تاریخ: ۱۰:۵۲ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
نفتکش انگلیسی بخاطر ایران مسیر خود را تغییر داد

بلومبرگ طی گزارشی اعلام کرد یک نفتکش متعلق به شرکت نفت بریتیش پترولیوم در خلیج فارس از ترس اقدام تلافی‌جویانه ایران مسیر خود را که به سمت عراق بود تغییر داده و نزدیک سواحل عربستان شده است

پس از اینکه یک فرمانده سابق سپاه ایران اظهار داشت دولت ایران باید یک نفتکشانگلیس را در پی توقیف نفتکش ایران توسط نیروی دریایی انگلستان به گروگان بگیرد، یک نفتکش متعلق به شرکت نفتبریتیش پترولیوم در خلیج فارس از اقدام تلافی جویانه ایران می‌ترسد و به دنبال پناهگاه است.

این نفتکش با نام بریتیش هریتج، ظرفیت حمل حدود یک میلیون بشکه نفت خام را دارد. مقصد این نفتکش پایانه‌های نفتی بصره در عراق بود ولی در اواخر هفته مسیر خود را کاملاً برعکس کرد.

این کشتی حالا نزدیک به ساحل عربستان سعودی بدون هدف شناور است چون طبق گزارشات، بریتیش پترولیوم نگران است هدف اقدام تلافی جویانه ایران به خاطر توقیف نفتکش گریس۱ در روز پنجشنبه قرار بگیرد.

 

گریس۱ هنگام انتقال نفت خام ایران توسط نیروی دریای انگلیس توقیف شد.

بریتیش هریتج که با پرچم انگلستان حرکت می کند، توسط شرکت رویال داچ شل مسئول انتقال نفت خام از بصره به شمال غرب اروپا بود ولی محموله خود را بارگیری نکرد و سفارش را لغو کرد.

البته این کشتی نمی تواند از تنگه هرمز رد شود تنگه هرمز یک گلوگاه حیاتی است که حدود یک سوم نفت دریایی جهان با نزدیک شدن به ساحل ایران از آن عبور می کند. هنوز مشخص نیست این نفتکش چقدر سرگردان خواهد ماند.

در حالی که مالکان بریتیش هریتج اعتقاد دارند این کشتی تحت حفاظت عربستان امنیت دارد ولی تعجبی نیست اگر این کشتی هم مانند سایر نفتکش‌ها در چند ماه گذشته، مورد حمله قرار گیرد.