تاریخ: ۱۵:۴۳ :: ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
اخراج از حزب به خاطر اصرار بر اذان ترکی

یکی از نمایندگان حزب جمهوری خلق به خاطر مواضعی که در مورد اذان ترکی اتخاذ کرده بود از حزب خود اخراج شد.

ه گزارش گروه بین‌الملل به نقل از روزنامه ملیت، کمیته نظم و انضباط حزب جمهوری خلق دیروز با انتشار بیانیه‌ای به شکل رسمی اعلام کرد که اوزترک ییلماز از این حزب اخراج شده است.

اوزترک ییلماز دیپلمات سابق ترکیه که در کشورهایی همچون برزیل و عراق فعالیت کرده و به زبانهای روسی و انگلیسی تسلط دارد٬ پیشتر در کنسولگری ترکیه در موصل توسط داعشی‌ها اسیر شده و پس از کش و قوس فراوان به ترکیه تحویل داده شده بود.

او پس از این واقعه شهرت فراوانی به دست آورد و حزب جمهوری خلق را به سوی خود جذب کرد.

این دیپلمات سابق پس از ورود به حزب جمهوری خلق در انتخابات دور پیشین از زادگاه خود آرداهان٬ به عنوان نماینده به مجلس راه یافت و معاونت شاخه سیاست خارجی حزب جمهوری خلق را در اختیار گرفت.

اوزترک ییلماز در چند گفت‌وگوی تلویزیونی در ماه‌های اخیر به طور مداوم بر این موضوع اصرار کرده بود که لازم است اذان در کلیه استان‌های ترکیه به زبان ترکی خوانده شود.

حزب جمهوری خلق٬ پیشتر دوبار به او تذکر داده و به او اعلام کرده بود که اتخاذ این مواضع تند موجب آزردگی خاطر مردم از حزب می‌شود، اما او بر مواضع خود اصرار کرد و نهایتاً اخراج شد.

اوزترک ییلماز دیروز در مجلس ملی ترکیه در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: کسانی که مرا اخراج کردند بعداً توسط ملت اخراج خواهند شد .من از این به بعد عضو حزب جمهوری خلق نیستم و به عنوان یک نماینده مستقل به فعالیت‌های خود ادامه خواهند داد.

اوزترک ییلماز علاوه بر موضوع اصرار بر اذان ترکی٬ بارها در گفت‌وگوهای رسانه‌ای خود به کمال کلیچداراوغلو رهبر حزب جمهوری خلق تاخته و او را به ناتوانی و بی کفایتی متهم کرده بود.

پاسخی بگذارید