تاریخ: ۹:۴۷ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
سخنگوی شورای نگهبان دست محمود صادقی را رو کرد

گفتم مدارکی دارید؟ گفته شد «برخی اسناد وجود دارد». در حضور اعضا موثر فراکسیون اعلام کردم هر مدرکی در این رابطه دارید علاوه بر نهاد‌های امنیتی و نظارتی به شورا نیز ارسال کنید...

 عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در یادداشتی با عنوان «تردید در حسن نیت» نوشت: در موقع انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان، در سال‌های اخیر فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های مختلف مجلس از افراد معرفی شده توسط رئیس محترم قوه قضاییه دعوت می‌کنند تا در جلسه‌ای شرکت کرده و به سوالات آنان پاسخ دهند.
فراکسیون امید نیز یک روز از همه افراد معرفی شده دعوت کرد که من ظاهرا آخرین آن‌ها بودم. هر کدام از اعضا محترم فراکسیون سوالات و نظراتی داشتند که پاسخ داده می‌شد، از جمله جناب آقای صادقی اظهار نمودند «گفته می‌شود برخی برای تایید صلاحیت خود به شورای نگهبان پول می‌پردازند؟!» من سوال کردم به اعضا؟ پاسخ داده شد «خیر، ولی به افراد وابسته به شورا». گفتم مدارکی دارید؟ گفته شد «برخی اسناد وجود دارد». در حضور اعضا موثر فراکسیون اعلام کردم هر مدرکی در این رابطه دارید علاوه بر نهاد‌های امنیتی و نظارتی به شورا نیز ارسال کنید. قرار شد مدارک را ارسال کنند. بعد از این جلسه یکی دو بار دیگر نیز این گفته پیگیری شد وعده به ارسال می‌شد که تا کنون، زمان نوشتن این مطلب نیز مدارکی دریافت نکرده ایم.
در این ارتباط چند نکته لازم به توضیح است:
آقای صادقی نماینده هستند و حقوقدان. اصل اول در این گونه امور حسن نیت است. ولو اینکه ایشان آن جلسه را فراموش کرده اند، آیا بعد از حدود سه سال نباید این مدارک را به شورای نگهبان ارسال می‌کردند؟:
اعلام عمومی آن هم در پاسخ دبیر محترم شورای نگهبان، این ایهام را در بر دارد که هدف از رسانه‌ای کردن، حل مسئله نیست و شاید اهداف دیگری را در پی دارد؟
سوال بعدی از یک نماینده حقوقدان این است که آیا اگر کسی با تخلفی روبرو می‌شود نباید به نهاد‌های نظارتی اعلام کند؟ با چه مجوزی چند سال این پیگیری را به تاخیر انداخته اند؟ آیا می‌توان اعلام تخلف را بنا به تشخیص شخصی به تعویق افکند؟!
شورای نگهبان از هر نقد و انتقاد سازنده استقبال می‌کند و برای اصلاح روند نظارتی خود آماده شنیدن هر گونه پیشنهاد و طرحی می‌باشد. خوشحال می‌شویم اگر نقص و یا تخلف احتمالی در کار است با دریافت گزارش آن تخلف به اصلاح روند به پردازیم، لیکن توجه شود که بهره برداری انتخاباتی با اعلام تخلف با حسن نیت بسیار فاصله دارد. تلاش کنیم با حسن نیت پیگیر تخلفات باشیم و گر نه افکار عمومی تصور دیگری از این گونه عملکرد‌ها خواهد داشت.
با این حال شورای نگهبان همچنان آماده شنیدن انتقادات و دریافت گزارشات پیرامون عملکرد این شوراست.

پاسخی بگذارید