رئیس کنگره ملی کردهای فیلی:
تاریخ: ۱۸:۴۳ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
تحریم‌های آمریکا علیه ایران مصداق دشمنی واشنگتن با انسانیت است

رئیس کنگره ملی کردهای فیلی عراق ضمن مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت که زمان آن رسیده است تا جواب خوبی را با خوبی بدهیم.

شیخ محمد سعید النعمانی ، رئیس کنگره ملی کردهای فیلی در بیانیه‌ای اعلام کرد: تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران مصداق دیگر دشمنی واشنگتن با ملت‌ها، انسانیت و عدم پایبندی به معاهدات بین‌المللی است، این حصار معروف به تحریم‌های اقتصادی تنها باعث افزایش همبستگی ملت ایران به امام خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی می‌شود.

وی در ادامه این سوال را مطرح کرد که چه کسی حق مجازات ملت‌ها را به دولت شرور آمریکا داد و آنها را متوهم کرد که می‌توانند خواسته‌های خود را به آزادگان جهان دیکته کنند و آنها را همانند برخی کشورهای منطقه تابع خود کنند؟

شیخ نعمانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در سخت ترین شرایط در کنار عراق ایستاد و در مقابله با داعش که مورد حمایت آمریکا بود، عراق را همراهی کرد. اکنون زمان آن رسیده است که جواب خوبی را با خوبی بدهیم و موضع عراق در رابطه با تحریم های آمریکا که مخالف وفاداری و فداکاری های ایران به عراق است مرا متعجب کرده است.

رئیس کنگره ملی کردهای فیلی در پایان گفت که مساله قابل توجه این است که حصار اقتصادی معروف به تحریم اقتصادی علیه ایران هم زمان با سالگرد بمباران اتمی آمریکا در هیروشیما و ناکازاکی در ششم و نهم آگوست۱۹۴۵ انجام شد بنابراین آمریکا به جنایت های خود از طریق اسلحه و نابودی و کشتار جنایت دیگری افزود و آن حصار و تحریم اقتصادی است.

به گزارش ایسنا، پیش از این نوری مالکی ضمن مخالفت با تحریم های تحمیل شده از سوی آمریکا علیه ایران  گفت که ما جامعه بین‌المللی می خواهیم که با این سیاست های ظالمانه که علیه ملت‌ها وضع می شود مخالفت کنند.

حزب الدعوه الاسلامیه عراق که ریاست آن را نوری المالکی بر عهده دارد نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که این حزب تحریم‌های ظالمانه‌ای که دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران تحمیل کرد را محکوم می‌کند و از تمام حکومت‌های آزاد جهان بخصوص حکومت‌های اسلامی می‌خواهد که این تحریم‌های ظالمانه را که موجب محرومیت ملت‌ها می‌شود و با ساده‌ترین اصول حقوق بشری در تضاد است، محکوم کنند.

در این بیانیه آمده است که ملت عراق سختی و تلخی تحریم‌ها و حصار اقتصادی را چشیده‌اند و هزینه سنگینی پرداخت کردند و آمریکا در راس کشورهایی است که این تحریم‌ها را تحمیل کردند.

این در حالی است که نخست‌وزیر عراق در واکنش به از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت که ما مخالف وضع تحریم علیه ایران هستیم اما بغداد به منظور حمایت از ملت عراق به این تحریم‌ها پایبند خواهد بود.

سعد الحدیثی، سخنگوی دولت عراق نیز گفت که تحریم‌های آمریکا علیه ایران یک خطای اساسی است و برای حل مشکلات میان کشورها این تصمیم درست نیست، این تصمیمات مشکلات را حل نمی‌کنند بلکه آنها را پیچیده‌تر می‌کنند.

وی افزود: به تحریم‌های آمریکا علیه ایران پایبند خواهیم بود زیرا ما قبل از هرچیز به منفعت ملی عراق نگاه می‌کنیم. کشور عراق از این پس برای معاملات مالی و تجاری با ایران از دلار استفاده نخواهد کرد، ما گامی برنمی‌داریم که به ضرر اقتصاد عراق باشد، کشور عراق در آینده ابزارهای مشخصی برای معامله تجاری با ایران را بررسی خواهد کرد که با تحریم‌های آمریکا تعارض نداشته باشند.

فواد معصوم، رئیس‌جمهور عراق نیز در واکنش به تحریم های آمریکا علیه ایران گفت که شرایط فعلی عراق و طبیعت روابط پر منفعت آن با ایران باعث می شود که پایبندی بغداد به تحریم‌های آمریکا علیه تهران را سخت کند. عراق در درگیری های فعلی نباید با یک طرف علیه طرف دیگری باشد و فشار زیاد بر ایران ممکن است نتایجی به دنبال داشته باشد که بر وضعیت داخلی عراق و دیگر کشورها تاثیر می‌گذارد.

همچنین نیچروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در یک نشست خبری در اربیل در واکنش به از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت که موضع اقلیم کردستان در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب موضع بغداد است.

صبحی مندلاوی، عضو حزب دموکرات کردستان نیز گفت: کردستان در مبادلات تجاری بر جمهوری اسلامی ایران تکیه دارد و تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران به اقتصاد کردستان آسیب می‌رساند.موضع دولت کردستان وابسته به موضع دولت فدرال عراق است و اگر دولت بغداد به تحریم‌های آمریکا علیه ایران پایبند بود ، کردستان مجبور به عدم نقض تحریم‌ها و عدم پایندی به آنها می‌شود.

سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نُجَباء هم نسبت به اعلام همراهی نخست‌وزیر عراق با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، واکنشی شدیداللحن نشان داد.

نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی  هم در آخرین توییت خود نسبت به مواضع حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در برابر تحریم‌های یکجانبه آمریکا واکنش نشان داد.

پاسخی بگذارید