واکنش یک اقتصاد دان به ادغام بانکهای نظامی
تاریخ: ۲۰:۴۳ :: ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
بانکداری «آستان‌قدس» چه تبعاتی دارد؟

عضو هیات علمی و استاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: بانک مرکزی باید دقت کند که مجوزهای بی‌حساب و بی‌برنامه ندهد به نهادهایی که امروز باید خود بانک مرکزی متولی جمع کردن مشکلات آنها باشد.

طی هفته‌های اخیر دو موضوع در نظام بانکداری جریان‌ساز شده است. یک موضوع، برمی‌گردد به اظهارنظر تولیت آستان‌قدس رضوی که در مصاحبه‌ای اعلام کرد نهاد متبوعش یک‌سالی است درخواست تاسیس بانک کرده، اما بانک مرکزی هنوز با این درخواست موافقت نکرده است.

موضوع دوم، ادغام بانک‌های نظام در بانک سپه است؛ به طوری که بانک انصار، مهر اقتصاد، حکمت ایرانیان، قوامین و کوثر در بانک سپه ادغام شوند. این موضوع باعث شده که مدیران عامل بانک‌های منتسب به نهادهای نظامی در جلساتی ادغام با یکدیگر را بررسی می‌کنند.

در این خصوص، علی قنبری، عضو هیات علمی و استاد دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین در واکنش به توضیح تازه حجت‌الاسلام رییسی در این خصوص که بانک قرض‌الحسنه آستان قدس در انتظار مجوز بانک مرکزی است، اظهار داشت: من کلا موافق تشکیل پرونده‌های جدید برای اعطای مجوز بانک به بخش‌های اقتصادی که خیلی سابقه بانکداری ندارند، نیستم.

وی افزود: ما باید از تجارب گذشته درس بگیریم. خیلی از بانک‌ها که بی‌حساب و کتاب و بی‌ضابطه تشکیل شدند، امروز معضلات و مشکلات عجیبی در کشور به‌وجود آوردند.

استاد دانشگاه تربیت مدرس تصریح کرد: بانک مرکزی باید دقت کند که مجوزهای بی‌حساب و بی‌برنامه ندهد به نهادهایی که امروز باید خود بانک مرکزی متولی جمع کردن مشکلات آنها باشد.

قنبری متذکر شد: ما در حال حاضر به اندازه کافی بانک داریم؛ هم بانک دولتی و هم بانک غیردولتی که در حال حاضر خیلی از این بانک‌ها مشکل دارند.

وی تاکید کرد: در شرایط کنونی اقتصاد کشور به صلاح نمی‌دانم که این کار انجام شود و مشکلی بر مشکلات کشور افزوده شود.

این کارشناس اقتصادی در ادامه درباره ادغام بانک‌های نظامی در بانک سپه نیز گفت: بانک مرکزی باید دقت لازم را داشته باشد که مشکلی که امروز برای بانک‌ها ایجاد شده، گریبانگیر بانک سپه نشود.

قنبری افزود: بانک مرکزی باید دقت کند و در عین حال، بانکی که دارای اسم و رسم و اعتبار است، درگیر مشکلات تازه‌ای نشود. این کار هیچ مزایایی ندارد.

وی تصریح کرد: من فکر می‌کنم دقت و بررسی و نظارت کافی انجام شود که مشکلی به‌وجود نیاید. شاید اگر این بانک‌ها در یکدیگر ادغام شوند، بهتر باشد و شفافیت بیشتری خواهیم داشت تا این‌که در بانک دیگری ادغام شوند.