به همراه علی کفاشیان و حیدر بهاروند
تاریخ: ۱۶:۵۴ :: ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
مدیران سابق استقلال و پرسپولیس در دادگاه

چهار مدیر سابق و فعلی فعال در فوتبال ایران امروز برای بررسی یکی از جنجالی ترین پرونده‌های فوتبال یعنی پرونده شرکت برهان مبین به دادگاه رفتند.

در میانه‌های لیگ شانزدهم برتر بودیم که عنوان شد با توافقات صورت گرفته، قرار بر این است که از این پس طبق قراردادی که فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ با شرکتی تحت عنوان برهان مبین بسته‌اند بلیت‌فروشی مربوط به دیدارهای دو تیم استقلال و پرسپولیس توسط این شرکت و نه توسط خود باشگاه‌ها انجام شود.

این اتفاق که پس از امضای قرارداد هیچ کنجکاوی برانگیخته نکرد پس از واکاوی در یکی از برنامه های تلویزیونی وقت و بررسی ابعاد جدیدی از آن و همینطور حرف و حدیث های به وجود آمده در روزهای بعد باعث شده تا عاقبت پرونده مربوط به قرارداد چند جانبه فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ، استقلال و پرسپولیس با شرکت برهان مبین که پیش از آن قرار بود وظیفه بلیت فروشی بازی های سرخابی ها را با کمترین دردسر و بیشترین سود برعهده داشته باشد و در این میان برای این دو باشگاه البته سازمان لیگ نیز درآمدزایی کند به گونه ای دیگر رقم بخورد.

هرآنچه که بود طبق حرف‌های مطرح شده در آن دوران و همینطور ابعاد جدیدی که از قرارداد ۱۰ ساله فی مابین در رسانه‌ها منتشر شد باعث شد تا هر دو باشگاه استقلال و پرسپولیس عطای تعهد به چنین قراردادی را به لقایش ببخشند و به نوعی به دنبال فسخ آن باشند.

آنها برای این کار فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ را نیز در جریان برنامه های خود گذاشتند و سعی کردند تا با تدابیری که اندیشه می کنند به کمک فدراسیون فوتبال در نهایت موفق به فسخ قرارداد یاد شده شوند. این تصمیم در حالی گرفته می شد که هر دو باشگاه از شرکت برهان مبین مبالغی را به عنوان پیش قرارداد دریافت کرده بودند.

حالا سرخابی ها به دنبال این بودند تا با پس دادن میزان باقیمانده از مبالغ پیش قرارداد دریافتی (با توجه به اینکه برهان مبین در چند دیدار وظیفه بلیت فروشی بازی های این دو تیم را برعهده داشت) روند فسخ قرارداد ۱۰ ساله را آسان کنند.

دو باشگاه استقلال و پرسپولیس برای اینکار مبلغ ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان را به فدراسیون فوتبال دادند تا به همراه ۷۰۰ میلیونی که توسط آنها باید اضافه میشد تحویل شرکت برهان مبین شود تا به نوعی پیش قرارداد دریافتی توسط آنها و سازمان لیگ پس داده شود و اصل قرارداد هم به صورت یکطرفه توسط باشگاه و یا دوطرفه توسط طرفین فسخ شود.

سرخابی ها پس از این راه حل به گمان اینکه مبلغ پیش قرارداد را به طرف موردنظر پس داده اند و دیگر دلیلی برای ادامه عمل به تعهدات خود نمی بینند قرارداد مربوط به بلیط فروشی با شرکت برهان مبین را به صورت یک طرفه و از جانب خود فسخ کردند اما تدابیر طراحی شده توسط مدیران عامل وقت دو باشگاه استقلال و پرسپولیس هرگز توسط سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال به درستی انجام نشد و پس از مدت کوتاهی آنها شرکت طرف قرارداد را به عنوان شاکی خود دیدند شکایتی که در نهایت منجر به تشکیل دادگاه امروز شد.

علی کفاشیان، نایب رئیس سابق فدراسیون فوتبال، حیدر بهاروند، رئیس وقت و فعلی سازمان لیگ، رضا افتخاری، مدیر عامل وقت باشگاه استقلال و حمیدرضا گرشاسبی، عضو سابق هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس، مدیرانی بودند که در دادگاه رسیدگی به شکایت شرکت برهان مبین حضور یافتند.

جالب اینکه حمیدرضا گرشاسبی در آن دوران به عنوان عضوی از هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس مشغول به فعالیت بوده و تصمیم گرفته شده در زمان مدیریت علی اکبر طاهری بود که در آن دوران بر مسند مدیرعاملی پرسپولیس تکیه زده بود.

منبع: ورزش سه