تاریخ: ۱۵:۰۱ :: ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
«گابارد» از ادامه مناظره منع شد/ مناظره بعدی فقط بین بایدن و سندرز

کمیته ملی حزب دموکرات قواعد مربوط به حضور نامزدهای این حزب در مناظرات ریاست جمهوری آمریکا را تغییر داد و «تولسی گابارد» تنها زن نامزد این رقابت‌ها را از مناظره ۲۵ اسفند آریزونا منع کرد.

کمیته ملی حزب دموکرات (عالی‌ترین نهاد تصمیم‌گیر در این حزب) شرایط مورد نیاز برای حضور در مناظرات نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تغییر داد و ضمن محروم کردن تولسی گابارد، مناظره بعدی را به مناظره دو نفره  «جو بایدن» و «برنی سندرز» تبدیل کرد.

طبق گزارش نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌های آمریکایی از قبیل «بیزینس اینسایدر»، کمیته ملی حزب دموکرات در تازه‌ترین اقدام خود برای تعیین قوانین و قواعد مربوط به رقابت درون حزبی نامزدها، دست به تغییر دوباره شرایط مورد نیاز برای حضور در مناظرات ریاست جمهوری زده است.

با ابلاغیه جدید عالی‌ترین نهاد تصمیم‌گیر حزب دموکرات، «تولسی گابارد» عضو دموکرات مجلس نمایندگان و تنها زن نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ از حضور در مناظره بیست و پنجم اسفند ماه نامزدهای دموکرات در شهر «فینیکس» ایالت آریزونا منع شده است.

تا پیش از این طبق مقررات کمیته ملی حزب دموکرات، در صورت برخورداری یک نامزد از حداقل یک موکل انتخاباتی (Delegate) او می‌توانست در مناظره نامزدهای این حزب حاضر شود اما این کمیته روز جمعه (دیروز) اعلام کرده که شرط حضور در مناظره داشتن دارا بودن حداقل ۲۰ درصد از آرای موکلان انتخاباتی است.

با ابلاغیه جدید عالی‌ترین نهاد تصمیم‌گیر حزب دموکرات، تولسی گابارد که توانسته بود به دنبال انتخابات درون حزبی «سه شنبه بزرگ» رای دو موکل انتخاباتی را کسب کند، از حضور در مناظره بعدی نامزدهای دموکرات محروم شده است.

گابارد که بعد از انصراف‌های اخیر «ایمی کلوباچار» و «الیزابت وارن» از مبارزات نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تنها زن باقی مانده در مبارزات درون حزبی دموکرات‌ها است، به اقدام کمیته ملی این حزب شدیدا انتقاد کرده است.


جو بایدن و برنی سندرز

این نماینده ایالت هاوایی در مجلس نمایندگان آمریکا همچنین از «جو بایدن» و «برنی سندرز» نامزدهای پیشتاز انتخابات دموکرات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ خواسته که با اقدام تازه کمیته ملی حزب مخالفت کنند.

گابارد در توئیتر خطاب به حامیانش نوشت: «کمیته ملی حزب دموکرات در ادامه بازداشتن من از صحنه مناظرات، حالا یک بار دیگر و خودسرانه (شروط مربوط به) صلاحیت‌های حضور در مناظره را تغییر داد. آنها قبلا دقیقا در مسیری برعکس حرکت کرده بودند تا (مایکل) بلومبرگ در مناظرات شرکت کند. من از شما می‌خواهم در کنار من در برابر تلاش واضح کمیته ملی دموکرات برای محروم کردنم از مناظرات بایستید».

وی افزود: «جو بایدن و برنی سندرز! من مطمئنم که شما با من در این موضوع هم نظر هستید که نامزد حزب دموکرات باید کسی باشد که در کنار انجام دادن کار درست قرار بگیرد به همین دلیل من از شما می‌خواهم شجاعت انجام کار درست را داشته باشید و در برابر تلاش کمیته ملی حزب دموکرات برای ممانعت از مشارکت من در مناظرات بایستید».

در صورت پابرجا ماندن ابلاغیه جدید کمیته ملی حزب دموکرات، برای اولین بار از زمان آغاز کارزار مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مناظره بعدی نامزدهای این حزب تنها بین معاون اوباما و سناتور ایالت ورمونت برگزار خواهد شد.

به دنبال انتخابات سه شنبه بزرگ، بایدن توانست نامزد پیشتاز شود. وی اکنون رای ۶۳۸ موکل انتخاباتی را دارد و سهم سندرز ۵۶۳ موکل انتخاباتی است. هر نامزدی که بتواند ۱۹۹۱ موکل انتخاباتی را کسب کند، نامزد نهایی حزب دموکرات برای رقابت با «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۹ خواهد شد.