استحمام با چه آبی؟
تاریخ: ۱۴:۳۱ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
استفاده از آب داغ برای پوست ممنوع!

این روزها با توجه به سردی هوا دوش آب داغ لذت خاص خودش را دارد و عده ای دوست دارند از آب داغ استفاده کنند بدون اینکه متوجه باشند که استفاده از آب داغ چه مشکلاتی را برای پوست آنها به‌وجود می آورد.

این روزها با توجه به سردی هوا دوش آب داغ لذت خاص خودش را دارد و عده ای دوست دارند از آب داغ استفاده کنند بدون اینکه متوجه باشند که استفاده از آب داغ چه مشکلاتی را برای پوست آنها به‌وجود می آورد. البته ناگفته نماند که بلعکس این هم، استفاده از آب سرد هم مشکلاتی به همراه خواهد داشت، حال این سوال مطرح است کهاستفاده از آب داغ بهتر است یا آب سرد؟

آب داغ چربی طبیعی پوست را از بین می برد و پوست را خشک می کند. آب سرد هم امکان دارد باعث سنکوپ و افت فشار خون شود و حالتی شبیه سکته در فرد به‌وجود آورد.

استحمام با چه آبی؟

آبی که برای استحمام استفاده می‌‌‌شود، امکان دارد آب چاه، رودخانه و… باشد. از نظر املاح نیز آب می‌‌‌تواند سنگین یا سبک باشد.

آب تهران که آب سبک است، در شستشو و استحمام مشکلی برای مصرف‌کننده ایجاد نمی‌کند، اما امکان ترکیب صابون با ترکیب‌ها و املاح آب سنگین و آب‌های دارای املاح و ایجاد واکنش شیمیایی و فیزیکی وجود دارد که باعث ایجاد حالت شوره مانندی روی پوست سر و بدن می‌‌‌شود.

به همین دلیل می‌گوییم مصرف صابون به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

استحمام با آب بسیار داغ و یا بسیار سرد هم امکان دارد مشکلاتی برای افراد به‌وجود آورد.

آب داغ باعث می‌‌‌شود چربی طبیعی پوست به علت گرما و حرارت زیاد آب از بین برود و پوست خشک شود.

از سوی دیگر، آب سرد در افرادی که به سرمای آب حساسیت دارند، امکان دارد باعث سنکوپ و افت فشار خون شود و حالتی شبیه سکته در فرد به‌وجود آورد.

پس باید از استحمام با آب سرد پرهیز کنند. شستشو و استحمام باید با آب ولرم باشد.

بهترین درجه حرارت برای استحمام، درجه حرارتی معادل با بدن انسان (۳۷ درجه سانتیگراد) می باشد. به بیانی دیگر می توان گفت که متوسط درجه حرارت آب باید بین ۳۵ تا ۳۷ درجه سانتیگراد باشد.

حرارت آب باید قابل تحمل و به گونه ای باشد که موجب قرمزی پوست بدن نگردد.

در مواقع استحمام و شستشو، حتما از آب ولرم تقریبا مشابه دمای بدن (حدود ۳۷ درجه سانتی‌گراد) استفاده نماییم تا نه تنها از شر بسیاری از آلاینده‌های فرار در امان باشیم، بلکه از فرسایش سریع پوست بدن یا پیری زودرس و غیره نیز جلوگیری شود

همچنین مدت زمان استحمام نیز نباید بیش از ۱۰ و یا حداکثر ۱۵ دقیقه باشد. حمام طولانی مدت (بویژه اگر با آب داغ صورت گیرد) منجر به خشکی پوست، افزایش میزان دفع آب از بدن، سستی و رخوت و تندی ضربان قلب می گردد.

توصیه می گردد همواره موارد ذیل را مد نظر داشته باشید:

۱- استحمام با آب داغ منجر به از بین رفتن لایه چربی محافظ پوست می گردد و پیری زودرس پوست بدن را در پی خواهد داشت.

۲- حرارت بالا احتمال آسیب دیدن فولیکول های مو و در نتیجه ریزش مو را افزایش می دهد.

۳- همانطور که استحمام با آب داغ مضراتی دارد باید به خاطر داشت که حمام با آب سرد (۲۵ درجه) نیز اگر بیش از پنج دقیقه به طول بینجامد، می‌تواند منجر به تحریک‌ اعصاب و عضلات و افزایش حرارت بدن شود.

۴- از آنجایی که کلر جهت ضدعفونی آب شهری استفاده می گردد، در اثر واکنش کلر با میکروارگانیزم‌های آلی، آلاینده های فراری مانند کلروفرم، تتراکلرورکربن، دی و تری‌کلرواتان‌ها و اتیلن‌ها، کلرواستیک‌ اسید، بروموفرم یا یدوفرم ایجاد می گردد.

این آلاینده‌های فرار زیر نقطه‌ی جوش آب تبخیر می‌شوند، یعنی دارای نقطه جوش پایین‌تر از آب- حدود ۳۵ تا ۸۵ درجه سانتی‌گراد- می‌باشند که در اثر گرم شدن آب قادرند به تدریج در فضا متصاعد گردند.

لذا استفاده از آب گرم و یا بسیار گرم آب لوله‌کشی شهری، در مواقع دوش گرفتن، شستشو‌های معمول، در دستگاه بخور، در استخر، برای تولید بخار مثلا در حمام‌های بخار و غیره باعث تبخیر و آزاد سازی برخی از این مواد فرار بسیار مضر در محیط می‌گردند که به راحتی قادرند از طریق پوست و دستگاه تنفسی، مستقیما وارد شش‌ها و خون گردند.

گفته می‌شود این‌گونه جذب مواد فرار در بدن در مقایسه با جذب از طریق خوراکی یا آب شرب ممکن است حدود ۶ تا ۸ برابر بیشتر باشد.

بنابراین لازم است تا آنجایی‌که ممکن است کمتر در معرض آب گرم لوله‌کشی حاوی کلر و ارگانو هالوژن‌های فرار قرار بگیریم و در مواقع استحمام و شستشو، حتما از آب ولرم تقریبا مشابه دمای بدن (حدود ۳۷ درجه سانتی‌گراد) استفاده نماییم تا نه تنها از شر بسیاری از آلاینده‌های فرار در امان باشیم، بلکه از فرسایش سریع پوست بدن یا پیری زودرس و غیره نیز جلوگیری شود.

فواید استحمام با آب ولرم

–         داشتن پوستی سالم و جوان تر در طولانی مدت

–         قرار نگرفتن در معرض گازهای سمی که به تدریج جذب ریه ها و خون می گردند و به تدریج و آرامی موجب مسمومیت می شوند.

–         کاهش حداقل ۴۰ درصد انرژی مصرفی جهت گرم کردن آب مورد نیاز (از حدود ۱۰۰ درجه به ۷۰ درجه) برای استحمام و در نتیجه کاهش چشمگیر هزینه آن در قبض پرداختی منزل.

پاسخی بگذارید