تاریخ: ۱۰:۳۱ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
همایش سالانه اقتصاد مقاومتی بهمن ماه برگزار می شود

پنجمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با موضوع «انرژی؛ پیشران اقتصاد ایران» بهمن ماه سال جاری با حضور مسئولین مرتبط، کارشناسان و اساتید دانشگاهی برگزار می شود.

در ادامه برگزاری چهار همایش سالانه اقتصاد مقاومتی، پنجمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با عنوان «انرژی؛ پیشران اقتصاد ایران» بهمن ماه سال جاری برگزار خواهد شد. این همایش سالانه توسط شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی با همکاری دیگر نهادها از جمله مجلس و دولت برگزار می شود. دبیرخانه این همایش نیز در مرکز سیاست پژوهی اقتصاد مقاومتی قرار دارد.­

همایش سالانه اقتصاد مقاومتی هر ساله در بهمن ماه و در ایام مقارن با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و تصویب سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برگزار می شود و طی آن، زمینه برای رصد و پایش اقتصاد مقاومتی در کشور، تقویت پایه های علمی و پژوهشی اقتصاد مقاومتی و ارائه پیشنهادهای عملیاتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی با حضور همه فعالان این حوزه فراهم می گردد.

رویکرد این همایش ها سیاست پژوهی و عملیات پژوهی است و هر سال یک موضوع محوری را مدنظر قرار می دهد تا راهکارهای لازم در آن حوزه را با رویکرد مقاوم سازی اقتصاد طرح و بررسی نماید. در سال جاری موضوع انرژی به عنوان موضوع محوری این همایش قرار گرفته و برای بررسی آن ۵ محور در نظر گرفته شده است.

فرآیند ارائه آثار و کمیته علمی همایش پنجم اقتصاد مقاومتی

فعالان حوزه انرژی فرصت دارند جهت نقش آفرینی در این رویداد تا ۱ دی ماه چکیده آثار خود را ارسال نمایند تا در صورت تایید کمیته علمی همایش، اصل مقاله سیاستی تا ۱۰ بهمن ماه ارائه شود. آثار برگزیده همایش علاوه بر چاپ در کتابچه همایش، در نشریه پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری نیز منتشر می شود. همچنین فرصت پیگیری و طرح بهترین راهکارها سیاستی با مسئولین امر در حوزه های مرتبط نیز برای آثار برگزیده فراهم می شود.

همزمان با این همایش، رویدادی تحت عنوان «چالش ایده پردازی پیرامون راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی» نیز با رویکرد اقتصاد رفتاری برگزار می شود که جزئیات آن به زودی توسط مرکز سیاست پژوهی اقتصاد مقاومتی منتشر خواهد شد.

کمیته علمی این همایش را آقایان دکتر عباس ملکی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف، دکتر حقی فام عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و معاون توانیر، دکتر وطن خواه معاون انرژی مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، مهندس محمدخانی معاون زیربنایی سابق مرکز پژوهش های مجلس، مهندس سیفی مدیرعامل سابق شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و دکتر کریمی دکترای سیاستگذاری انرژی دانشگاه صنعتی شریف و کارشناس انرژی تشکیل می دهند.

این همایش هفته آخر بهمن ماه برگزار خواهد شد و پیش نشست های آن نیز در هر محور در دی ماه و بهمن ماه با حضور صاحبان آثار تایید شده، کمیته علمی و مسئولین و صاحبنظران برگزار می گردد.

مروری بر چهارمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی

پیش از این چهارمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی ۲۹ بهمن ماه سال گذشته در دانشگاه شهید بهشتی با موضوع تولید و اشتغال برگزار گردید؛ کمیته علمی این همایش را آقایان دکتر دژپسند وزیر اقتصاد، دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، دکتر خاندوزی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی، دکتر نصیری اقدم دبیر کمیسیون اقتصادی هیئت دولت و دکتر عیوضلو عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام تشکیل می دادند.

در مراسم اختتامیه چهارمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی از صاحبان ۱۰ پایان نامه و ۱۰ مقاله برتر ارائه شده به همایش اقتصاد مقاومتی با اهدای جوایزی نفیس تقدیر شد.

در این همایش همچنین کتابچه «مسیر فرمانده اقتصاد ایران» که در آن به نقد و بررسی اقدامات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و ۱۰ دستگاه منتخب، در چارچوب ۹۵ اقدام جهشی و اولویت دار پرداخته شده بود، عرضه گردید.

ویژه نامه این همایش نیز علاوه بر چکیده آثار، مشروح سخنرانی های همایش را شامل می شود.

پاسخی بگذارید