تاریخ: ۱۲:۱۵ :: ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
آیت الله سبحانی:دریافت سود وام و دیرکرد حرام است

آیت الله سبحانی آیت الله سبحانی با بیان اینکه غالب استفتائاتی که به دفتر ما می‌آید مشکلات بانکی است، گفت: مردم از سود و دیرکرد ناراضی و در رنج هستند و مراجع هم می‌گویند سود حرام است تا چه رسد به سود دیرکرد .

آیت‌الله جعفر سبحانی در جلسه درس خارج خود در مسجد اعظم قم با بیان اینکه غالب استفتائاتی که به دفتر ما می‌آید مشکلات بانکی است تصریح کرد: مردم وام می‌گیرند ولی سود را نمی‌توانند بدهند و دیرکرد هم به آن اضافه می‌شود و به همین دلیل آنان روانه زندان می‌کنند؛ مراجع می‌گویند سود حرام است تا چه رسد به سود دیرکرد ولی بانک‌ها کار خود را می‌کنند .

وی با اشاره به فرمایشی از امیرالمومنین(ع) در نهج‌البلاغه گفت: ایشان در کلمات قصار فرموده‌اند که در زندگی دو نفر به تمام معنا زنده هستند؛ اول دانشمندی که قول او را عمل کنند و دیگری مردمی که به گفتار دانشمندان و عالمان متقی خود گوش فرا دهند .

وی افزود: اگر کسی عالم اقتصاد، فرهنگ، سیاست و عالم دینی حرفی زد و ما را هدایت کرد دیگران هم باید به اقوال آنان گوش فرداده و عمل کنند .

وی با تاکید بر اینکه در هر رشته‌ای که عالمی داریم و دلسوز است باید حرف او گوش بدهیم اظهار کرد: دسته دوم در تعبیر امام، ملتی است که واع و گیرنده باشد و اگر مرجعی گفت چیزی حرام است تبعیت کند .

این مرجع تقلید با بیان اینکه خداوند به انسان نعمت می‌دهد ولی خود او هم باید زحمت بکشد تصریح کرد: خدا به مریم(س) همه چیز داد ولی وقتی می‌خواست خرما بخورد فرمود درخت را تکان بده؛ معلوم می‌شود نباید همه چیز از عالم غیب باشد.

پاسخی بگذارید