تاریخ: ۹:۵۹ :: ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
در سینمای ما همه هستند؛ از بیسواد گرفته تا پزشک متخصص!

الان در سینمای ایران کسانی کارگردانی و تهیه کنندگی می‌کنند که پیش از این راننده تاکسی بوده یا کاسبی و کارگری می‌کردند. هیچ ایراد و مشکلی هم ندارد، هر کسی حق دارد استعداد و توانایی خود را در این عرصه محک بزند. مشکل اینجاست که اکثر این افراد با اینکه کارگردان و تهیه کننده سینما و تلویزیون شده اند، هنوز از تفکر گذشته و لمپنی خود دست بر نداشته‌اند.

سینما، هنر- صنعتی است فراگیر که با دیگر هنرها و فنون تفاوت دارد. هر رشته‌ای، چه فنی و چه هنری تخصص خاصی را لازم دارد. به دست آوردن این تخصص، هم از طریق آموزش است و هم کسب تجربه. به عنوان مثال شخصی که با فن مهندسی آشنایی ندارد، نمی تواند وظیفه یک مهندس تحصیلکرده را عهده‌دار شود، همان گونه که یک غیر پزشک نیز نمی‌تواند بیماران را معاینه کند. در عالم هنر هم تا حدی به این شکل است، اما نه مانند حرفه پزشکی و مهندسی. یک کارگردان تئاتر برای اینکه در کار و هنرش موفق باشد، باید شناخت کافی نسبت به هنر تئاتر را داشته باشد، صاحبان هنرهای دیگر نیز از این قاعده پیروی می کنند.

سینما تفاوت آشکار با دیگر هنرها دارد. این عرصه جایی است که هر فردی با هر سواد و توانایی، احساس می‌کند می‌تواند در این حرفه موفق شود. بسیاری از افراد با توانایی و دانش گوناگون در فضای سینما به فعالیت مشغول بوده و هستند، از فرد بیسواد گرفته تا پزشک متخصص.

در سینمای آمریکا، اروپا و ایران، بسیاری وارد این حرفه شده اند که پیش از آن فقط آشنایی مختصری با این هنر داشتند، آن هم فقط به عنوان مخاطب. برخی از آنان در بخش های مختلف سینما، به خصوص تهیه کنندگی، کارگردانی و بازیگری موفق بوده و صاحب اسم و رسم شده اند.

در سینمای ایران، به ویژه بعد از انقلاب که همه چیز نوسازی می شد، بعضی افراد از کاسب گرفته تا سیاستمدار وارد حرفه تهیه کنندگی که اصلی ترین حرفه سینماست شدند. تعدادی از این تازه واردان به خاطر قرابت یا آشنایی با مدیران سیاسی و روسای تازه بر مسند نشسته سینما و هنر ایران، بدون سابقه قبلی وارد این حرفه شدند و کم کم عنان همه چیز را از اختیار همه کس، حتی مدیران سینمایی بیرون آوردند. امروز این افراد حاکم مطلق سینمای ایران هستند که سازمان سینمایی را هم در مشت خود دارند.

الان در سینمای ایران کسانی کارگردانی و تهیه کنندگی می کنند که پیش از این راننده تاکسی بوده یا کاسبی و کارگری می کردند. هیچ ایراد و مشکلی هم ندارد، هر کسی حق دارد استعداد و توانایی خود را در این عرصه محک بزند. مشکل اینجاست که اکثر این افراد با اینکه کارگردان و تهیه کننده سینما و تلویزیون شده اند، هنوز از تفکر گذشته و لمپنی خود دست بر نداشته اند! اما برخی نیز توانسته اند که تفکر و فرهنگ گذشته خویش را به واسطه حضور در سینما تغییر دهند، ولی تعداد زیادی نتوانسته و نمی توانند در خود و فرهنگ گذشته شان تغییر ایجاد کنند.

پاسخی بگذارید