تاریخ: ۱۱:۱۶ :: ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
خط لوله ترکید و یزد آب ندارد

این روزها دامنه تخریب خط انتقال آب کوهرنگ چهارمحال و بختیاری به استان یزد در شرق اصفهان ابعاد گسترده تری نسبت به قبل پیدا کرده است و اعتراض اهالی این استان و برخی مسئولان را در پی داشته است.

برای بیست و چهارمین بار، خط لوله انتقال آب به یزد در روستای قارنه اصفهان با حضور حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر با استفاده از هفت دستگاه لودر تخریب شد.

۱۲ پایه تیر برق شکسته و سه حوضچه آب تخریب و با خاک پر شد و مسیر دسترسی هم برای ایجاد وقفه در انجام تعمیرات نیز با لودر ویران و خاک روی ۳۰ متر مسیر خط لوله برداشته شد.

به نظر می رسد، عده ای به دلیل عدم برخورد جدی مسئولان ذی ربط با آنها بر دامنه فعالیت های غیرقانونی خود افزوده اند و آسیب های جدی به بیت المال را بیشتر کرده اند.

این در حالی است، حجم آب انتقالی به یزد در مقایسه با آب مصرفی صنایع اصفهان، بیشتر و از سوی دیگر شاید بی توجهی افرادی در معادن استان ، موجب دامنه دار شدن حملات شد.

یزد آب ندارد و...

در میان اخباری که از افزایش تولید و صادرات سنگ آهن یزد به صنایع اصفهان ارائه می شود در حالی است که بخشی از گلایه کشاورزان معترض اصفهان به میزان آب مصرفی صنایع هست که قابل تأمل است، چرا که مسئولان سازمان صنعت ، معدن و تجارت و در صدر آنها استانداری ، در این زمینه توجه لازم را ندارند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد گفت: با توجه به افزایش تخریب و از بین رفتن مسیر دسترسی به خط انتقال آب کوهرنگ به این استان حداقل ۴۸ ساعت برای تعمیر خط انتقال آب زمان نیاز است.

جوادیان زاده با اشاره به حضور نیروی انتظامی در زمان وقوع حادثه در محل ادامه داد: متأسفانه به دلیل حضور ۲ هزار و ۵۰۰ تا سه هزار نفر امکان برخورد با رانندگان خلاف‌کار لودرها وجود نداشت.

به گفته وی، هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های مختلف برای تهیه ماشین‌آلات لازم انجام شد و به‌محض ایجاد مسیر دسترسی ، کار تعمیر آغاز خواهد شد.

«محمدمهدی جوادیان‌زاده» با اشاره به تخریب مجدد خط لوله آب انتقالی به استان یزد، اظهار کرد:‌ در این تعرض که برای ۲۵ بار و در منطقه قارنه استان اصفهان انجام شده است سه حوزچه ذخیره آب و تعداد ۱۰ عدد تیرروشنایی مسیر تخریب شدند.

وی افزود: متأسفانه حجم زیادی از آب انتقالی بلااستفاده در منطقه رها شده که امکان دسترسی به حوضچه‌های تخریب شده را سخت کرده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان یزد، میزان تخریب‌های این سری را بیشتر از تعرض‌های گذشته دانست و گفت:‌ عملیات بازسازی و مرمت و همچنین بررسی‌های فنی بعد از دسترسی به حوزچه های ذخیره آب توسط کارشناسان اعزامی به قارنه انجام می‌شود.

نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه استان یزد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نجابت یزدی‌ها هم حدی دارد گفت: مسئولان اصفهان در تامین امنیت خط آب انتقالی به یزد کوتاهی می‌کنند.

محمدرضا صباغیان با انتقاد از وضعیت پیش آمده در زمینه خط لوله انتقالی آب به یزد اظهار داشت: متاسفانه قطعی آب به کرات رخ داده و با توجه به خشکسالی‌‌هایی که رخ داده است، برخی در منطقه اصفهان به ویژه شرق این استان یکسری اعتراضاتی دارند که چرا این آب و آن حقابه‌هایی که دارند، پرداخت نمی‌شود.

وی با بیان اینکه عدم انجام تعهدات دولت در این زمینه بهانه‌ای شده برای اینکه این اتفاق بیفتد ادامه داد: تعامل و اتفاق نظر خوبی بین مسئولان دو استان با دستگاه‌های مربوطه در تهران است تا جلوگیری از این موضوع شود؛ منتها طبیعتا باید واقعا برای این قضیه راه‌حلی اساسی تدارک دید به نحوی که موضوع حل شود.

نماينده مردم بافق در مجلس گفت: در حال حاضر آب شرب استان یزد قطع شده است؛ اگر یک صدم ارزش سنگی که استفاده می‌شود را به ما آب دهند مشکل ما حل خواهد شد.

پاسخی بگذارید