(ع) و امام صادق(ع) احکام دین، فقه و تشیع بیشتر تبیین شد؛ اما رسمیت مذهب شیعه مربوط به دوران امام هشتم می‌شود، یعنی آن دورانی که در مرکز خلافت و در مرکز حکومت آن زمان با وضوح و علنی از مذهب شیعه تجلیل می‌شد و حتی خلیفه وقت هم به‌ظاهر در جلسات لحنش به‌گونه‌ای بود که از مذهب شیعه تجلیل و تعریف می‌کرد؛ این اولین بار است که در تاریخ اسلام بعد از وفات پیامبر اسلام(ص) و دوران امیرالمؤمنین(ع) که به خلفای خاص رسید در این دوران مشاهده می‌کنیم.

امام هشتم(ع) امام تدبیر بود؛ یعنی علی‌رغم اینکه مایل نبود از مدینه سفر کند، اما این را پذیرفت و قبول کرد؛ به‌دلیل آثار و مصالحی که برای دنیای اسلام داشت و علی‌رغم اینکه ولایتعهدی را قبول نداشت و رد کرد و به‌ظاهر آن را پذیرفت به‌خاطر مصالحی بود که برای دنیای اسلام ایشان مدنظر قرار داده بود.

این خیلی مهم است که ما پایان کار را ببینیم و در همه برنامه‌ریزی‌های خود مصالح اصلی امت اسلام و ملت و جامعه همواره مدنظر باشد و سیره مبارک آن حضرت می‌تواند راهنمای بسیار خوبی برای همه ما در این جهت باشد.

فردا ۱۲ تیرماه هست؛ روزی که ایرباس ما توسط موشک‌های آمریکایی در تیر ماه سال ۶۷ سرنگون شد و این جنایت بسیار بزرگی بود که در تاریخ کشور تحقق پیدا کرد؛ این‌که یک نیروی نظامی به‌تعمد آن هم در میدان جنگی که به‌ظاهر جنگ ما و عراق بود و آمریکا در این ماههای آخر وارد مداخله این جنگ در خلیج فارس شده بود و به‌جای اینکه بگوید “من اشتباه کردم” اما در عین حال عذرخواهی نکند و بگوید “من فکر کردم این هواپیما، هواپیمای اف۱۴ است و ایرباس نیست”، و علی‌رغم این مدال بدهد به آن کسی که هواپیمای مسافربری را سرنگون کرده و ۲۹۰ نفر بیگناه را به شهادت رسانده، این شیوه و اخلاق آمریکایی‌هاست؛ این مسیری است که آمریکایی‌ها از آن روز تا امروز همواره مدنظر داشتند؛ وگرنه اگر یک دولت معمولی بود و فرض می‌گیریم که اشتباه کرده، که اشتباه نکرده و ما می‌دانیم ولی حالا برفرض؛ لااقل عذرخواهی می‌کرد؛ لااقل می‌آمد آن کسی که این کار را کرده بود تنبیه و محاکمه می‌کرد، نه اینکه به او مدال بدهد.

امروز هم همین مسیر و راه را متاسفانه شاهد هستیم و دیروز در سازمان ملل یک محل نمایشی بود برای شکست مجدد سیاسی آمریکا در برابر جمهوری اسلامی ایران؛ در این ۳ سال و نیم از زمانی که دولت جدید آمریکا در کاخ سفید مستقر شده، با بی قانونی، اعمال ضد قانونی، ضد بشر، ضد حقوق بشر در طول این مدت علیه جمهوری اسلامی ایران مواجه بودیم؛ حالا ممکن است آمریکایی‌ها در محاسبات خود بگویند که در بخش اقتصادی یک موفقیتی بدست آوردیم و توانستیم ملت ایران را تحت فشار مضاعف قرار دهیم اما قطعا از لحاظ سیاسی، حقوقی و اخلاقی در طول مدت ۳ سال و نیم بارها و بارها مواجه با شکست شدند و دیروز هم باز یک نوع شکست جدیدی برای آمریکایی‌ها بود.

آمریکایی‌ها در این هفته‌های اخیر دو شکست بزرگ سیاسی را متحمل شدند؛ یکی راجع به پیش‌نویس قطعنامه‌ای که علیه ایران تهیه کردند و تا امروز در واقع همه آنهایی که در شورای امنیت فعال هستند به نحوی مخالفت کردند و آمریکایی‌ها موفقیتی برای اینکه زمینه را در شورای امنیت آماده کنند، بدست نیاوردند؛ در افکار عمومی دنیا هم بدست نیاورند و شکست دوم آنها دیروز در صحن شورای امنیت بود که غیر خودِ آمریکا ۱۴ عضو دیگر همگی از برجام تعریف و تایید و پشتیبانی کردند؛ یعنی آمریکایی‌ها ۳ سال و نیم است که در دنیا تلاش می‌کنند برای اینکه برجام را بشکنند، اما بعد از ۳ سال و نیم باز هم وقتی شورای امنیت سازمان ملل تشکیل می‌شود، غیر خودشان ۱۴ عضو دیگر از برجام و از قطعنامه ۲۲۳۱ حمایت می‌کنند.

از لحاظ اخلاقی و حقوقی هم معلوم است همیشه آمریکایی‌ها با شکست مواجه بودند و  امروز هم مواجه با شکست هستند.

البته می‌خواهم بر این نکته تاکید کنم که جمهوری اسلامی ایران همانطور که بارها اعلام کرده، باز هم اعلام می‌کنیم، هر روز و هر ساعتی که طرف مقابل، یعنی همین الان ۱+۴ حاضر شوند به تمامی تعهدات خود در برجام عمل کنند، ایران نیز بلافاصله به طور کامل به تعهدات خود برمی‌گردد. یکسال تمام صبر کردیم، به تمامی تعهدات خود عمل کردیم و آنها نتوانستند کاری را پیش ببرند. در سال دوم هم مرحله‌ای قدم به قدم در ۵ مرحله پیش رفتیم و آنها باز نتوانستند کاری انجام بدهند.

در اینجا تاکید می‌کنم اگر فردا ۱+۴ آماده شود به همه تعهدات خود عمل کند، بداند همان فردا ما هم به تعهدات خود عمل می‌کنیم. ایران به تعهد سیاسی خود، به تعهد حقوقی خود، به تعهد اخلاقی خود در طول تاریخ مخصوصا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همیشه پایبند بوده و امروز هم پایبند هستیم.

تاکنون ضربه آمریکا به برجام ضربه اقتصادی بوده و ایران در مقابل بخشی از تعهدات خود کنار گذاشت و تحمل کرد، اما اگر آمریکایی‌ها باز هم بخواهند به برجام ضربه بزنند، بخواهند ضربه سیاسی بزنند، بدانند جمهوری اسلامی ایران تحمل نخواهد کرد و همانطور که بارها به ۱+۴ گفتیم، اقدام قاطع خود را در این زمینه نشان می‌دهد.

البته دوستان ایران در روسیه و چین در طول این ۳ سال و نیم، همواره مواضع سیاسی بسیار خوبی اتخاذ کردند، دیروز هم مواضع سیاسی خوبی اتخاذ کردند.

نکته دیگری که می‌خواهم بیان کنم، جلسه ویدئوکنفرانسی است که امروز بعداز ظهر با رئیس جمهور روسیه و رئیس جمهور ترکیه خواهیم داشت. میزبان این اجلاس سه جانبه ایران است. بنا بود این اجلاس در تهران یا یکی از شهرستان‌های ایران برگزار شود، اما به خاطر مسائل بهداشتی به صورت ویدئوکنفرانس برقرار می‌شود.

این هم نکته بسیار مهمی است که یکی از تلاش‌های دولت یازدهم و دوازدهم همواره این بود که به گفتمان خود در برابر مردم پایبند باشد. گفتمان دولت از اول در داخل اعتدال و در جهان تعامل سازنده بوده است. این گفتمان دو بعدی همواره مدنظر دولت بوده و امروز هم مدنظر ماست. در داخل افراط را نمی‌پسندیم، در داخل تندروی را نمی‌پسندیم و می‌دانیم به ضرر کشور خواهد بود. از همه دوستان درخواست می‌کنیم در این شرایط بسیار پیچیده و سختی که برای جمهوری اسلامی ایران پیش آمده است، بین قوای سه‌گانه، بین ارکان کشور، نیروهای مسلح، مردم، جناح‌های سیاسی و تفکرات مختلف، راه وحدت، اتحاد، تعاون، برادری و مهربانی را برگزینیم.

امروز روز وحدت و انسجام است، باید در کنار یکدیگر باشیم. کاه را در مشکلات کشور کوه کردن هنر نیست و در طرف خودشان کوه را کاه کردن هم اخلاقی نیست. کشور سختی‌ها و مشکلاتی دارد، همه می‌دانیم در یک شرایط تحریم سخت هستیم، همه می‌دانیم در شرایط کرونا هستیم، همه می‌دانیم کرونا در صادرات اثر گذاشته، در واردات، در تجارت، در مشاغل، در حمل و نقل و در گردشگری اثر گذاشته است. همه می‌دانیم به هر حال دنیا هم با این مساله مواجه است. کدام کشور دنیا را می‌بینید که از لحاظ اقتصادی تحت تاثیر شیوع کرونا قرار نگرفته باشد. همه کشورها بدون استثنا تحت تاثیر این موضوع قرار گرفتند. کرونا تنها یک بیماری نیست که سلامتی را تهدید می‌کند؛ جامعه، اقتصاد، سبک زندگی را تهدید می‌کند. یک بیماری ویژه و خاصی است و همه دنیا با آن درگیر است. جمهوری اسلامی ایران هم تا امروز به خوبی با این ویروس مواجه شده است. به ویژه کادر بهداشت و درمان با همه توان و فداکاری شبانه‌روزی در این زمینه تلاش کردند و در این شرایط سخت باید مراقبت کنیم و اعتدال و میانه‌روی میان همه جناح‌ها و همه گروهها را همواره مدنظر قرار دهیم.

خودِ قرآن مجید راجع به پیغمبر می‌گوید: وَلَقَدْ نَعْلَمُ أَنَّکَ یَضِیقُ صَدْرُکَ بِمَا یَقُولُونَ. می‌گوید پیغمبر، می‌دانیم که به خاطر حرف‌های ناصواب و ناعادلانه و غیرمنصفانه‌ای که در برابر تو می‌زنند تو دلگیر می‌شوی، دلت می‌گیرد. یضیق صدرک، حالا او که پیغمبر بوده با آن عظمت، وقتی حرف‌های نابجا را می‌شنید دلش می‌گرفته و خداوند می‌گوید که می‌دانیم دل تو گرفته، فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ وَکُنْ مِنَ السَّاجِدِینَ، به عبادت خدا بپرداز، به تسبیح بپرداز، سجده کن تا ما گره دلت را باز کنیم.

می‌دانیم به هر حال یک گروهی که در صحنه کار و تلاش می‌کنند، وقتی حرف ناروا می‌شنوند در آنها تاثیر می‌گذارد، اما در برابر حرف ناروا باید به خدا پناه ببریم. برویم کنار حق و از او استمداد بطلبیم و بدانیم امروز روز تحمل است و روز کار است. هم باید تلاش کنیم، هم باید فعالیت کنیم، هم باید تحمل کنیم. این در بخش اعتدال.

در بخش تعامل سازنده از آغاز تاکنون از این گفتمان سود فراوانی بردیم که یکی از آنها همکاری و وحدتی است که با کشورهای مختلف برقرار کردیم البته یکی از مهمترین آنها برجام بود که می‌توانست به نفع همه جامعه ما و منطقه و جهان باشد و برای مدتی هم برجام منافع خود را در سال ۹۴، ۹۵ و۹۶ نشان داد و آثار آن را دیدیم و یک عده‌ای نتوانستند تحمل کنند که صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه هم از آن اول نمی‌توانستند تحمل کنند، از این توافق عصبانی بودند، از این توافق شب خوابشان نمی‌برد و تندروهای آمریکا هم همینطور که اینها همیشه اینجور بودند و اینها به هم گره خوردند و یک آدم ناتوانی از لحاظ مهارت‌های سیاسی هم در کاخ سفید روی کار آمد که توانستند روی او تاثیر بگذارند و او از برجام جدا شد و به برجام لطمه زد.

همانطور که گفتم ۳ سال و نیم است که ادامه می‌دهد اما در عین حال ما در کنار برجام توافقات و همکاری‌های بسیار خوبی با کشورهای منطقه داشتیم که یکی توافقات کاری بود که بین ایران، روسیه و ترکیه راجع به سوریه انجام شده است و آمریکایی‌ها راجع به سوریه همواره دنبال اخلال در روابط دولت و ملت در سوریه، فشار اقتصادی به سوریه، فشار امنیتی به سوریه و حمایت مستقیم و غیرمستقیم از داعش بودند اما ما در کنار دو کشور دیگر همواره دنبال صلح و امنیت و مبارزه با تروریزم و احیای آزادی بیشتر در منطقه سوریه بودیم و سه کشور همواره با هم تحت عنوان روند آستانه همکاری کردیم و همچنان هم همکاری را ادامه می‌دهیم و امروز بعدازظهر هم یکی از اجلاس‌های ما خواهد بود که البته ویدئوکنفرانسی انجام خواهد شد و البته ما کارهای دیگر هم در منطقه در این ایام انجام دادیم.

روابط بین ایران، روسیه و آذربایجان سه جانبه بوده که باز هم بنا بود این اجلاس را آخر پارسال می‌داشتیم که به خاطر مسائل بهداشتی تاخیر افتاد، روابطی که با اوراسیا برقرار کردیم که از لحاظ اقتصادی برای ما بسیار حائز اهمیت بود، روابطی که بین ایران، افغانستان و هند برقرار شد با مساله چابهار و مساله ترانزیت و اقداماتی که انجام شد، روابطی که با کشورهای اطراف دریای خزر انجام دادیم و توافقاتی که انجام دادیم و اجلاس‌هایی که با اینها داشتیم و همچنین با کشورهای دیگر، کشورهای جنوبی، روابط نزدیک‌تر با عراق و با دیگران این تعامل سازنده مسیری بود که توانست راه را برای همکاری ما با کشورهای منطقه و کشورهای جهان هموار کند.

یکی از آثار تعامل سازنده همین روابط نزدیک و خوبی است که امروز با روسیه و چین داریم که این جزو آن تعامل سازنده است و می‌بینید امروز روابط ما با این دو کشور با گذشته متفاوت است و نزدیک‌تر با هم هستیم و در کنار هم در برابر مسائل منطقه‌ای و در مسائل جهانی قرار می‌گیریم پس ما همواره به گفتمان اعتدال و تعامل سازنده که از روز اول از سال ۹۲ روی این گفتمان ایستاده‌ایم، امروز هم می ایستیم و تا

پایان هم خواهیم ایستاد.

اما طبیعی است که این ایام در کشور با مشکلاتی مواجه باشیم که مشکل مسکن و اجاره بها یکی از مشکلاتی بود که این روزها با آن مواجه بودیم و روی مردم فشار زیادی وارد آمد که در ستاد ملی کرونا اولین قدم را برداشتیم و چارچوبی را در تهران و در کلانشهرها برای اجاره بها گذاشتیم و این قدم اول و قدمی بود که برای مساله اجاره برداشته شد.

قدم اصلی و مهمی شروع کردیم که وزارت مسکن در این زمینه بسیار فعال است و اینکه بتوانیم زمین کافی به قیمت ارزان برای شهرک‌سازی و همچنین برای آنهایی که می‌خواهند مسکن در اختیار داشته باشند یا قیمت بسیار کم یا مجانی در اختیار آنها قرار دهیم چون بخش بزرگ هزینه مسکن به زمین مربوط می‌شود و در این یکی دو سال اخیر در مجموع ۱۶۰ هزار واحد مسکونی با تسهیلاتی که در صندوق پس انداز ایجاد شد، مسکن در اختیار خانه اولی‌ها قرار گرفت و زمینه‌های ۳۳۰ هزار واحد مسکونی آماده می‌شود تا اینها صاحب مسکن شوند.

تلاش ما این است که وزارت مسکن بتواند تا پایان دولت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را آماده کند و تحویل دهد و تلاش این است که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی امسال و سال آینده تا پایان دولت ۲۰۰هزار واحد مسکونی را برای روستاها آماده کند و تحویل دهد و تلاش این است که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی امسال و سال آینده تا پایان دولت ۲۰۰هزار واحد مسکونی را برای روستاها آماده کند و تحویل دهد.

مردم ما می‌دانند که در این دو سه سال اخیر به خاطر سیل و زلزله حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را کامل ساختیم یا مرمت کامل کردیم و در اختیار گذاشتیم. یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد نیمه کاره‌ای که سفت‌کاری شده در بیابان ریخته بود، همه را برداشتیم تکمیل کردیم و تحویل دادیم. آنهایی که کنار و گوشه می‌گویند که دولت یازدهم و دوازدهم چه کار کرده، این آمار و ارقام پیش روست که چقدر واحد مسکونی در اختیار مردم گذاشتیم و امروز برای واحدهای مسکونی تلاش می‌کنیم و انشاءالله این قدم‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.

نکته دوم برای زندگی مردم و کالاهای مورد نیاز است. برای کالاهای مورد نیاز مردم سه تا قدم مهم باید برداشته شود. قدم اول تامین ریال و تامین ارز برای ساخت کالاست یعنی برای مواد اولیه کارخانجات یا محصولی که باید وارد شود یا نهاده‌هایی که باید وارد شود.

بانک مرکزی در این زمینه قدم‌های بسیار مهمی برای تامین ارز برداشته  و سازمان برنامه و بودجه کار بزرگی برای تامین ریال کرده است، در همین هفته جاری سازمان برنامه و بودجه ما ۱۰هزار میلیارد تومان برای خرید گندم و طرح‌های عمرانی پرداخت کرده، اینکه دولت در شرایط کرونا و در شرایط فشار اقتصادی در یک هفته قادر است ۱۰هزار میلیارد تومان غیر از مخارج معمولی در حقوق و یارانه، در این زمینه پرداخت می‌کند، مهم است. امسال خرید گندم بهتر از سال گذشته است. گندمی که تا امروز خریده ایم ۸ و نیم درصد بیشتر از سال گذشته است، ۹۶ درصد پول گندمی که تا امروز خریده ایم به گندمکارها پرداخت شده یعنی تقریبا به روز هستیم و داریم تسویه می‌کنیم. این یک کمک بسیار بزرگی است که دولت به کشاورزی می‌کند.

در صنعت هم حرکت، حرکتِ خوبی است امروز در برخی از صنایع همین آماری که امروز سرپرست وزارت صمت در اختیار ما گذاشت ملاحظه کردید در برخی از کالاها ۳۰ درصد، برخی از کالاها ۴۰ درصد، کالاهایی هست حتی ۱۰۰درصد افزایش محصول داشته در این سه ماه نسبت به سه ماه پارسال. پس حرکت حرکتی است که برای تولید انجام می‌گیرد. در ارز آن، در ریال آن، در تحرک کشاورزی آن، در تحرک مربوط به بخش صنعت و معدن آن.

اینکه یکدفعه در وسط تحریم اعلام می‌شود در تولید آهن اسفنجی رتبه اول می‌شویم. یک مساله بسیار مهمی است اینکه ما در یک هفته اعلام می‌کنیم یک طرح مهم مربوط به انرژی حدود یک و نیم میلیارد دلار، طرح گوره به جاسک را اجرا می‌کنیم. این بحث یک میلیون دلار، ۱۰ میلیون دلار نیست حدود یک و نیم میلیارد دلار است این کار عظیم و بزرگی است که این دولت انجام می‌دهد آن وقت یک عده‌ای گویی این واقعیت‌های آشکار و روشن را که هر هفته  طرح‌های عظیم و بزرگ را در این کشور افتتاح می‌کنیم و این هفته هم باز فردا نزدیک ۲ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح خواهیم کرد و هفته‌های آینده هم این‌چنین، تلاش خود را انجام می‌دهیم، نمی بینند.

البته می‌دانیم علیرغم همه تلاش‌ها و همه کوشش‌ها، شرایط شرایطِ سهل نیست، شرایط شرایط تحریم و کروناست بنابراین این مشکلات را متوجه هستیم اما در عین حال مردم عزیز ما بدانند که همه توان خود را به کار خواهیم گرفت تا آنجایی که در توان ماست.

همین امروز در دولت از بعضی از وزرا و بانکها برای اینکه وامی که بنا بوده در اختیار مشاغلی که در کرونا آسیب دیدند در اختیارشان گذاشته شود تاخیر شده، گله کردم. در جلسه بحث کردیم قرار شد جبران شود سریعا این وام به کسب و کارهایی که صدمه دیده اند پرداخت شود، کار و تلاش انجام می‌گیرد اما در عین حال ممکن است مشکلاتی هم داشته باشیم که مردم عزیز ما باید کمک کنند در این مشکلات و همه دست به دست هم بدهیم.

دو نکته آخر این است که اول در داستان کرونا موفقیت‌های بسیار بزرگ بدست آوردیم؛ هم در مهار، هم در درمان، هم در اختیار گذاشتن امکانات و هم برای تولید محصولاتی که مورد نیاز بوده؛ از ماسک و ونتیلاتور گرفته تا هر چه که مورد نیاز  بوده است؛ تلاش‌هایی که انجام گرفته و مردم عزیزی که درمان شدند؛ اما همواره بر این مساله تاکید کردیم وجود اجتماعات خطر بزرگ برای ما هست.

خدمت مردم بسیار عزیز و بزرگوار ایران باز هم عرض می‌کنم،  با یک ویروسی مواجه هستیم که این ویروس تا امروز درمان قطعی و واکسن ندارد؛ زمان آن مشخص نیست تا چه وقت هست؛ ممکن است تا آخر سال گرفتار این ویروس باشیم و ممکن است سال دیگر هم گرفتار باشیم؛ بهداشت جهانی اشاره کرده در این روزهای اخیر، که ممکن است پاییز سختی در انتظار دنیا باشد،؛ همه اینها هست به هر حال مشکل داریم.

راه آن چیست در برابر این ویروس؟ راه آن، این است که سبک زندگی خود را عوض کنیم؛ وقتی به هم می‌رسیدیم دست می‌دادیم، دیگر الان نمی‌توانیم دست بدهیم تا وقتی این ویروس هست؛ وقتی به هم می‌رسیدیم کنار هم می‌نشستیم و با هم گفت و شنود می‌کردیم، نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم و باید فاصله را حفظ کنیم.

باید دستمان را به طور مرتب بشوییم؛ باید در اجتماع وقتی می‌رویم باید از ماسک استفاده کنیم؛ باید در حمل و نقل مراقبت و مواظبت کنیم؛ راه دومی ندارد جز اینکه همه مراقبت‌های بهداشتی را رعایت کنیم؛ راه دیگر ندارد؛ اگر عروسی و عزا و مهمانی بخواهد مثل سابق باشد، گردهمایی مثل سابق باشد، نمی‌شود، شدنی نیست و با مشکل مواجه می‌شویم و مردم خسارت می‌بینند؛ البته از هفته آتی امکاناتی را فراهم کردیم، مصوباتی را گذراندیم که استان‌هایی که مشکل دارند بتوانند راحت‌تر خودشان محدودیت‌های استانی را برقرار کنند. البته نسبت به آن شهرستان‌هایی که شرایط و وضعیت قرمز هستند. ولی باز از مردم عزیز خواهش می‌کنیم همه در کنار هم دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم از این مشکل عبور کنیم.

نکته آخر هم اشاره به حادثه دردناک دیشب است که در یک مرکز درمانی در تهران پیش آمد؛ عده‌ای از مردم عزیز و  کادر درمانی ما متاسفانه جان عزیز خود را از دست دادند؛ خدمت همه خانواده‌های عزیز آنها تسلیت می‌گوییم و برای همه مصدومین آرزوی شفای عاجل می‌کنیم.

والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته

برچسب ها: