قیمت جهانی
تاریخ: ۱۰:۲۵ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
افت یک درصدی قیمت جهانی نفت

قیمت جهانی نفت در پایان معاملات عصر دیروز (جمعه) به دلیل افزایش عرضه و نگرانی از افت تقاضا، تقریبا یک درصد نسبت به روز پیش از آن کاهش پیدا کرد.

نگرانی از کاهش تقاضا همچنین موجب شد نفت خام آمریکا طولانی ترین دوره افت قیمت روزانه از سال ۱۹۸۴ را تجربه کند.

نفت های پایه بین المللی در مقایسه با اوج قیمت خود در اوایل ماه اکتبر (اواسط مهر) دستکم ۲۰ درصد کاهش قیمت پیدا کرده اند. قیمت آتی نفت خام برنت دریای شمال در پایان معاملات دیروز با ۴۷ سنت یا ۰٫۷ درصد کاهش سنت به پنجشنبه گذشته به ۷۰ دلار و ۱۸ سنت در هر بشکه کاهش یافت.

بهای نفت پایه اروپا که دو سوم نفت های جهان از حمله نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بر پایه آن قیمت گذاری می شوند، در طول معاملات دیروز به کمتر از ۷۰ دلار نیز معامله شد که از آوریل (فروردین-اردیبهشت) گذشته تاکنون بی سابقه است.

بهای نفت برنت در طول هفته گذشته حدود ۳٫۶ درصد و در طول سه ماهه سوم بیش از ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز دیروز برای دهمین روز متوالی کاهش یافت که طولانی ترین دوره افت قیمت روزانه از ژوئیه ۱۹۸۴ محسوب می شود.

نفت پایه آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز با ۸۴ سنت یا ۰٫۸ درصد کاهش نسبت به روز پیش از آن به بهای ۶۰ دلار و ۱۹ سنت در هر بشکه معامله شد.

کمترین قیمت روز گذشته نفت خام آمریکا ۵۹ دلار و ۵۶ سنت در هر بشکه بود که کف قیمت این نفت در هشت ماه گذشته به حساب می آید و بیش از ۲۲ درصد از اوج قیمت در ماه اکتبر کمتر است.

این کاهش قیمت چشمگیر، بازار نفت خام آمریکا را به شرایطی دچار می کند که سرمایه گذاران نسبت به افزایش قیمت در آینده بسیار بدبین هستند و انتظار دارند قیمت برای یک دوره طولانی کاهش یابد.

به دلیل تنش های تجاری میان آمریکا و چین این پیش بینی مطرح است که رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۹ کمتر می شود.

آمارهای اقتصادی چین نشان می دهند، شاخص قیمت تولیدکننده این کشور در ماه اکتبر برای چهارمین ماه متوالی به دلیل افت فعالیت های تولیدی در این کشور کاهش پیدا کرده است.

پاسخی بگذارید