تحلیلگر روس:
تاریخ: ۱۶:۳۵ :: ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
اردوغان با سوءاستفاده از ترور سردار سلیمانی در رویای به دست آوردن شمال سوریه است

مدیر مرکز مطالعه کشورهای خاورمیانه و آسیای میانه روسیه گفت: دولت ترکیه با سوءاستفاده از ترور سردار سلیمانی و با این حساب که گروه‌های وابسته به ایران در سوریه تضعیف شده و از منطقه ادلب عقب‌نشینی خواهند کرد، در راستای رویای به دست آوردن شمال سوریه است.

ترکیه با خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسی، از ناتو و آمریکا دور و به روسیه نزدیک شده بود به طوری که با اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه، قرارداد خرید نسل پنجم جنگنده‌های اف-۳۵ بین دو کشور ابطال شد.

اما تحولات جدید در سوریه و کشته شدن ۳۶ تن از سربازان ترکیه در ادلب به دست جنگنده‌های روسی باعث شد که ترکیه و روسیه بار دیگر رو در روی یکدیگر قرار بگیرند.

در روسیه بحث جدیدی با عنوان «آیا سامانه اس-۴۰۰ ترکیه قادر به انهدام جنگنده‌های روسی است؟»، مطرح شده است. این در حالی است که پیش از این، مطبوعات روسیه از عدم قرار دادن رمزهای سامانه‌های اس-۴۰۰ به ترکیه خبر داده بودند و در آن زمان اعلام کرده بودند که درخواست ترکیه مبنی بر حق بومی‌سازی سامانه اس-۴۰۰ رد شده است. به طوری که یکی از مقامات روسی اظهار کرده بود: ترکیه از روسیه درخواست رمزها و کنترل سامانه اس-۴۰۰ را کرده بود که ما این درخواست را رد کردیم.

در این خصوص «سمیون باغداساروف» مدیر مرکز مطالعه کشورهای خاورمیانه و آسیای میانه در مصاحبه با روزنامه «روزنامه کومسومولسکایا پراودا» در پاسخ به سؤالاتی مبنی بر اینکه «آیا اس-۴۰۰ های تحویلی به ترکیه قادر به انهدام جنگنده‌های سو-۲۴ هستند؟» و «نظرتان درباره ادعای مولود چاووش اوغلو مبنی بر خرید کامل تکنولوژی اس-۴۰۰ از روسیه چیست؟» اظهار داشت:

خیر، سامانه اس-۴۰۰ تحویلی به ترکیه در ماه آوریل فعال خواهد شد. مدت زیادی است که تلاش می‌کنم نشان دهم تمام بازی‌های روسیه-ترکیه موقتی است.

اردوغان سال‌هاست که بر اصول غلط خود در سوریه پافشاری می‌کند و سال‌هاست در راستای تغییر رژیم سوریه تلاش می‌کند و آشکارا از ضرورت سرنگونی بشار اسد سخن می‌گوید. وی بر ضرورت الحاق شمال عراق و شمال سوریه به ترکیه تا سال ۲۰۲۳ تأکید کرده و به دنبال احیای امپراتوری عثمانی است.

نظامیان کشته شده نه به عنوان سربازان ارتش ترکیه بلکه در داخل گروه‌های مخالف بشار اسد می‌جنگیدند. به طوری که همه گروه‌های تروریستی مخالف دولت سوریه دارای مستشاران نظامی ترک بودند.

دولت ترکیه با سوءاستفاده از ترور سردار سلیمانی و با این حساب که گروه‌های وابسته به ایران در سوریه تضعیف شده و از منطقه ادلب عقب‌نشینی خواهند کرد و روسیه نیز به صورت میدانی در ادلب دخالت نخواهد کرد، در راستای رویای به دست آوردن شمال سوریه گام برمی‌دارد.

اما اردوغان در وضعیت بدی در داخل ترکیه قرار دارد. به طوری که برای حفظ قدرت مجبور به ائتلاف با حزب حرکت ملی‌گرا شده که رهبر آن دولت باغچلی خواستار اشغال دمشق است.

اردوغان که در انتخابات گذشته شهرداری‌های ترکیه، استانبول، ازمیر و آنکارا را از دست داده برای حفظ اقتدار خود مجبور به گفتمان امپراتوری عثمانی است.