تاریخ: ۹:۰۷ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
یک دلیل عجیب برای گرانی های اخیر خودرو

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در برنامه زنده تلویزیونی گفت: ایران خودرو و سایپا سالانه حدود ۱۱۰۰ میلیارد تومان حقوق به کارکنان مازاد خود پرداخت می کنند.

وی افزود در حالیکه ۲۷۲۰ نفر عضو هیئت مدیره شرکت های جانبی ایران خودرو و سایپا هستند.

در عین حال، نماینده خودروسازان تعداد اعضای هیئت مدیره شرکت های جانبی ایران خودرو و سایپا را رد کرد و گفت: برای حفظ اشتغال، کارگران مازاد را اخراج نکردیم.

گفت وگوی ویژه خبری دو شب قبل به بررسی اقدام اخیر ایران خودرو در افزایش قیمت چهار محصول خود اختصاص داشت. در این برنامه سعید باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان این که هنوز نتوانسته ایم میان حاشیه بازار و آنالیز قیمت تمام شده انتخاب درستی داشته باشیم، ادامه داد: به نظر می رسد در شرایط فعلی خودروسازان باید براساس قیمت تمام شده، افزایش قیمت داشته باشند اما بخشی از قیمت تمام شده را هزینه های سَربار خودروسازان تشکیل می دهد. حال (سوال این جاست که) خودروسازان چرا حاضر نیستند هزینه های سَربارشان را کاهش دهند.

باستانی تصریح کرد: خودروسازی سایپا حدود ۱۱ هزار و ایران خودرو ۱۳ هزار نیروی مازاد دارند. از سوی دیگر در سایپا حدود ۱۱۸۰ نفر و در ایران خودرو ۱۵۴۰ نفر عضو هیئت مدیره شرکت های جانبی هستند.وی افزود: با این حساب این دو شرکت سالانه حدود ۱۱۰۰ میلیارد تومان حقوق به نیروهای مازاد پرداخت می کنند.

سعید باستانی دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا را زیان ده اعلام و تصریح کرد: زیان انباشته ایران خودرو حدود هشت هزار میلیارد و این زیان برای سایپا حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است.به گفته وی، هم اکنون مردم حدود یک میلیون تومان بابت سهام اضافه ای که خودروسازان نگه داشته اند، هزینه می کنند. در این زمینه، بنگاه داری خودروسازان یک نوع هزینه کردن از جیب مردم است.

در این گفت وگو، حسن قره ئی نماینده خودروسازان گفت: تعداد اعضای هیئت مدیره مطرح شده از سوی آقای باستانی ۱۰۰درصد اشتباه است. او در خصوص تعداد نیروها هم تصریح کرد: خودروسازان با هدف حمایت از اشتغال، نیروهای خود را اخراج نکرده اند.

پاسخی بگذارید