تاریخ: ۱۹:۳۵ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
چرا سارق‌ها عاشق مزدا ٣ شده‌اند؟!

۱۴ ثانیه کافی است تا یک خودرو آن هم خودرو مزدا ٣ به سرقت برود. می دزدند اما نه برای سوار شدن. می دزدند تا دزدی دیگری را از سر بگیرند. «شتاب بالای خودروی مزدا ٣، اتاق کوچک و قدرت مانور بالا از دلایلی است که دزدان دل به این خودرو نسبتا لوکس می بندند و در چشم […]

۱۴ ثانیه کافی است تا یک خودرو آن هم خودرو مزدا ٣ به سرقت برود. می دزدند اما نه برای سوار شدن. می دزدند تا دزدی دیگری را از سر بگیرند.
«شتاب بالای خودروی مزدا ٣، اتاق کوچک و قدرت مانور بالا از دلایلی است که دزدان دل به این خودرو نسبتا لوکس می بندند و در چشم به هم زدنی آن را می دزدند. البته نقص ایمنی این خودرو را هم نمی شود نادیده گرفت؛ تا جایی که معاون مبارزه با سرقت وسایط نقلیه پلیس آگاهی می گوید: «این خودرو در برابر سرقت ایمن نیست و شبیه خودروهای قدیمی است و پس از پراید و پژو در صدر سرقت های آسان و سریع خودرو قرار می گیرد.»

مدتی است که پرونده های قطوری روی میز پلیس آگاهی قرار می گیرد؛ پرونده هایی که از سرقت خودرو مزدا ٣ حکایت دارد. سارقانی که ادعا دارند در صدم ثانیه خودروی مزدا را می دزدند و شگرد خود را به همقطاران خود آموزش می دهند.
او در ادامه گفت: «خواب و خوراک نداشتم. همه زندگی ام همین خودرو بود تا این  که پنجشنبه از کلانتری ای در جنوب تهران با من تماس گرفتند و گفتند خودرو پیدا شده است. به سرعت خود را به کلانتری رساندم. خودرو سالم بود اما همه وسایل داخلش را برده بودند. انگار خودرو جوش آورده بود و دزدان از ادامه مسیر پشیمان شده بودند. به هر حال به خودروام رسیدم.»

رامین می گوید وقتی موضوع دزدیده شدن خودرو ام را در کلاس زبان مطرح کردم، دو تا از همکلاسی هایم هم ادعا کردند که خودروهای مزدا ٣ آنها نیز به سرقت رفته است. یکی از آنها نازنین است که می گفت، خودروی پدرش را برده اند و دیگری خانم رضایی که خودروی همسرش را دزدیده بودند. اما خوشبختانه همه خودروها توسط پلیس به صاحبانشان تحویل داده شد.»

حسین هم نام یکی دیگر از مالباختگان خودروی مزدا ٣ است. او هم خودرواش را هنگامی که از محل کارش خارج می شده دیگر ندیده است. وقتی از محل کارم بیرون آمدم خودروام را ندیدم. ابتدا فکر کردم پلیس راهور بوکسل کرده و به پارکینگ برده است. وقتی با پلیس تماس گرفتم و پرس وجو کردم، متوجه شدم خودروام را دزدیده اند. به کلانتری رفتم و شکایت کردم اما فردایش بود که پلیس تماس گرفت و گفت خودرو در حاشیه تهران پیدا شده است. در کلانتری بود که متوجه شدم دزدان با پیچ گوشتی در خودرو را باز و در مدت کوتاهی آن را سرقت کرده اند.

اما دلیل سرقت های پی درپی مزدا چیست؟ اسپرت و جوان پسند بودن این خودرو یا سهل الوصول بودن دزدیدن آن برای سارقان یا قیمت نسبتا بالای این خودرو در بازار داخلی. سرهنگ سیدشمس الدین میرزکی، معاون مبارزه با سرقت وسایط نقلیه پلیس آگاهی تهران بزرگ این  گونه به آن پاسخ می دهد: «سرقت مزدا ٣ به نسبت بالاست، البته هنوز هم پراید و انواع پژو در صدر خودروهای سرقتی قرار دارند اما مزدا٣ های قدیمی هم با توجه به تعداد محدودتری که نسبت به انواع دیگر خودروهای داخلی دارند، به میزان قابل توجهی مورد سرقت قرار می گیرند.»

او در توضیح دلایل تمایل عجیب سارقان به این نوع از خودرو می گوید: «نقص ایمنی این مدل خاص از مزدا دلیل اصلی آمار بالای سرقت آن است. در واقع سیستم های ایمنی این خودرو قدیمی است و همین مسأله هم باعث شده سارقان به راحتی بتوانند آن را به سرقت ببرند.»

به گفته سرهنگ میرزکی سارقان از این خودرو بیشتر برای انجام سرقت و سایر جرایم دیگر استفاده می کنند و دلیل آن هم جمع وجوربودن مزدا ٣ و قدرت مانور بالای آن است: «به طور عمده سارقان این خودرو را برای ارتکاب به جرایم دیگر استفاده می کنند؛ به  خصوص برای سرقت لوازم خودروهای دیگر، چون این خودرو سرعت، شتاب و هندلینگ مناسبی دارد و سارقان می توانند در عملیات تعقیب و گریز پلیس از آن استفاده کنند.

بیشتر این سارقان در طول روز هیچ استفاده ای از این خودروهای سرقتی نمی کنند و شب ها به قصد سرقت با این خودرو در خیابان ها تردد می کنند.

حمل مواد مخدر هم از دیگر کاربردهای مزداهای سرقتی است. قاچاقچیان واسطه و عمده مواد مخدر برای جابه جایی مواد از این خودرو استفاده می کنند. سرهنگ میرزکی در این  باره می گوید: «معمولا در این گونه پرونده ها، قاچاقچیان سفارش سرقت می دهند و پس از یک  بار جابه جایی مواد، خودرو را رها می کنند. اما با این وجود سرقت لوازم خودرو و حتی بدنه خودرو مهم ترین دلیل علاقه باندهای سرقت به خودروی مزدا ٣ است.»

به گفته سرهنگ میرزکی البته کمبود لوازم جانبی و قطعات فابریک مزدا٣ های قدیمی هم در چند وقت اخیر به انگیزه های سرقت این خودرو اضافه شده است: «بر اساس برآوردهای ما چیزی حدود ١۵ هزار مزدا ٣ در کشور وجود دارد، خب این یعنی کمبود قطعات یدکی و لوازم جانبی و بالارفتن قیمت آن در بازار، به همین دلیل در چند وقت اخیر سرقت هایی با انگیزه فروش لوازم جانبی و حتی بدنه و قطعات آن انجام گرفته است.»

چند توصیه مهم برای دارندگان مزدا ٣
به گفته معاون مبارزه با سرقت وسایط نقلیه پلیس آگاهی، بالابردن ایمنی به منظور تاخیر ایجاد کردن در مدت زمان سرقت مهم ترین و موثرترین روشی است که می تواند خیال صاحبان این خودرو را راحت کند.

سرهنگ میرزکی در توضیح بیشتر می گوید: «خوشبختانه با جلساتی که به همین منظور با شرکت سازنده این خودرو برگزار شد، نقص ایمنی این خودرو در مدل های جدید آن برطرف شد. اما برای دارندگان فعلی مزداهای قدیمی توصیه نخست ما مراجعه به کارخانه و ایمن سازی خودرو در برابر سرقت است، چیزی که حدود یک تا ٢ میلیون تومان هزینه دارد.
بعد از آن ما به شهروندانی که این مدل از مزدا را دارند توصیه می کنیم، حتما از قفل فرمان، قفل پدال و دزدگیر استفاده کنند.
این اقدامات باعث به زحمت انداختن سارقان می شود. تجربه و اظهارات صریح سارقان نشان می دهد آنها به دنبال سرقت خودروهای بی دردسر می روند.
نکته بعدی توقف و پارک خودرو در پارکینگ است. ما به شهروندان توصیه می کنیم تا حد امکان از پارک این خودرو به  خصوص این مدل از مزدا در معابر و اماکن خلوت خودداری کنند، حتی برای دقایقی کوتاه، چون سارقان بسیار سریع تر از آن چه تصور می کنید، خودرو را به سرقت می برند. این جا بحث ثانیه هاست، ایمن ترین مکان برای خودرو پارکینگ است.

پاسخی بگذارید