گروه: . / سیاسی
تاریخ: ۱۲:۳۰ :: ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
کدخدایی: احمدی نژاد سال ۸۸ نفر سوم نشد

قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به جعلی بودن نامه‌ای که احمدی نژاد را نفر سوم انتخابات سال ۸۸ اعلام می‌کرد، اضافه کرد: در انتخاباتی که هئیت‌های نظارت شورای نگهبان و هئیت‌های اجرایی و مراجع نظارتی دیگر و افراد مردم در انتخابات حضور دارند خلق واژه‌هایی مانند «شعبده بازی» معنی ندارد.

عباسعلی کدخدایی با حضور در برنامه «نگاه یک» با اشاره به وقایع انتخابات سال ۸۸ و با تعریف واژه ” تدلیس سیستماتیک ” گفت: این موضوع و با واژه، بازی کردن نشان دهنده تقلب نیست و باید برای اثبات هر ادعایی دلایل محکمه پسند ارائه شود.

به نوشته خبرگزاری صدا و سیما، کدخدایی گفت: اینکه با خلق واژه‌هایی صحت و سلامت انتخابات را زیر سئوال ببریم و ذهن مردم را نسبت به نهاد‌ها و ارکان نظام مخدوش کنیم هنر نیست.

کدخدایی افزود: هر انتخابات ممکن است تخلفاتی را داشته باشد، اما هرگز سیستماتیک و منتسب به دستگاه‌های دولتی نیست، زیرا قانون، تکلیف همه بخش‌ها را از جمله شورای نگهبان، وزارت کشور، هیئت‌های اجرایی و نظارت، مشخص کرده است.

سخنگوی شورای نگهبان با تشریح برخی از روند‌های اجرایی و نظارتی انتخابات گفت: به اذعان همه کسانی که در انتخابات شرکت داشته اند در طول ۴۰ سال گذشته هیچگاه تخلف عمده‌ای صورت نگرفته است و اراده برای برخورد با تخلف وجود دارد و قانونگذار راه‌های آن را پیش بینی کرده است.

کدخدایی افزود: حتی مخالفان و معترضان انتخابات سال ۸۸ از جمله آقای آخوندی نماینده ستاد موسوی معتقد بودند که در انتخابات جمهوری اسلامی، تقلب به ویژه تقلب گسترده امکان پذیر نیست.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به جعلی بودن نامه‌ای که احمدی نژاد را نفر سوم انتخابات سال ۸۸ اعلام می‌کرد، اضافه کرد: در انتخاباتی که هئیت‌های نظارت شورای نگهبان و هئیت‌های اجرایی و مراجع نظارتی دیگر و افراد مردم در انتخابات حضور دارند خلق واژه‌هایی مانند «شعبده بازی» معنی ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت:اعضای شورای نگهبان همیشه نشان داده اند که از رأی همه هموطنان پاسداری می‌کنند.

عباسعلی کدخدایی در ادامه برنامه «نگاه یک» درباره جلسه ۲۶ خرداد ­سال ۸۸ با حضور رهبر معظم انقلاب با اشاره اینکه جلسه صمیمی بود، افزود: در آن جلسه افراد مختلف از ستاد‌های گوناگون، مطالب متفاوتی از جمله بازشماری صندوق‌ها را مطرح می‌کردند، یکی از اعضای ستاد موسوی مطرح کرد تقلب امکان پذیر نیست و موضوع صلاحیت آقای احمدی نژاد مطرح است.

کدخدایی اضافه کرد: در جلسه شورای نگهبان که با حضور نمایندگان نامزد‌های معترض برگزار شد عنوان کردند که دو نفر از اعضای شورای نگهبان از نامزد خاصی جانبداری کردند، اما آن‌ها در جلسه با حضور رهبر معظم انقلاب گفتند ۸ نفر از اعضای شورای جانبداری کردند.

وی با بیان اینکه نباید به افراد تهمت زد، افزود: اعضای شورای نگهبان همیشه نشان داده اند که از رأی همه هموطنان پاسداری می‌کنند.

کدخدایی درباره بازشماری صندوق‌های رأی انتخاباتی سال ۸۸ گفت: بر اساس قانون، اعتراضات باید مستدل و مستند و با دلایل قانع کننده باشد و اگر شورای نگهبان به این نتیجه برسد، دستور بازشماری صندوق‌ها را می‌دهد. اعلام کردیم ده درصد صندوق‌ها به صورت اتفاقی بازشماری شود و همچنین موسوی خواهان بازشماری آراء در ۴ استان شد و با اینکه این کار بسیار زمان بر بود پذیرفتیم به شرطی که پس از بازشماری آراء، هر نتیجه‌ای حاصل شد را بپذیرند، اما این شرایط را نپذیرفتند.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه پیش از انتخابات سال ۸۸ زمزمه‌های تقلب آغاز شد، گفت: نزدیک انتخابات یک نهاد بی هویت غیر قانونی به نام کمیته صیانت از آراء تشکیل شد.

کدخدایی افزود: در ساعات پایانی انتخابات، یک نامزد مصاحبه کرد که پیروز انتخابات است که این کار بی اساس بوده است و این مسائل نشانه توطئه از پیش طراحی شده است.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان درباره اینکه برخی‌ها معتقدند حوادث انتخابات ۸۸ موجب ریزش برخی از نیرو‌های انقلاب شده است، اضافه کرد: چنین اعتقادی را به این شکل ندارم. وقایع در هر جامعه ریزش و رویش‌هایی دارد، اما در جامعه ما رویش‌ها بیشتر بوده است و به برکت انقلاب اسلامی، جوان‌های زیادی از انقلاب رویش کردند.

کدخدایی درباره حماسه ۹ دی هم گفت: این حماسه کاملا مردمی بوده و آن‌ها برای پاسداری از رای نظام و منافع ملی خود به صورت خودجوش به صحنه آمدند.

وی درباره احتمال فتنه آینده به موضع گیر‌های رسمی کشور‌های اروپایی و آمریکا در سال ۸۸ اشاره و اضافه کرد: آن‌ها تأکید آشکار بر حمایت از فتنه داشتند. آن‌ها دلسوز مردم ما نیستند.

کدخدایی افزود: از آنجایی که نظام جمهوری اسلامی ایران استکبارستیز و ظلم ستیز بوده است همه مستکبران و ظالمان، دشمن کشورمان هستند و نباید انتظار داشته باشیم آن‌ها دشمنی‌های خود را کنار بگذارند و دشمنی‌های آشکار و پنهان آن‌ها ادامه دارد و مردم و مسئولان باید مراقب باشند.

وی ادامه داد: از آنجایی که نظارت ما مردمی است مردم همیشه از آن حمایت می‌کنند و ۹ دی هم پاسخ مردم به دشمنی‌های دشمنان ما بود.

کدخدایی افزود: دشمن در انتخابات سال آینده می‌خواهد ضربه دیگری بزند و باید برنامه‌هایی را داشته باشیم تا تهدیدات آن‌ها را ناکام بگذاریم.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه برخی مسئولان مرتکب تخلفاتی شدند، اما غالب مسئولان خدمت کردند به برخی از پیشرفت‌های کشور اشاره و اضافه کرد: باید تلاش کنیم به نقطه مطلوب برسیم.

کدخدایی افزود: رفتار‌های کنونی نمایندگان و تخلفات احتمالی آن‌ها در بررسی صلاحیت آینده آن‌ها مدّ نظر قرار خواهد گرفت البته توضیحاتی خواسته می‌شود.

وی ادامه داد: رویه شورای نگهبان این نبوده است که پس از تصویب اعتبارنامه ها، مجدد صلاحیت نمایندگان را بررسی کند و این مسئله را به انتخابات بعدی واگذار کرده است.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی وظایفی را بر عهده شورای نگهبان قرار داده است و طبق آن صلاحیت‌ها را بررسی می‌کنیم و نظارت استصوابی، حداقل‌ها را روشن می‌کند.

کدخدایی اضافه کرد: شورای نگهبان در انتخابات گذشته مجلس، صلاحیت بیش از شش هزار نفر را برای ۲۹۹ کرسی تائید کرد.

وی ادامه داد: کسانی که نامزد‌های مورد نظرشان را به مردم معرفی کردند هم مسئول هستند بنابراین نقص کار در جای دیگر است و ما باید ابزار شایسته گزینی را هم در اختیار مردم قرار دهیم.

کدخدایی با بیان اینکه باید به سوی ساختار حزبی و احزاب پاسخگو پیش برویم، گفت: اکنون احزاب بر اساس قانون، آزاد هستند، اما حضور موثر ندارند بنابراین پاسخگو هم نیستند.

دست دو دات آی آر